Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ubezpieczenie mieszkania – czy jest konieczne?

22 kwietnia 2018

Przy kupnie mieszkania w kredycie hipotecznym jednym z obowiązkowych punktów umowy jest opłacenie przez kredytobiorcę ubezpieczenia mieszkania. Banki zabezpieczają w ten sposób nieruchomość przed zdarzeniami losowymi takimi jak: pożar, powódź i zalanie. Czy każdy właściciel mieszkania powinien wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie: od czego chroni?

Warto mieć polisę ubezpieczeniową na mieszkanie, ponieważ w bloku może dojść do różnych, losowych zdarzeń, przed którymi nie można się ochronić. Pęknięty wężyk doprowadzający wodę do umywalki, czy sąsiad, który ma zwyczaj zasypiania z papierosem – wystarczą, by doszło do katastrofy. Przy aktywnej polisie obejmującej pożar i zalanie można zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej i poprosić o pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Ubezpieczając mieszkanie warto pomyśleć również o wykupieniu OC, by z tej polisy zostały pokryte wszelkie koszty powstałe z własnej winy. W tym wypadku pęknięty brodzik, czy rura w łazience przestają być problemem. Innym zdarzeniem losowym, od którego można się chronić, jest kradzież z włamaniem. By się móc liczyć na rekompensatę finansową, należy zgłosić do ubezpieczenia ruchomości domowe, czyli dokonać wyceny wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Więcej informacji na temat ubezpieczeń znajduje się na stronie Wygodnie.pl.

O tym trzeba pamiętać

Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór sumy ubezpieczenia, dzięki czemu uniknie się sytuacji niedoszacowania czy przeszacowania wartości nieruchomości. W pierwszym przypadku składka jest niższa, ale jeśli dojdzie do poważnej szkody, może okazać się, że suma ubezpieczenia nie wystarczy na wykonanie naprawy. Przeszacowanie wartości nieruchomości z kolei nie sprawi, że w ramach odszkodowania za doznane szkody zostaną wypłacone większe pieniądze. Dlatego zwiększenie wydatku na polisę jest pozbawione sensu. Podobnie sytuacja wygląda przy określaniu wartości ruchomości – wartościowych przedmiotów.

Banki narzucają kredytobiorcom opłacenie polisy, ale nad ubezpieczeniem mieszkania powinien pomyśleć każdy właściciel nieruchomości, dbając o zawartość własnego portfela i dobre stosunki z sąsiadami.

Tagi: ,

Podobne artykuły :