Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Struktury pokonają lokaty?

25 stycznia 2009

Rynki finansowe z perspektywy ubiegłego roku wywołują skrajne emocje, lecz z perspektywy rynku produktów strukturyzowanych był to bardzo udany rok. Wraz ze wzrostem awersji względem ryzyka „struktury” stały się w wielu portfelach optymalnym rozwiązaniem.


W ramach gwarancji zainwestowanego kapitału inwestor nie traci z pola widzenia ciekawych tematów inwestycyjnych. Polacy w wyraźnym stopniu zainteresowali się tymi instrumentami. Kolejne lata z pewnością dorównają dotychczasowej dynamice wzrostu.

Wyszukane inwestycje
Na obecny kształt rynku produktów strukturyzowanych ma wpływ wysokość oprocentowania oferowanych przez większość instytucji i firm depozytów i polis depozytowych. Wysokie odsetki zniechęcają klientów do poszukiwania bardziej wyszukanych form lokowania kapitału. Wiele instytucji równolegle do planów związanych z produktami strukturyzowanymi, z równym naciskiem skupiło się na ofercie depozytowej, co w połączeniu z wysokim popytem na te instrumenty (ponad 30 proc. dynamika sprzedaży w stosunku do 2007 r.), zwiększa udział w rynku, mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych podmiotów.

Mniej atrakcyjne
Jednak zapoczątkowany już cykl obniżek stóp procentowych, powrót zaufania na rynek międzybankowy dzięki m.in. działaniom podjętym przez NBP doprowadzą w niedalekiej przyszłości do spadku stóp depozytów detalicznych i skłonią klientów zniechęconych niższymi stawkami lokat do poszukiwań bezpiecznych i dochodowych instrumentów oraz większego niż do tej pory wykorzystania instrumentów strukturyzowanych.

Zmienność na rynkach
Produkty strukturyzowane są jedynym instrumentem łączącym zalety lokaty bankowej z dochodowością zbliżoną do inwestycji na rynkach kapitałowych, dlatego też popyt na te instrumenty będzie w dalszym ciągu rósł. Dodatkowo, obserwowany na przestrzeni ostatnich miesięcy bezprecedensowy wzrost zmienności na rynkach finansowych, przyczynia się do wykorzystywania strategii, które są neutralne w odniesieniu do zmienności rynkowej lub też czerpią korzyści z wysokiej zmienności do generowania ponadprzeciętnych zysków. Do tej grupy transakcji należą między innymi te, które wykorzystują opcje binarne (barierowe).

Pojawią się nowości
W najbliższej przyszłości przewidujemy kolejne produkty o podobnej charakterystyce. Niemniej jednak, w przypadku stabilizacji rynków finansowych i spadku zmienności, zakładamy powrót do instrumentów o charakterze liniowym. Przyszły rok zapowiada się więc bardzo ciekawie.

autor: Michał Poła – analityk New World Alternative Investments dla www.GazetaFinansowa.pl
logo_gazetaufinansowa

Przeczytaj inne teksty z Gazety Finansowej
Wspólna waluta –  temat zastępczy,
Co dalej z prywatyzacją GPW?,
Fundusze hedgingowe lepiej od giełd

Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :