Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zdolność kredytowa w czasach wynajmu

26 kwietnia 2011

Wynajmujesz mieszkanie, które kupiłeś na kredyt? Chciałbyś wziąć kolejny, bo pobierany czynsz przewyższa ratę kredytu? Jeśli tak, to przeczytaj ten tekst, w którym specjaliści Comperia.pl wyjaśniają, jak to wpływa na twoją zdolność kredytową.

Już na wstępie pozbądźmy się złudzeń: zaciągnięty kredyt hipoteczny bardzo negatywnie wpływa na zdolność kredytową. Radzimy, aby przed ubieganiem się o pożyczkę zlikwidować karty kredytowe czy limit kredytowy w koncie ? albowiem obniżają one twoje szanse na uzyskanie kredytu.

A co dopiero kilkusettysięczny kredyt hipoteczny! Niestety, dla banków zobowiązania klientów to rzecz poważna, a każde dodatkowe obciążenie skutkuje zagrożeniem płynności finansowej kredytobiorcy. Co z tego, że raty są w pełni pokrywane z czynszu ? wynajem mieszkania jako źródło dochodów nie jest pewne – w każdej chwili może wyschnąć.

Na razie jednak bądźmy dobrej myśli ? w końcu pobierany przez nas czynsz jest dodatkowym zarobkiem! Warto wliczyć go do całości dochodów, aby uzyskać lepsze wyniki podczas dokonywanej przez bank analizy naszej kondycji finansowej. Otrzymywanie comiesięcznego wynagrodzenia w postaci czynszu okazuje się przeciwwagą wobec obciążenia ratami uruchomionego już kredytu mieszkaniowego.

Czy wystarczy po prostu poinformować bank o dochodach z czynszu, albo wpisać je w odpowiedniej rubryce we wniosku? Otóż nie, nie ma tak łatwo. Bank oczekuje ?twardych dowodów?, świadczących o tym, że czynsz jest stabilnym źródłem dochodu. Niektóre instytucje wymagają udokumentowania tego faktu w zeznaniu podatkowym, inne zaś przedstawienia odpowiednio długiej umowy najmu. Po prostu, czynsz ma dla zdolności kredytowej, podobny status jak premie za dobre wyniki w pracy ? tylko te regularne są traktowane przez banki poważnie (Comperia donosiła o tym jakiś czas temu – http://www.comperia.pl/czy-premie-podwyzsza-zdolnosc-kredytowa.html).

Przykłady warunków, które trzeba spełnić, aby bank wziął czynsz pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej

Bardzo ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile będzie wynosić zdolność kredytowa. Każdy bank wylicza ją w inny sposób, biorąc pod uwagę rozmaite elementy. Generalnie, szacunkowa zdolność kredytowa przedstawia się tak, jak w tabelce poniżej, aczkolwiek należy pamiętać, że są to wartości przybliżone, i będą różnić się w zależności od kredytodawcy.

Przykładowa zdolność kredytowa dla kredytu w złotówkach
1 ? osobowe gospodarstwo domowe, brak kredytu odnawialnego w koncie, karty kredytowej itd. Miesięczne wydatki ? 1 800 zł. Dochód netto ? 6 tys. zł. Okres kredytowania ? 30 lat.

autor:
Mikołaj Fidziński
Porównywarka finansowa
www.comperia.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :