Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ubezpieczenie na życie – terminowe czy bezterminowe?

27 grudnia 2014

Rozważając zakupienie ubezpieczenia na życie, wybierać możemy między produktami terminowymi i bezterminowymi. W jakich sytuacjach opłaca się wybrać pierwsze, w jakich zaś drugie? Czy należy brać pod uwagę wiek podejmując decyzję?

Firmy ubezpieczeniowe prezentują szeroki wachlarz ubezpieczeń. Wśród produktów oferowanych przez np. PZU, ING, 4 Life Direct czy Wartę znaleźć można ubezpieczenia terminowe i bezterminowe. Zasadniczą różnicą jest to, że umowę na te pierwsze zawiera się na konkretnie określony przedział czasu. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia bezterminowego – tu zainteresowane strony nie ustalają konkretnej daty zakończenia. W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie takie obowiązuje przez okres, przez który ubezpieczony opłaca składki. Wypłacane jest ono zaś osobom uprawnionym po śmierci ubezpieczonego, o ile oczywiście regularnie uiszczał on umówioną należność na rachunek bankowy ubezpieczyciela.

Terminowe czy bezterminowe – które jest lepsze?

4_life_ubezpTrudno jednoznacznie wskazać, które ubezpieczenie na życie jest lepsze. Przy podjęciu decyzji duże znaczenie ma indywidualna sytuacja osoby zainteresowanej nabyciem polisy. Warto jednak wskazać, że co do zasady ubezpieczenia terminowe są tańsze niż ubezpieczenia bezterminowe. Ta zależność nie jest przypadkowa – polisy terminowe są objęte mniejszym ryzykiem.

Aby polisa terminowa była korzystniejsza niż bezterminowa, osoba zainteresowana powinna wziąć pod uwagę swój aktualny wiek i stan zdrowia. Może okazać się, że ewentualne przedłużenie takiego ubezpieczenia będzie nieopłacalne lub niemożliwe. W praktyce najczęściej na takie polisy decydują się osoby, które są zainteresowane zabezpieczeniem np. kredytu hipotecznego.

Bezterminowe – wiek nie ma znaczenia

Bezterminowe polisy na życie mają ważną zaletę – najczęściej firmy ubezpieczeniowe nie zwracają uwagi na wiek czy stan zdrowia osoby zainteresowanej wykupieniem takiego produktu. Takie zasady ma np. 4 Life Direct – opinie klientów jednoznacznie wskazują, że każdy wniosek zostaje przez podmiot rozpatrzony pozytywnie. Z uwagi na podwyższone ryzyko, które ponosi firma ubezpieczeniowa, ubezpieczony musi liczyć się z koniecznością uiszczania wyższej (niż w przypadku terminowej polisy) składki.

Ubezpieczenie bezterminowe daje jeszcze inną korzyść. Otóż, opłacając regularnie składkę do końca życia, można być pewnym, że składka nigdy nie wzrośnie, zaś świadczenie nie zmaleje.

Tagi: ,

Podobne artykuły :