Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Transfery uczestników OFE (maj 2010)

25 maja 2010

Druga tegoroczna, majowa sesja transferowa OFE przyniosła wzrost liczy osób dokonujących zmiany funduszu emerytalnego. Liczba migrujących uczestników wzrosła do 148,6 tys. osób, czyli była wyższa niż w trakcie sesji lutowej o 4,6%. Jest to druga największa liczba przerejestrowanych uczestników w dotychczasowej historii działalności OFE.


Łącznie w bieżącym roku na zmianę funduszu zdecydowało się już 290,7 tys. osób, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich o 17,2 tys. mniej.

Miniona sesja transferowa zakończyła się korzystnym bilansem przyjść i odejść dla 8 podmiotów. Tradycyjnie na majowej migracji
najbardziej skorzystało AXA OFE, które było zarówno liderem w kategorii salda wymiany uczestników OFE (+26,3 tys.), jak i pod
względem samych przyjść (+35,0 tys.).
Wynika to z faktu, iż towarzystwo emerytalne realizujące plan pozyskania 1 mln członków do 2012, od dłuższego czasu utrzymuje wysoki poziom nakładów na akwizycję. Drugie oraz trzecie miejsce co do dodatniego salda zajęły Generali OFE i Nordea OFE, gdzie liczba uczestników wzrosła łącznie odpowiednio o 11,2 tys. i 8,4 tys. osób.

Na uwagę zasługuje również fakt, że do walki na wtórnym rynku uczestników OFE stanęli nowi gracze.
Podczas ostatniej sesji wzmożoną aktywność wykazał po raz pierwszy fundusz PKO BP Bankowy OFE, który od lutego 2007 roku sukcesywnie odnotowuje spadek salda wymiany uczestników. W maju podmiot ten zdołał pozyskać prawie 6,0 tys. osób (saldo), w czym może pomagać poprawa wyników będą ca efektem zmiany strategii inwestycyjnej oraz działania wspierające sieć agentów. Sytuacja wygląda podobnie jeżeli chodzi o AEGON OFE, który dopiero drugi raz w ciągu prawie 4 lat odnotował dodatni bilans transferowy. Podczas majowej sesji transferowej fundusz ten przyciągnął piątą pod względem wartości liczbę osób (14,9 tys. uczestników).

Zdecydowanie najsłabiej zaprezentowały się natomiast największe podmioty na rynku fundusz emerytalnych, czyli Aviva OFE oraz
ING OFE, dla których saldo wymiany wyniosło odpowiednio -34,9 tys. oraz -11,3 tys. osób. To już kolejne sesje transferowe z rzędu, w której fundusze te odnotowały ujemne wyniki. Za taki stan rzeczy odpowiada obowiązująca od niedawna nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zgodnie z którą opłata za zarządzanie aktywami przekraczającymi 45 mld PLN jest stała. W związku z tym Aviva PTE oraz ING PTE przyjęły bierną postawę w pozyskiwaniu klientów na rynku wtórnym.

W majowej sesji stosunkowo wysoki ujemny bilans w relacji do posiadanych klientów uzyskały również mniejsze fundusze, tj. OFE Pocztylion (-4,4 tys.), OFE Polsat (-2,9 tys.) oraz Pekao OFE (-2,6 tys.).

Zespół Analiz Online
www.analizyonline.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :