Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zmniejszyła się różnica między ofertowymi i transakcyjnymi cenami mieszkań

27 lutego 2012

Przeciętna różnica pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi mieszkań z rynku wtórnego po wyraźnej obniżce wyniosła w styczniu 13 371 zł.
Średnia różnica pomiędzy całkowitymi cenami ofertowymi oraz ich ostatecznymi poziomami jest wyznaczana przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie transakcji lokalami z rynku wtórnego na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Poniżej przedstawiono jej zmiany od początku 2010 r. do stycznia 2012 r.

Średnia różnica między ceną transakcyjną a ofertową mieszkań w zł
(w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku)

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych firmy Emmerson S.A.

Co ciekawe po mimo tego, że obecnie rynek nieruchomości nie jest w tak dobrej kondycji, jak w latach największego boomu 2006 ? 2007, to jednak w ostatnim czasie zdarzają się także transakcje kupna/sprzedaży, w których ostatecznie uzgodniona cena jest wyższa od tej wyjściowej. Przykładem może być lokal mieszkalny w Warszawie o powierzchni 49 mkw. sprzedany o 35 tys. zł drożej niż wynosiła początkowa kwota. Należy jednak zaznaczyć, że takie sytuacje należą do rzadkości i mają miejsce zazwyczaj w wypadku najbardziej atrakcyjnych mieszkań, które cieszą się sporym zainteresowaniem potencjalnych kupców.

Z drugiej strony trzeba dodać, że znacznie częściej można się spotkać z odwrotną sytuacją, kiedy to właściciel jest skłonny zaoferować ponad przeciętny rabat. W ubiegłym miesiącu największa obniżka wyniosła ponad 410 tys. zł, co odpowiadało jednak tylko za około 15% pierwotnej ceny mieszkania położonego w stolicy. Z kolei w Krakowie najwyższy upust wyniósł blisko 120 tys. zł, co stanowiło nieco ponad jedną piątą wyjściowej ceny lokalu mieszkalnego. W tym wypadku należy jednak podkreślić, że tak duże obniżki nie zdarzają się często i zazwyczaj wynikają z pośpiechu właściciela, któremu zależy na jak najszybszym dobiciu targu.

źródło:
Emmerson S.A.
www.emmerson.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :