Finanse osobiste

Co w zakresie kont proponują banki dla osób po pięćdziesiątce?

Banki oferują rachunki osobiste przygotowane specjalnie z myślą o klientach powyżej pięćdziesiątego roku życia. Takie produkty pozwalają korzystać z dodatkowych profitów, niedostępnych w standardowych kontach. To nie tylko niższe opłaty, ale także ubezpieczenia czy programy rabatowe, które mogą ułatwić życie.

Większość banków dzieli potencjalnych klientów na kilka grup o zróżnicowanych potrzebach. Segmentacja jest dobrze widoczna przede wszystkim w ofercie rachunków osobistych. Klienci mogą wybierać spośród kont dla internautów, tradycjonalistów, VIP-ów czy chociażby pracowników służb mundurowych.

Banki dzielą konta także ze względu na wiek klienta. Są więc rachunki dla młodzieży, studentów, konta dla klientów wieku do 30 lat, czy powyżej 50. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami, które dostosowane są do wieku i specyficznych wymagań klientów danej grupy.?Senior? już po pięćdziesiątce Konta przygotowane z myślą o seniorach oferuje sześć instytucji finansowych: Bank Pocztowy, Bank BGŻ, Bank BPS, BZ WBK, Deutsche Bank PBC i PKO Bank Polski. Określenie ?senior? jest jednak umowne. Aby skorzystać z oferty Konta Aktywni+ BZWBK czy db Koneser w DB PBC wystarczy mieć 50 lat. Bank Pocztowy wymaga jedynie, by klient otrzymywał świadczenia z tytułu renty lub emerytury. Z przywilejów Konta Nestor mogą więc korzystać także osoby znacznie młodsze, np. emerytowani pracownicy służb mundurowych. Poprzeczkę nieco wyżej stawiają Bank BGŻ, Bank BPS i PKO Bank Polski. Tam wymagane jest ukończenie 60. roku życia.

Dlaczego konto dla seniora?

Zaklasyfikowanie do bankowej kategorii seniora to przede wszystkim wymierne korzyści finansowe. Sam bank raczej nie będzie namawiał klienta do przesiadki ze standardowego rachunku na konto dla seniora, bo pakiety uniwersalne są z reguły nieco droższe. Bankowi ?seniorzy? mogą korzystać nie tylko niższej opłaty za prowadzenie, ale również taniej zlecać przelewy w placówkach i przez telefon.

Ważną zaletą rachunków proponowanych osobom starszym jest dostęp do szerokiej sieci bankomatów. BZ WBK, Deutsche Bank PBC, PKO Bank Polski i Bank Pocztowy umożliwiają korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji. Bank BGŻ oddaje do dyspozycji seniorów ponad 3,7 tys. maszyn, ale gdyby to było za mało, klient może wykupić w ramach miesięcznego abonamentu dostęp do wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji. Rozbudowaną sieć bankomatów ma także spółdzielczy Bank BPS (ponad 4 tys.). Liderem pod względem sieci placówek jest Bank Pocztowy. Posiadacze konta Nestor mogą bez opłat wpłacać i wypłacać pieniądze, a także zlecać przelewy nie tylko w oddziałach banku, ale również w każdej placówce Poczty Polskiej. Najwięcej oddziałów własnych posiada z kolei bank PKO BP ? ponad 1,2 tys.

Dodatkowe profity

Jednak konta dla seniorów to nie tylko obniżone opłaty za prowadzenie czy szeroka sieć bankomatów. Rachunki te dają także dostęp do dodatkowych usług, które nie zawsze proponowane są klientom korzystającym ze standardowej oferty. Przykładowo: klienci Banku Pocztowego korzystający z Konta Nestor mogą bez dodatkowych opłat zamówić dostarczenie pieniędzy z rachunku bankowego do domu przez listonosza. Mogą więc zaplanować na dowolny dzień dostawę części emerytury, a reszta zostanie na rachunku bankowym lub wpłynie na lokatę.

PKO Bank Polski i Deutsche Bank PBC oferują posiadaczom konta dodatkowe pakiety pomocy domowej i medycznej. Posiadacze rachunków mogą bez opłat skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład w sytuacji, gdy dojdzie do awarii sprzętu RTV, AGD bądź komputera. PKO BP oferuje nawet zorganizowanie opieki nad zwierzętami. Pakiety medyczne umożliwiają natomiast wezwanie lekarza na wizytę, konsultacje telefoniczne czy transport do szpitala. Podobną ofertę assistance medycznego oferują posiadaczom kont dla seniorów także BZ WBK i Bank BPS.

Bank BGŻ w ramach konta dla seniora proponuje usługi moneyback w punktach ze zdrową żywnością i aptekach. Oznacza to, że od każdej kwoty wydanej za pomocą karty debetowej powiązanej z kontem, bank zwraca posiadaczowi 1 proc. Natomiast bank PKO BP udostępnia w aptekach sieci Dbam o Zdrowie program rabatowy 60+. Klientowi wydawana jest imienna karta rabatowa umożliwiająca korzystanie ze zniżek. Dodatkowo klienci PKO BP mogą wypłacać gotówkę w oznaczonych kasach sklepowych podczas robienia zakupów w ramach usługi Visa cash back (do 200 zł).

Konta dla seniorów to ciekawa propozycja, skorzystanie z której warto rozważyć. Należy jednak dokładnie zapoznać się z ich warunkami i porównać je z dotychczasowym rachunkiem. Wiele banków proponuje również konta uniwersalne, które z powodzeniem mogą być alternatywą dla kont skrojonych na miarę emerytów. Jeśli nie zamierzamy korzystać z rozbudowanych programów assistance czy rabatów, standardowe konto najprawdopodobniej spełni podstawowe oczekiwania.

źródło:
Wojciech Boczoń www.Bankier.pl

PKO Bank Polski i Deutsche Bank PBC, moneyback, Bank Pocztowy, Bank BGŻ, Bank BPS, Konta Nestor, cash back