Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Umowa na wyłączność czy umowa otwarta, którą korzystniej zawrzeć z biurem nieruchomości?

21 stycznia 2013

Każda osoba, która podejmuje decyzję o sprzedaży mieszkania, ma do wyboru dwie opcje. Może starać się samodzielnie wystawić ofertę sprzedaży w czasopismach czy w Internecie w dziale nieruchomości online, bądź zlecić daną czynność specjaliście, jakim jest biuro nieruchomości. Coraz więcej osób wybiera drugą opcję, mimo, że wiąże się ona z uiszczeniem prowizji przy sprzedaży nieruchomości. Zapewnia jednak zdecydowanie większe bezpieczeństwo transakcji, które w przypadku mieszkania na sprzedaż jest bardzo istotne.

Po podjęciu decyzji o wystawieniu oferty nieruchomości u pośrednika pozostaje jeszcze jeden wybór. Można zawrzeć umowę na wyłączność, gdzie tylko jedna agencja może otrzymać prowizję, lub wybrać umowę otwartą, która umożliwia wystawienie nieruchomości na sprzedaż u wielu pośredników. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, ze druga opcja gwarantuje skuteczniejszą sprzedaż nieruchomości, dając dodatkowo możliwość uniknięcia zapłaty prowizji w przypadku samodzielnego znalezienia klienta.

Jednak to błędne myślenie. Mimo, że wiele biur nieruchomości zajmie się sprzedażą, nie będzie to wcale oznaczało, ze zyska się więcej potencjalnych klientów. Żadnemu z pośredników nie będzie przecież zależało, by przeznaczyć fundusze na promocję konkretnego mieszkania, gdy nie ma pewności, że dana inwestycja się zwróci. Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy podpisze się umowę na wyłączność z wybraną agencją nieruchomości. Gdy pośrednik ma pewność, że otrzyma prowizję w wypadku sprzedaży mieszkania, jest bardziej skory do intensywnej reklamy w różnych mediach, a gdy to nie przyniesie pożądanych efektów, może użyć bardziej wymyślnych sposobów, by zainteresować potencjalnych klientów daną ofertą. Jest po prostu bardziej zaangażowany w sprzedaż.

Również kupujący bardzo dużo zyskuje na takiej umowie. Nie musi, tak jak w przypadku, gdy sprzedaż mieszkania odbywa się w ramach oferty otwartej, przed każdą wizytą odwiedzać biuro pośrednika, by podpisać odbiór oferty. Nie posiada również zbyt wielu informacji o tym mieszkaniu. Natomiast, gdy kupujący przegląda ogłoszenia nieruchomości sprzedawanych w ofercie na wyłączność, może zapoznać się dokładnie z lokalizacją tego miejsca, ma możliwość obejrzenia wielu zdjęć, nie musi więc tracić czasu na wizytę, gdy oferta nie jest dla niego odpowiednia. Gdy zdecyduje się na zakup, rozmowy będą prowadzone wyłącznie z nim. Agencja nieruchomości nie ma podstaw, by ukrywać te dane, gdyż i tak otrzyma swoje wynagrodzenia w przypadku sprzedaży. Dlatego umieszcza taką ofertę w wielu miejscach i bazach danych, również u innych pośredników.

Wydaje się więc oczywistym, że domy czy mieszkania najszybciej będą sprzedane, jeśli ich właściciele podpiszą z biurem nieruchomości umowę na wyłączność. Zapewni ona najskuteczniejszy sposób na sfinalizowanie sprzedaży nieruchomości.
www.oferty.net

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , , , , ,

Podobne artykuły :