Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Wywiad miesiąca

4 marca 2009

Wywiad z Panią Anną Owczarek, Project Managerem największego polskiego serwisu Social Lending (pożyczki społecznościowe) – Kokos.plRozmawia Tomasz Bar, serwis FinanseOsobiste.pl

TB: Czym jest Kokos.pl?

AO: Kokos.pl jest pierwszym i zarazem największym polskim serwisem SL (pożyczki społecznościowe ? użytkownicy nawzajem pożyczają sobie pieniądze).

Kto jest właścicielem, inwestorem serwisu Kokos.pl?

Właścicielem i operatorem serwisu jest Blue Media SA. Spółka jest uznanym i doświadczonym operatorem w obszarze rozliczania transakcji internetowych. Od wielu lat współpracuje z firmami z branży finansowej.

Od kiedy działa Kokos.pl i jakimi sukcesami może się pochwalić?

Kokos.pl działa od 5 lutego 2008 roku i rozwija się stabilnie. Obecna ilość zarejestrowanych użytkowników zbliża się do 40 tysięcy. Pożyczki, które udzielili sobie użytkownicy serwisu to niemal 7 milionów złotych, kwota zadeklarowana na inwestycje prawie 4,5 miliona zł. Zważywszy na czas działania ? 1 rok i zupełną nowość jakim są pożyczki w sieci jest to bardzo dobry wynik. Serwis jest uważany przez użytkowników za najbezpieczniejszy przy jednoczesnym spełnieniu idei SL. Serwis jest także postrzegany- jako wiodący na rynku pod względem edukowania Internatów,  jak korzystać z pożyczek społecznościowych.

Na polskim rynku Social Lending działają już Monetto.pl, Finansowo.pl, Kokos.pl oraz od niedawna Smava.pl. Czym wobec konkurencji wyróżnia się Kokos.pl?

Kokos.pl jest stabilnym, przejrzystym serwisem dostarczającym użytkownikom wielu funkcjonalności w różnych obszarach działania. Gama udostępnionych narzędzi weryfikacyjnych jest najszersza wśród wszystkich polskich serwisów SL, poza tym serwis umożliwia użytkownikom korzystanie z zaawansowanych statystyk, które są nieocenionym źródłem informacji o potencjalnych pożyczkobiorcach.

Social Lending jest nowością w Polsce, i choć przyjęła się dość dobrze na zachodzie nie musi się sprawdzić w Polsce. Jak Kokos.pl chce przełamać tą nieufność. Prowadzi bowiem działalność parabankową, która w Polsce budzi sporo kontrowersji i kojarzona jest np. z piramidami finansowymi.

Internauci, którzy korzystają z usług Kokosa wiedzą doskonale jak działa Internet i jakie obowiązują w nim reguły. Jeśli inwestują swoje środki ?z głową? nie ryzykują bardziej niż przy korzystaniu z innych form lokowania swoich środków. Dostarczone przez serwis narzędzia pozwalają z dużą dokładnością oszacować ryzyko i podjąć właściwą decyzję inwestycyjną. Opinie, które przyrównują Kokosa do piramidy finansowej nie mają nic wspólnego z prawdą i najczęściej wygłaszane są przez osoby bojące się sieci lub nie znające kompletnie zagadnienia Social lending. Wzmożona edukacja i rozwijanie się tego typu usług pozwoli zmienić zdanie i opinię – podobnie jak w przypadku startowania ehandlu, czy allegro.

W ostatnich tygodniach światem finansów wstrząsnęły dwie afery. W obu chodzi o defraudację miliardów dolarów. Bernard Madoff i Allan Stanford uważani za uznanych biznesmenów zdefraudowali miliardy dolarów powierzone im przez klientów. Zostali aresztowani, ale niesmak i nadszarpnięte zaufanie pozostały. Czy inwestujący poprzez Kokos.pl mogą być pewni, że ich pieniądze są faktycznie przekazywane pożyczkobiorcom, a nie płyną na wspólne konto Kokos.pl?

Żaden z Inwestorów serwisu Kokos.pl nie ma najmniejszych wątpliwości, że zadeklarowane przez niego środki w daną aukcję po jej zamknięciu wpłyną na konto pożyczkobiorcy. W Kokosie nie istnieje żadne konto powiernicze. Inwestowane środki wpływają bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy wystawiającego daną aukcję, które w czasie wstępnej rejestracji w serwisie jest zweryfikowane ? jako jego własne.

Jaką kwotę można pożyczyć i od czego zależy jej wysokość?

Kwota możliwa do pożyczenia to przedział od 500 do 25 000 złotych. Pierwsza pożyczka nie może przekroczyć 1000 zł. Późniejsza wysokość pożyczki zależy od czasu funkcjonowania w serwisie i od posiadanego ratingu, który z kolei budowany jest w oparciu o ilość zaciągniętych i spłaconych pożyczek.

Jedna zielona gwiazdka. Limit – min. 500 PLN, max. 1 000 PLN

Druga zielona gwiazdka. Limit ? 2 500 PLN

Trzecia zielona gwiazdka. Limit ? 5 000 PLN

Czwarta zielona gwiazdka. Limit ? 10 000 PLN

Piąta zielona gwiazdka. Limit ? 25 000 PLN

Na jakiej wysokości zyski mogą liczyć inwestorzy Kokos.pl?

Stopa zwrotu z inwestycji generalnie zależy od samych Inwestorów, gdyż to oni sami decydują na jaki procent udzielają pożyczki. Obecne widełki w serwisie to 1- 22%.

Jakie koszty związane z funkcjonowaniem Kokos.pl ponosi użytkownik, zarówno pożyczkobiorca jak inwestor?

Inwestor ponosi jedynie koszt 5 zł. Za weryfikację rachunku bankowego, na które wpływają raty pożyczki wraz z odsetkami.
Z kolei Pożyczkobiorca musi przejść weryfikację w Krajowym Rejestrze Długów oraz bazach InfoMonitora (w tym BIKu), zweryfikować swój rachunek bankowy ( obie weryfikacje w cenie 5zł.), numer telefonu ( koszt uzależniony od posiadanego ratingu, od 1,22 zł, opcjonalnie ubezpieczyć pożyczkę ? koszt około 8 zł za pożyczkę na 3 miesiące na 1000 złotych. Pozyczkobiorca ponosi również koszt prowizji? 0,5% od kwoty pożyczki.

Czy aby uzyskać pożyczkę, trzeba okazać np. zaświadczenie o zatrudnieniu?

Nie jest to wymagane przez system, chyba, że o takie informacje zapyta potencjalny Inwestor zainteresowany daną aukcją, a pożyczkobiorca mu je udostępni.

Czy Kokos.pl sprawdza pożyczkobiorców w Biurze Informacji Kredytowej?

Tak, system sprawdza wiarygodność pożyczkobiorcy poprzez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA w jego Ewidencji Dłużników, w bazie Biura Informacji Kredytowej i bazie Związku Banków Polskich oraz poprzez Krajowy Rejestr Długów BIG SA. W wypadku negatywnej informacji, inwestor może sam zadecydować czy zaufać takiej osobie.

Czy klientem Kokos.pl może zostać osoba bez historii kredytowej w BIK, czyli taka, która nigdy nie brała jeszcze kredytu?

Tak

Co dzieje się w sytuacji, jeśli pożyczymy pieniądze poprzez Kokos.pl i wystąpią problemy z ich odzyskaniem?

Wtedy uruchamiane jest postępowanie monitowania pożyczkobiorców na windykacji prowadzonej przez wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę skończywszy.

Czy Kokos.pl umożliwia poszkodowanym klientom pomoc prawną, np. dzięki współpracy z firmą windykacyjną?

Tak, z serwisem Kokos.pl w tym zakresie współpracuje firma Centrum Obsługi Windykacyjnej Cross Sp. z o.o. z Gdańska..

Kwestia bezpieczeństwa ochrony danych osobowych. W jaki sposób użytkownicy Kokos.pl są zabezpieczani przed niepowołanym dostępem do ich danych osobowych?

Wszelkie dane osobowe przetwarzane są zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Administratorem zbioru danych osobowych jest Operator. Serwis Kokos.pl dbając o bezpieczeństwo pożyczkobiorcy uniemożliwia osobom trzecim zapoznawanie się z jego danymi. Cała wymiana danych dla celów udzielenia pożyczki bazuje na przypisanym na stałe do pożyczkobiorcy numerze identyfikacyjnym. Inwestor zainteresowany udzieleniem pożyczki danej osobie, przed jej sfinalizowaniem otrzyma jedynie dane opisujące pożyczkobiorcę, pozbawione jednak imienia, nazwiska i adresu zamieszkania, chyba że pożyczkobiorca wyrazi zgodę na ich przekazanie jeszcze przed zakończeniem aukcji osobom, które złożą deklarację zawarcia z nim umowy pożyczki (ofertę). Zgoda na prezentację danych może być przez Pożyczkobiorcę w każdym momencie cofnięta.

Jak rozwiązuje się kwestie podatkowe inwestycji na Kokos.pl? Jeśli użytkownik ulokuje swoje oszczędności na serwisie i zarobi, powinien odprowadzić podatek. W przypadku lokaty bankowej robi to za niego bank. A w Kokos.pl?

Serwis Kokos.pl informuje każdego Inwestora o obowiązku rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to tylko i wyłącznie odsetek faktycznie otrzymanych w danym roku podatkowym niezależnie od terminu udzielenia pożyczki i terminów jej spłaty. Każdy Pożyczkodawca otrzymuje szczegółowe dane o kwotach, jakie zostały do niego przekazane, wysokości podatku oraz sposobie, w jaki powinien się rozliczyć z fiskusem.

Jakie nowe funkcjonalności planuje wprowadzić Kokos.pl w 2009 roku?

Plany na najbliższy rok to utrzymanie przez Kokosa pozycji lidera w zakresie bezpieczeństwa wśród serwisów SL poprzez wdrożenie m.in. kolejnych narzędzi weryfikujących wiarygodność pożyczkobiorców ( m.in. weryfikacja pracodawcy). Nie zabraknie również nowości, które sprawią, iż Kokos.pl będzie jeszcze bardziej przyjaznym i atrakcyjnym serwisem dla każdego Użytkownika.

Dziękuję za rozmowę.

Na pytania odpowiadała Pani Anna Owczarek, Project Manager Kokos.pl

kokos_logo_kolor

partnerzy_kokos

Tagi:

Podobne artykuły :