Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Spółki giełdowe w 2015 – czego można się spodziewać?

12 lutego 2015

Rok 2014 już za nami. Dla polskiej Giełdy Papierów Wartościowych był on umiarkowanie spokojny. Sporo trudnych chwil przeżywały największe spółki giełdowe, które w ostatnich miesiącach notowały mniejsze lub większe straty. Jak klaruje się przyszłość na GPW w roku 2015? Co konkretnie przewidują specjaliści?

Po około dwóch latach notorycznych zysków, spółki z WIG20 musiały zderzyć się z bolesną rzeczywistością. Największe firmy zanotowały w ostatnich miesiącach straty, które miały istotny wpływ na kondycję całej giełdy. Rok 2015 ma być jednak poprawą losu dla tych spółek. Specjaliści przewidują, że najwięksi z WIG20 zaliczą najbliższe 12 miesięcy do udanych.

gpw_2015

Rok udany dla spółek dużych i małych

Największe spółki giełdowe wreszcie obudzą się z małego letargu – zaczną generować zyski, a to pozytywnie odbije się na całej polskiej giełdzie. Rok 2015 ma być również udany dla nieco mniejszych spółek, które w przeciwieństwie do największych osiągały dobre lub co najmniej przyzwoite wyniki. Specjaliści nie ukrywają, że sporą zasługą dobrej kondycji giełdy są stosunkowo niskie stopy procentowe.

Jakie przewiduje się zagrożenia?

Prognozy nie są jednak stuprocentową wyrocznią. Sytuacja nie giełdzie może diametralnie się odwrócić poprzez różne wydarzenia. Nadal groźna w tym względzie wydaje się być sytuacja na wschodzie Ukrainy. Każde nasilenie się konfliktu z Rosją może spowodować różne zawirowania na popularnym parkiecie. Oprócz tego specjaliści przestrzegają przed drastycznymi obniżkami stóp procentowych, które mogą doprowadzić do poważnych tarapatów spółki finansowe.

Kto radził sobie najlepiej w ostatnim czasie?

Po krótkiej analizie specjaliści dość zgodnie stwierdzają, że zaskakująco nieźle w ostatnim czasie działały na giełdzie spółki związane z branżą informatyczną oraz chemiczną. Niespodzianką jest to o tyle, o ile prognozy wobec tych branż nie były wyjątkowo optymistyczne. Całkiem nieźle w ostatnich miesiącach wyglądała również sytuacja spółek z branży przemysłowej. To wyjątkowo dobry prognostyk, ponieważ w jej skład wchodzą polskie firmy, mające faktyczny wkład w aktualny stan polskiej gospodarki. Jeśli więc tendencja ich zysków nie zmieni się, skorzysta na tym nie tylko giełda, ale również gospodarka właśnie.

Kto zaprezentował się gorzej?

Ostatnie miesiące okazały się gorsze między innymi dla handlu detalicznego i branży finansowej. Martwić może szczególnie ta druga, ponieważ ma ona dość wyraźny wpływ na ogólna kondycję całej polskiej giełdy. Największe spadki w roku 2014 zanotowały następujące przedsiębiorstwa: JSW (-68,5%), Kernel (-25,2%), Synthos (-20%) i Lotos (-19,9%).

Które spółki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę?

Inwestorzy już szukają ewentualnych spółek, które mogą w 2015 roku odnieść największy sukces. Kto według specjalistów ma na to realne szanse? Sporo dobrego mówi się np. o Asseco Poland, które ostatni rok z pewnością zaliczy do udanych. Spółka ta cieszy się dobrą opinią, a od 2008 roku nie zanotowała żadnych większych wahań własnych akcji. Oprócz tego do „czarnych koni” giełdy w 2015 roku zalicza się Budimex czy CD Projekt.

Tagi:

Podobne artykuły :