Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Za kulisami private banking

7 września 2010

Osobisty doradca finansowy, concierge organizujący wakacje, platynowa karta kredytowa, oprocentowanie kredytu podlegające negocjacjom ? to tylko kilka propozycji, z których mogą skorzystać klienci w ramach oferty private banking. W tym elitarnym gronie mogą się jednak znaleźć tylko nieliczni. Tym, których majątki nie opiewają na miliony złotych, ale którzy zarabiają powyżej średniej krajowej, banki na osłodę oferują personal banking. Czym różnią się od siebie te dwie oferty?


Co roku rośnie liczba zamożnych Polaków. Według badań firmy KPMG 50 tys. naszych rodaków zarabia minimum 20 tys. PLN brutto miesięcznie i posiada ponad 1 mln majątku. ? Bogaci Polacy stanowią oni bardzo atrakcyjną grupę klientów dla banków, ponieważ dokonują więcej transakcji i korzystają z szerszego wachlarza produktów finansowych. Nic więc dziwnego, że instytucje te starają się ich zdobyć oferując im indywidualne, ekskluzywne usługi ? tłumaczy Michał Sadrak ze Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) i Open Finance.

Personal versus private banking

Zamożni klienci mogą liczyć na preferencyjne traktowanie przez banki. Osoby o ponadprzeciętnych  dochodach mogą się znaleźć w uprzywilejowanym gronie korzystających z oferty personal i private banking. Jaka jest między nimi różnica?

Personal banking, czyli bankowość osobista, skierowany jest do klientów o ponadprzeciętnych dochodach, ale nie znajdujących się jeszcze w setce najbogatszych Polaków. Wybrańcy ci nie muszą się martwić o stanie w długich kolejkach do bankowych okienek i mogą skorzystać ze specjalnych ofert, niedostępnych dla klientów detalicznych. Nad ich finansami czuwa stały doradca, a interesy w banku załatwiają w specjalnie wydzielonych dla nich strefach lub nawet oddziałach. Zazwyczaj nie muszą też przechodzić przez gehennę długich procedur kredytowych, bo korzystają z uproszczonego systemu.

Dla osób zarabiających kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie lub mających co najmniej kilkaset tysięcy złotych oszczędności otwierają się zaś drzwi do elitarnego świata private bankingu, a więc bankowości prywatnej. Czasem zdarza się, że do grona tych szczęśliwców zapraszane są też osoby o mniejszych aktywach niż wymagane. Są to ludzie, którzy mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek banku, a więc politycy, artyści itp. – Osoby te mają do swojej dyspozycji indywidualnego doradcę, zajmującego się nie tylko ich sprawami finansowymi. Klienci ci mogą bowiem liczyć także na wsparcie przy wyborze nieruchomości, działalności charytatywnej itp. ? wyjaśnia Michał Sadrak z ZFDF i Open Finance.

Ponadto otrzymują oczywiście specjalne karty kredytowe i mogą negocjować preferencyjne oprocentowanie produktów finansowych, z jakich korzystają.

Być jak Rockefeller

<< powiększ miniaturkę po lewej. Creme de la creme indywidualnego podejścia banków do klienta stanowi natomiast wealth management, a więc zarządzanie majątkiem. Te usługi przeznaczone są już jednak dla najbogatszych z bogatych, choć zdarza się, że niektóre pakiety oferowane są też w ramach ?standardowej? bankowości prywatnej. Klienci korzystający z wealth management mogą liczyć na kompleksowe doradztwo finansowe, prawne, inwestycyjne, podatkowe, i nieruchomościowe. Do swojej dyspozycji mają także concierge, który pomaga w kwestiach pozafinansowych, takich jak zorganizowanie wakacji. Niektóre banki mają też w swojej ofercie art banking, a więc doradztwo dotyczące inwestowania w sztukę.

Choć aby skorzystać z oferty personal lub private banking za granicą wymagane są o wiele wyższe dochody i bardziej wartościowe aktywa, w Polsce także należy wykazać się niemałym majątkiem. Poniższa tabela przedstawia zestawienie wybranych banków oferujących usługi private banking. Zostały one dobrane pod kątem wysokich kryteriów kwalifikacyjnych i interesujących składników oferty.

Joanna Ostrowska
www.zarowkamarketing.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :