Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zadecyduj o podatkach – przekaż 1%

21 marca 2015

Co miesiąc osiągasz dochód i co miesiąc przekazujesz zaliczki na podatek do urzędu skarbowego. I chociaż nie masz większego wpływu na to, w jaki sposób te pieniądze są pożytkowane, raz w roku możesz zadecydować o losie części z nich.

Wykonując roczne rozliczenie PIT, możesz wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego (OPP), przekazując jej część podatku. Tak wynika z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Warto więc tę okazję wykorzystać i przekazać 1% podatku.

Kto może przekazać 1% podatku?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, każda osoba fizyczna wykonująca rozliczenie PIT i wykazująca podatek należny może stać się podatkowym darczyńcą.

1% podatku możesz przekazać, gdy:

–  rozliczasz się na zasadach ogólnych (zgodnie ze skalą podatkową),
–  rozliczasz się liniowo, płacąc stały podatek w wysokości 19%,
–  rozliczasz się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
–  rozliczasz przychody ryczałtowe, np. zbycie nieruchomości, praw majątkowych, kapitału pieniężnego.

Komu przekazać 1% podatku?

tajemniczy_funduszSkładając roczne zeznanie podatkowe, samodzielnie decydujesz o tym, do kogo trafi 1% podatku. Należy jednak mieć świadomość, że fundacje – jeśli chcą mieć dostęp do finansowego wsparcia od podatników – muszą spełnić kilka warunków. Głównym jest uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. W 2015 roku na liście OPP zakwalifikowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znalazło się ponad 8000 fundacji z całej Polski. Możesz wesprzeć organizacje działające na rzecz dzieci, chorych i niepełnosprawnych. Możesz także wspomóc fundacje zajmujące się ratowaniem przyrody zagrożonej degradacją, np. WWF. Jest to organizacja, która za cel stawia sobie ochronę środowiska naturalnego i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Los fundacji jest w twoich rękach i tylko od ciebie zależy, jaką organizację wesprzesz finansowo.

Jak wypełnić rozliczenie PIT prawidłowo?

Jeżeli chcesz, by 1% podatku trafił w ręce wskazanej fundacji, rozliczenie PIT musisz wypełnić prawidłowo. Istotną rolę odgrywa tutaj poprawne wypełnienie rubryki „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Koniecznością jest podanie właściwego numer KRS oraz dowolnej kwoty nieprzekraczającej wartości 1% podatku.

Pamiętaj również, że PIT musisz złożyć w terminie. Masz czas do 30 kwietnia. W przeciwnym razie wskazana organizacja nie otrzyma od ciebie wsparcia finansowego pochodzącego z podatku.

Tagi: , ,

Podobne artykuły :