Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Sprzedaż netto funduszy inwestycyjnych w Europie w grudniu 2015 r.

21 lutego 2016

Ponad 12 bilionów euro w europejskich funduszach inwestycyjnych. Rok 2015 dla europejskich funduszy inwestycyjnych był rekordowy pod względem sprzedaży. Łącznie wpłynęło do nich 717 miliardów euro. Tym samym wartość aktywów w zarządzaniu łącznie wyniosła na koniec 2015 roku 12 637 miliardów euro.

Sam grudzień nie był zbyt optymistyczny, bilans wpłat i umorzeń nie był tak dobry, jak w miesiącu poprzednim i wyniósł +14 mld euro, w porównaniu z +55 mld euro w listopadzie.

Sprzedaż funduszy akcyjnych wzrosła z +17 mld euro w listopadzie do +19 mld euro w grudniu. Większą sprzedaż odnotowały również fundusze mieszane +13 mld euro (w listopadzie było to 10 mld). Fundusze dłużne nadal notowały straty. W grudniu odpłynęło z nich łącznie -7 mld euro. W Europie końcówka roku charakteryzuje się zwykle większymi umorzeniami w funduszach rynku pieniężnego. Tym razem odpłynęło z nich 12 miliardów euro.

Sprzedaż netto funduszy inwestycyjnych w Europie w całym roku 2015 wyniosła +717 miliardów euro, w porównaniu do +601 mld euro w 2014 i +412 mld euro w 2013. Był to już drugi rok z kolei, gdzie sektor funduszy inwestycyjnych w Europie zanotował rekord w postaci najwyższej w historii sprzedaży netto.

„- Ponad 19-procentowy wzrost sprzedaży funduszy inwestycyjnych na rynku europejskim w minionym roku był spowodowany niesłabnącym zaufaniem inwestorów, które okazało się być stabilne pomimo okresów większej zmienności. Rekordowy napływ rynek zawdzięcza głównie funduszom mieszanym oferującym dostęp do zróżnicowanych klas aktywów oraz funduszom akcyjnym, dla których był to najlepszy rok od lat piętnastu. ”  – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes IZFiA.

Informacja o aktywach została podana przez European Fund and Asset Management Association, (EFAMA Investment Fund Industry Fact Sheet, December 2015). Dane zebrane przez EFAMA pochodzą z 27 krajów reprezentujących więcej niż 99 procent aktywów rynku funduszy inwestycyjnych na naszym kontynencie. Na koniec 2015 r. Europa była na drugim miejscu po USA pod względem wielkości aktywów zgromadzonych w funduszach, które wynosiły  12 637 miliardów euro (11 295 miliardów  na koniec 2014 r. i 9 768 miliardów na koniec 2013r.).

źródło:
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
www.izfa.pl

Tagi: , ,

Podobne artykuły :