Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Sir John Templeton ? propagator idei etycznego inwestowania

5 lutego 2009

John Templeton na trwałe zapisał się w historii finansów jako założyciel jednej z najsławniejszych grup funduszy inwestycyjnych, nazwanej od jego imienia. Zmarły w czerwcu tego roku inwestor od wielu lat żył na uboczu giełdowych zawirowań, zajmując się filantropią i pisaniem książek o rozwoju duchowym człowieka. Jego osoba jest niezwykłym przykładem na to, że duże pieniądze nie zawsze mają negatywny wpływ na ludzi i nie muszą być wynikiem chciwości i mętnych interesów.

Wyboista droga na szczyt
John Templeton urodził się 29 listopada 1912 roku w Winchester w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec handlował bawełną i był prawnikiem. Rodzina Templetonów była bardzo religijna, młody John wychowywany był w duchu prezbiteriańskim, co wywarło duży wpływ na jego późniejsze życie i poglądy.

Zdolny chłopiec jako jeden z niewielu w miasteczku miał szansę uczęszczać do college?u. Później, dzięki finansowemu wsparciu rodziców, studiował na Yale University. Niestety, podczas drugiego roku studiów jego ojciec stracił prawie cały majątek i aby móc kontynuować studia, John musiał zdobyć pieniądze na własną rękę. Udało mu się to dzięki wybitnym wynikom w nauce ? nagrody i stypendia pozwoliły mu sfinansować dalsze studia. John był także założycielem uczelnianej gazety, w której odsprzedawał miejsce reklamowe. Szkołę ukończył w 1934 roku, osiągając jeden z najlepszych wyników. Bronił się z prawa. Kolejnym po Yale University przystankiem na naukowej ścieżce Johna Templetona był Oxford, który inwestor ukończył w 1936 roku z tytułem M.A., po czym wrócił do Stanów Zjednoczonych.

Po powrocie do USA John Templeton rozpoczął karierę zawodową, zatrudniając się na Wall Street. W roku 1937 ożenił się z Judith Folk, z którą miał później troje dzieci. W 1939 roku, kiedy wszyscy wyprzedawali akcje w obawie przed wojną, John Templeton pożyczył 10000 dolarów i kupił po 100 akcji 104 firm, z których każda kosztowała 1 USD albo mniej. W sumie inwestycja ta wyniosła go 10 400 dolarów, a 34 z wybranych przez niego firm było wówczas w stanie upadłości. Kiedy 4 lata później pozbywał się akcji, ta inwestycja miała już wartość 40000 USD.

W międzyczasie, w 1940 roku, John kupił małą firmę inwestycyjną, którą nazwał Templeton, Dubbrow and Vance. 14 lat później jego spółka przekształciła się w fundusz powierniczy. Templeton Growth Fund ruszył w Kanadzie, a nie w Stanach Zjednoczonych, co było związane z korzyściami podatkowymi, a także podkreślało globalny wymiar inwestycji funduszu. Również w tym dziesięcioleciu, w 1951 roku, zmarła żona Templetona – Judith. Inwestor ożenił się ponownie w 1958 roku, z Irene Reynolds Butler.

Rozwój imperium Templetona
Ruszając z Templeton Growth Funds, John Templeton zapoczątkował nową epokę w historii funduszy inwestycyjnych. Jako jeden z pierwszych zainteresował się zagranicznymi inwestycjami, rynkiem azjatyckim, japońskim, z których wycofał się na czas, tuż przed azjatyckim kryzysem. Inwestor często nazywany jest pionierem globalnie zdywersyfikowanych funduszy inwestycyjnych ? ta strategia przyniosła mu miliardy dolarów. Jako jeden z pierwszych stworzył również wyspecjalizowane fundusze, inwestujące w energię nuklearną, chemikalia oraz technologie.

Założony w 1954 roku Templeton Growth Fund stał się sztandarowym funduszem inwestora – od lipca 1954 roku do 1992 roku osiągnął średnią roczną rentowność 14,5%. W 1992 roku John Templeton postanowił sprzedać swoją grupę inwestycyjną na rzecz Franklin Group, która za imperium inwestora zapłaciła 440 milionów dolarów.

Zdaniem Johna Templetona kluczem do udanego inwestowania jest zdrowy rozsądek. Inwestor był przeciwnikiem analizy technicznej, opierał się praktycznie na analizie fundamentalnej. Radził, aby powstrzymywać się od inwestycji w najbardziej zyskowne aktywa z kilku ostatnich lat. Zamiast tego należy patrzeć na spółki globalnie, wyszukiwać te najgorsze i wybrać z listy te, dla których zły wynik był tylko jednorazowym wydarzeniem, rezultatem przejściowych kłopotów.

Inwestor opowiadał się również za etycznym biznesem, twierdząc, że nieetyczne przedsiębiorstwo prędzej czy później upadnie. Był jednym z największych kontrarian w historii ? często decydował się na dokonanie transakcji, kiedy inni szli w zupełnie innym kierunku. Ta strategia wyszła mu na dobre ? vide historia z 1939 roku czy też odsprzedanie akcji dotcomów przed pęknięciem bańki spekulacyjnej w 2000 roku. Ostatnio ostrzegał również przed zbyt rozgrzanym rynkiem nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Mawiał: ?Jeśli chcesz mieć lepsze wyniki od tłumu, musisz postępować inaczej niż tłum?. Radził również, by inwestować w punkcie największego pesymizmu.

John Templeton był dosyć zachowawczym inwestorem, wystrzegał się zaciągania długów, dostrzegał niebezpieczeństwo w zabezpieczeniu kredytów hipotekami – te zasady zostały mu wpojone już w dzieciństwie przez rodziców. Pytany o to, co sądzi o Warrenie Buffecie, odpowiadał, że ceni go jako znakomitego inwestora, ale nie rozumie jego koncentracji na amerykańskim rynku i na rodzimych inwestycjach. W wielu wypowiedziach podkreślał konieczność globalnego patrzenia na świat: ?Inni chłopcy z Yale pochodzili z bogatych rodzin i żaden z nich nie był zainteresowany inwestowaniem poza USA. Pomyślałem: to bardzo egoistyczne. Dlaczego mamy być tacy krótkowzroczni i ograniczeni, żeby skupiać się tylko na Ameryce? Czy nie należy być bardziej otwartym??.

Życie z dala od Wall Street
John Templeton był przywiązany do ojczyzny i tradycji religijnych. Nie wahał się jednak podejmować decyzji, które wynikały z czystego rachunku ekonomicznego. Ze względów podatkowych zrezygnował w 1968 roku z obywatelstwa USA, przyjmując obywatelstwo brytyjskie i Wysp Bahama, gdzie następnie zamieszkał. Żył w Nassau, ciesząc się spokojem i dobrą pogodą. Nigdy nie był zainteresowany konsumpcyjnym stylem życia – nie miał szofera, nie latał pierwszą klasą.

W 1972 roku postanowił, że corocznie będzie przyznawał Nagrodę Templetona za osiągnięcia w dziedzinie religii, rozwoju duchowego. Dostrzegł brak podobnej nagrody na liście dziedzin, za które przyznawana jest Nagroda Nobla i aby podkreślić jej wagę postanowił, że jej wartość będzie przewyższała wartość sztokholmskiego wyróżnienia. Pierwsze odznaczenie, w 1973 roku, otrzymała Matka Teresa z Kalkuty, otrzymując 85000 USD. W roku 2008 roku wartość nagrody wynosiła już 1,6 mln dolarów. Pełna nazwa tego prestiżowego wyróżnienia brzmi obecnie: Nagroda za Postęp w Badaniach lub Odkryciach w Dziedzinie Rzeczywistości Duchowej. Do jej laureatów zaliczają się m.in. brat Roger i Aleksander Sołżenicyn. W 2008 roku nagroda została po raz pierwszy w historii przyznana Polakowi, uczonemu Michałowi Hellerowi, który jest teologiem, fizykiem i kosmologiem oraz profesorem filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Laureat przekazał nagrodę Centrum Kopernika.

W 1987 roku ruszyła Fundacja Templetona, która wspiera rozwój nauki i projekty badawcze, także w dziedzinie duchowej. Sam John Templeton jest autorem wielu książek, i to nie o tematyce inwestycyjnej, jak wielu mogłoby sądzić, a o tematyce religijnej i rozważaniach etycznych. Przez całe życie pełnił wysokie funkcje w kościele prezbiteriańskim, a swój majątek starał się przeznaczać na szlachetne cele. W 1987 roku przyjął wyróżnienie szlacheckie od królowej Elżbiety II, która doceniła jego działalność filantropijną.

W 1993 roku zmarła druga żona Sir Johna, a on sam odszedł 8 czerwca 2008 roku, w szpitalu na Bahamach, w wyniku zapalenia płuc. Kiedyś inwestor powiedział: ?Zdałem sobie sprawę z tego, że będę na tej planecie tylko raz i to przez krótki czas. Co mogę zrobić ze swoim życiem, tak by przyniosło trwałe korzyści?? Nie ma wątpliwości, że John Templeton wziął sobie do serca to pytanie i udowodnił, że bogactwo jednostki nie musi być powiązane z egoizmem i może przynieść wymierne korzyści również innym.

Anna Grodecka
www.GazetaTrend.pl

Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :