Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zasady podatkowe Adama Smitha omijają nowoczesne społeczeństwo

19 marca 2013

Podatki to paliwo państwa, społeczeństwa. Dzięki nim powstają dobra publiczne, obywatele czują się bezpiecznie. Słynne powiedzenie dotyczące pewności podatków i śmierci jest niezwykle ważne, bowiem każdy człowiek z podpisaną jakąkolwiek umową o pracę lub osiągający ogólnie dochody jest zobowiązany przepisami odgórnymi do oddania części swojego zarobku do wspólnej kasy.

Problem często dyskutowany

Problemem ściągania tych środków zajmował się mocno słynny szkocki ekonomista Adam Smith, a w swoim największym dziele „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” wyjaśnił jego zdaniem idealny system podatkowy. To on właściwie zapoczątkował rozmyślania nad tym, w praktyce najważniejszym aspektem funkcjonowania narodu. Adam Smith określił niezwykle proste i skuteczne zasady budowania relacji podatkowych. Sprowadził wszystko do czterech punktów.

•Równość
•Taniość
•Pewność
•Dogodność

Podstawowe objaśnienia

Owe zasady nie są w żadnym sensie polityczne, lecz logiczne. Równość należy rozumieć jako proporcjonalność. Nie ma potrzeby zabierać od człowieka tak wiele, żeby nie mógł się utrzymać. Eliminacja przywilejów. Obywatel liczy się identycznie z innymi. Taniość odpowiada za efektywność systemu, który ma przecież generować jak największy zysk. Pewność natomiast budzi zaufanie do kraju. Jednoznacznie określa widełki zobowiązania, a płatnik nawet w świadomości przygotowuje się na jego opłatę. Dogodność, czyli oszczędzanie czasu, brak skomplikowania, formalności.

Jak to jest teraz? Pit37

Niestety, gdy współcześnie wybierzesz PIT 37 formularz z zasobów Urzędu Skarbowego, przekonasz się, że wymienione prawa tego wolnorynkowego myśliciela zostały zignorowane, a wręcz zrozumiane odwrotnie. Dlaczego politycy nie potrafią zrozumieć myślenia ekonomicznego? Trudno stwierdzić. Istnieje jednak pewna podpowiedź ogólna do zarządzania podatkami. Mowa o krzywej Laffera. Sugeruje ona, że po przekroczeniu pewnego krytycznego poziomu podatku wpływy do budżetu, wspólnej kasy maleją, ponieważ większość społeczeństwa omija standardowy system prawny. Można podejrzewać, że uproszczenie funkcjonowania urzędów, ich zrównoważenie z myślą Adama Smitha doprowadziłoby do wzrostu skali pozyskanych pieniędzy.

Prostota opodatkowania najlepsza

Im prościej coś wygląda, tym szybciej możliwa budowa zaufania. Idea omówiona w artykule jest godna promowania we wszystkich mediach, wśród polityków. Przyjazny system podatkowy to okazja do udoskonalenia życia przeciętnego obywatela, a także wyjście na drogę profesjonalnego wzrostu gospodarczego.

 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :