Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Wakacyjny rynek najmu – im później, tym drożej!

11 października 2012

Najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania na nowy rok akademicki studenci mają już za sobą. Na rynku najmu lipiec jest z reguły jeszcze spokojnym miesiącem, ale z każdym kolejnym tygodniem oferta się kurczy, popyt rośnie i w konsekwencji dochodzi do wzrostów czynszów.

Rokrocznie w lipcu szeroka oferta wolnych, gotowych do wynajęcia lokali daje szansę znalezienia dla siebie czegoś za niższą cenę. Wynika to z faktu, że wraz z końcem roku akademickiego spora grupa studentów rezygnuje z dotychczasowego lokum, nie chcąc płacić czynszu w wakacje. W związku z tym właśnie w tym okresie właściciele mieszkań są bardziej skłonni do ustępstw i właśnie wtedy łatwiej jest wynegocjować obniżkę czynszu. W tym czasie jednak zainteresowanie ze strony najemców jest mniejsze ponieważ większość studentów wraca w rodzinne strony lub decyduje się na wyjazd zagraniczny.

Można powiedzieć, że na rynku najmu w największych miastach lipiec to okres ciszy przed nadchodzącą burzą. Już w sierpniu zaczyna się powolny wzrost popytu ze strony studentów, którego szczyt przypada na drugą połowę września. Wtedy to trzeba liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów najmu w głównych miastach akademickich. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego oferty najmu nieraz z godziny na godzinę stają się nieaktualne, a wynajmowanie mieszkania „w ciemno” nie należy do rzadkości.

Tegoroczne dane z rynku najmu największych miast potwierdzają wskazaną prawidłowość. W każdym z zaprezentowanych w poniższej tabeli miast najniższy poziom średniej stawki najmu odnotowano w lipcu, a najwyższy we wrześniu. Największa stabilność w tym zakresie charakteryzowała rynek warszawski w przeciwieństwie do gdańskiego czy wrocławskiego, gdzie między lipcem a wrześniem odnotowano odpowiednio 25% i 18%-owy wzrost średniej ofertowej stawki najmu.

Średnie ofertowe stawki najmu mieszkań w zł/mkw., lipiec – wrzesień 2012 r.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A na podstawie danych wewnętrznych firmy Emmerson S.A.

Jeżeli chodzi o rejony miast cieszące się największym wzięciem wśród najemców, to w większości przypadków dominują lokalizacje położone bliżej centrum, charakteryzujące się infrastrukturą komunikacyjną zapewniającą dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta. Z kolei na zainteresowanie studentów mogą oczywiście liczyć w pierwszej kolejności okolice wyższych uczelni.

Emmerson S.A.
www.emmerson.pl

 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :