Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zanim kupisz swój pierwszy dom.

26 lipca 2010

Załóżmy, Drogi Czytelniku, że należysz do tej grupy nabywców nieruchomości, która preferuje zakup domu bardziej niż zakup mieszkania. Nie straszne Ci drobne naprawy ani cotygodniowe koszenie trawnika. Dysponujesz odpowiednią sumą pieniędzy albo posiadasz zdolność kredytową, przejrzałeś aktualne oferty na rynku nieruchomości Można powiedzieć, że teoretycznie jesteś przygotowany do zakupu swojej wymarzonej nieruchomości. Stajesz jednak przed dylematem jak wybrać dom, który spełni twoje oczekiwania nie nadwyrężając przy tym budżetu.


Często potencjalni nabywcy szukający domów o konkretnych parametrach w określonej okolicy, ostatecznie decydują się na zakup nieruchomości diametralnie różniącej się od ich pierwotnych założeń. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywistość po prostu weryfikuje oczekiwania. Warto rozważyć różne możliwości, nawet te, które wydają nam się w pierwszej chwili nie do przyjęcia. Przede wszystkim jednak należy zastanowić się czego tak naprawdę szukamy.

1. Zastanów się jak duży dom jest Ci potrzebny.

Jednym z najczęstszych błędów nabywców jest zakup lub budowa domu zbyt dużego. Kupując dom często wychodzimy z założenia, że skoro dotychczas mieszkaliśmy w niewielkim mieszkaniu, teraz koniecznie musimy wybudować rezydencję. Natomiast jeśli mamy dzieci, budujemy dom zarówno dla siebie jak i dla nich. W pierwszym przypadku mamy wysokie koszty utrzymania nieruchomości oraz mnóstwo pracy w domu, w drugim często zostajemy sami, ponieważ dzieci wybierają inne miejsce zamieszkania. Trzeba również pamiętać, że duży dom trudniej sprzedać. Na wtórnym rynku nieruchomości jest wiele dużych domów i rezydencji, które z trudem znajdują nabywców.

2. Dom na dekadę czy na całe życie?

Podczas gdy w krajach wysokorozwiniętych domy zmieniają właścicieli co kilka czy kilkanaście lat, w Polsce dom kupujemy na całe życie. Tymczasem zmieniające się warunki życia zmuszają nas do coraz większej mobilności. Rozważmy zatem zakup domu, który spełni nasze oczekiwania w perspektywie najbliższej dekady. Pamiętajmy, że wartość naszej nieruchomości będzie się zwiększać, a jednocześnie więcej pieniędzy pozostanie w naszych kieszeniach.

3. Nowy czy do remontu?

Oba rozwiązania mają swoje plusy. Niewątpliwie największą zaletą nowego domu jest to, że teoretycznie, niczego nie musimy w nim naprawiać i remontować. Nowy dom łatwiej będzie nam sprzedać w przyszłości. Z kolei domy do remontu są stosunkowo tanie. Na przykład w Krakowie znajdziemy domy do remontu o powierzchni około 100 m2 w cenie dwu lub trzypokojowego mieszkania. Często takie nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji z rozwiniętą infrastrukturą lokalną. Korzystając z pomocy architekta wnętrz, możemy zamieszkać w domu niemal idealnym. Pamiętajmy także, iż prace remontowe możemy rozłożyć w czasie co ułatwi nam finansowanie inwestycji.

4. Dom, źródło kosztów czy źródło zysku?

Rzadko kupując dom zastanawiamy się czy będziemy mogli czerpać z niego zyski. Tymczasem okazuje się, że dom może generować dochody i to nie tylko w sytuacji gdy wynajmujemy go w całości.  Wymaga to jednak pragmatycznego spojrzenia na naszą nieruchomość. Dom nie musi być wyłącznie symbolem naszego statusu, może również pomnażać nasze dochody. Rozważmy zakup domu dwurodzinnego z możliwością wynajmowania jego części. Rozwiązanie pozornie uciążliwe może uwolnić nas nawet całkowicie od kosztów kredytu. Jeśli nie chcemy decydować się na dom dwurodzinny może warto wynająć garaż lub choćby jeden pokój. Oczywiście, że nie zawsze takie rozwiązania są możliwe. Jednak kupując dom, zastanówmy się nad różnymi możliwościami jego wykorzystania. W perspektywie kilku lat, zyski z takiego przedsięwzięcia mogą okazać się dla nas zbawienne.

5. Podoba Ci się konkretny dom? Zapytaj właściciela czy nie chce go sprzedać.

Jeśli nie znalazłeś idealnego domu wśród wystawionych na sprzedaż, rozejrzyj się w interesującej Cię okolicy. Sprawdź, które nieruchomości chciałbyś kupić. Odwiedź ich właścicieli i zaproponuj im kupno domu. Zapytaj czy nie wiedzą kto z sąsiadów planuje sprzedaż domu w najbliższym czasie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz co najmniej kilka ciekawych ofert. Być może któraś z nich okaże się dla Ciebie idealna. Warto spróbować.

6. Nie masz czasu ? skorzystaj z usług renomowanego biura nieruchomości.

Nie obawiaj się dodatkowych kosztów zakupu związanych z prowizją pośrednika. Ceny domów zawsze są negocjowane, więc koszt pośrednictwa nie stanowi przeszkody. Coraz częściej można spotkać na rynku nieruchomości oferty bez prowizji od kupującego. Spotkaj się z profesjonalnym agentem nieruchomości. Otrzymasz dostęp do niemal wszystkich aktualnych ofert. Będziesz na bieżąco informowany o domach wystawionych do sprzedaży. Dzięki takiej współpracy zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.

7. Złóż ofertę.

Nie skreślaj domu, który jest drogi zanim nie upewnisz się jak może być ostateczna cena jego sprzedaży. W wielu wypadkach, ceny transakcyjne znacznie różnią się od cen ofertowych. Właściciele borykając się z kosztami utrzymania domu i często są skłonni zaakceptować zaproponowaną przez Ciebie cenę. Jeżeli dobrze czujesz się w negocjacjach odwiedź właściciela i złóż mu ofertę zakupu jego domu. Jeśli nie masz na to czasu porozmawiaj z pośrednikiem do spraw nieruchomości i przedstaw mu swoją propozycję ceny. On może negocjować w Twoim imieniu.

Podsumowując, pamiętaj że dom, szczególnie ten pierwszy nie musi być duży. Czterdziestometrowy salon jest niewątpliwie ozdobą domu, ale czy na pewno jest niezbędny. Dom dostosowany do twoich bieżących potrzeb okaże się bardziej przyjazny i łatwiejszy w utrzymaniu. Rozważ zakup domu do remontu. Kupisz go po atrakcyjnej cenie a remont rozłóż  na dłuższy okres czasu. Szukaj intensywnie a nie ekstensywnie. Sam przeprowadź rekonesans i rozmawiaj z ludźmi. Zastanów się czy twoja nieruchomość może generować zysk. Możliwości jest znacznie więcej niż dwie, które zostały wspomniane w tym artykule. Nie obawiaj się współpracy z dobrym biurem nieruchomości. Pamiętaj, że często nie zapłacisz prowizji. Zawsze składaj ofertę właścicielowi domu a przede wszystkim negocjuj!

Zakup domu to inwestycja. Może okazać się zarówno jedną z najlepszych w życiu jak i  problemem, który będzie cię dręczył przez lata. Przemyśl dobrze swoją decyzję. Powodzenia.

Jarek Mydlarczyk
Dział analiz rynku nieruchomości ? sieć biur nieruchomości PÓŁNOC
www.polnoc.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :