Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

W którym banku założyć konto dla firmy?

10 maja 2010

Wybór konta firmowego może sprawiać przedsiębiorcom spore trudności. Oferta banków jest bogata, w wielu z nich rachunki oferowane są w pakietach wraz z innymi usługami, np. bankowością internetową lub darmowymi kartami płatniczymi.


Dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych rozpoczynających działalność, najważniejsze są koszty, dlatego wybierając konto należy przyjrzeć się opłatom związanym z jego prowadzeniem oraz obsługą. Warto także zwrócić uwagę na ?gwiazdki? przy ofercie, które niekoniecznie muszą zawsze oznaczać ukryte koszty. Często kryją się za nimi promocje, na których można sporo zaoszczędzić.

Zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością za pośrednictwem rachunku bankowego, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz jej wartość przekracza równowartość 15 000 euro. Oznacza to, że przedsiębiorcy prowadzący działalność na niewielką skalę, nie mają obowiązku posiadania rachunku firmowego. Warto się jednak zastanowić nad otwarciem tego typu konta, zwłaszcza że coraz więcej banków nie pobiera za nie żadnej opłaty. Wiele z nich rezygnuje także z opłat za przelewy do ZUS i urzędów skarbowych, a do rachunku wydaje karty na preferencyjnych warunkach. W tabeli poniżej przedstawiona została oferta rachunków dla mikrofirm w osiemnastu bankach. Konta zostały wybrane pod kątem przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą indywidualnie, któremu zależy przede wszystkich na prostym rachunku z dostępem przez internet oraz na możliwości wykonywania tanich przelewów do ZUS i US.

W ośmiu z wymienionych powyżej banków, m.in. w mBanku, HSBC oraz Volkswagen Bank direct, przedsiębiorca nie zapłaci za prowadzenie rachunku ani złotówki. Alior Bank, który także nie pobiera opłat, wypłaca dodatkowo 50 zł miesięcznej premii tym właścicielom Rachunku Zarabiającego, którzy w ciągu miesiąca utrzymali na koncie średnie saldo wyższe niż 9 000 zł. W pozostałych bankach miesięczne opłaty za prowadzenie konta wynoszą od 3,99 zł do 20 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na promocje. Posiadacze konta Biznes Start w Banku Millennium są zwolnieni z opłaty za jego prowadzenie aż przez 18 miesięcy od otwarcia rachunku. Na podobną promocję mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na Pakiet MINI w Banku Zachodnim. Tu zwolnienie z opłat trwa 9 miesięcy pod warunkiem, że w dniu otwarcia rachunku działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż przez 12 miesięcy. Na pierwszy miesiąc za darmo bez dodatkowych warunków mogą natomiast liczyć klienci Inteligo (Konto Inteligo) oraz Citi Handlowego (Pakiet Kapitalny Biały).

Decydując się na któryś z wymienionych rachunków lub pakietów przedsiębiorca otrzymuje dostęp do bankowości internetowej. W żadnych z osiemnastu banków nie jest pobierana za niego dodatkowa opłata. W niektórych z nich należy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami, związanymi z autoryzacją transakcji. W BGŻ transakcja nie zostanie zatwierdzona bez tokena, za który trzeba płacić co miesiąc 10 zł. W banku Pekao pobierana jest opłata w wysokości 0,20 zł za każdy otrzymany SMS z hasłem jednorazowym. Taka sama opłata pobierana jest w BZ WBK, nie jest ona jednak naliczana za pierwsze pięć SMS-ów w danym miesiącu. Ci, którzy zdecydują się na rachunek e-Harmonium w banku BPH, będą musieli zapłacić 0,30 zł za SMS. W pozostałych bankach autoryzacja jest bezpłatna i polega na wpisaniu hasła z karty kodów lub przysłanego SMS-em.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z bezpieczniejszego sposobu autoryzacji, mogą wybrać np. kartę kodów jednorazowych w postaci karty chip z czytnikiem. Wydanie do pięciu kompletów do potwierdzania transakcji w systemie iPKO Biznes w banku PKO BP kosztuje 60 zł. Nordea daje również możliwość skorzystania z podpisu elektronicznego. Wydanie certyfikatu ważnego dwa lata to koszt w wysokości 366,40 zł.

Duży wpływ na sumę miesięcznych wydatków związanych z kontem firmowym mają przelewy. Bezpłatne przelewy w ramach danego banku za pośrednictwem bankowości internetowej to już standard. Volkswagen Bank direct nie pobiera także żadnych opłat za wykonanie przelewu do innego banku. Inne proponują okresowe promocje, które mogą czasem znacząco wpłynąć na koszty usług bankowych. HSBC nie pobiera żadnych opłat za przelewy krajowe przez cztery miesiące od otwarcia konta. Podobną promocję oferują Multibank oraz Millennium ? w pierwszym z nich zwolnienie z opłat trwa sześć miesięcy, w drugim osiemnaście. Alior Bank natomiast nie pobiera opłat za pierwsze dziesięć przelewów w każdym miesiącu. Najkorzystniejszą promocję przygotował jednak Toyota Bank, który oferuje aż 1000 darmowych przelewów co miesiąc. W pozostałych bankach opłata ta wynosi minimum 1 zł, w żadnym z nich nie przekracza jednak 1,50 zł. Dokładne dane zostały przedstawione w tabeli 2 poniżej.

Strony tego artykułu: 1 2

Tagi: , ,

Podobne artykuły :