Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ruszył nabór wniosków o dotacje dla eksporterów

5 września 2011

Od 20 czerwca, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski o dotacje unijne. Wsparcie jest korzystne, wynosi nawet do 80 proc. kosztów. Wsparcie w formie zaliczek lub refundacji już poniesionych kosztów jest oferowane w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Dotacje są udzielane przez PARP (www.parp.gov.pl) w ramach działania 6.1 PO IG – Paszport do eksportu.

– We wniosku należy przedstawić podstawowe informacje o przedsiębiorstwie i identyfikowanych potrzebach w zakresie rozwoju działalności eksportowej. Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku powinno się zapoznać z dokumentacją programową, zwłaszcza regulaminem przeprowadzania konkursu oraz z instrukcją wypełniania wniosku, również dostępnymi na stronie internetowej PARP ? informuje Miłosz Marczuk z PARP.

Kto może otrzymać dotacje?
Zenon Masłowski z Łodzi, stworzył w poprzedniej rundzie aplikacyjnej plan rozwoju sprzedaży mebli kuchennych na terenie Litwy. ? Otrzymałem na to 10 tys. Obecnie będę starał się wdrożyć ten plan w życie gospodarcze. Będę się, więc starał o większą dotację w formie zaliczki ? dodaje eksporter.
Dotacje w wysokości 10 tys zł w 2010 r otrzymała w I etapie m.in. Wytwórnia Makaronu Domowego Pol ? Maak z miejscowości Ludain Kolonia (lubelskie) za przygotowanie planu eksportu makaronu. Podobną dotację otrzymała również firma Bielenda Kosmetyki Naturalne z Krakowa za przygotowanie planu eksportu kosmetyków.

Wsparcie w II etapie jest wyższe. I tak np. Podlaska Fabryka Okien i Drzwi otrzymała 90 tys dotacji za wdrożenie planu eksportu swoich produktów.

Dwa etapy
Przyjmowanie wniosków odbywa się w dwu etapach. Pierwszy polega na przygotowanie planu rozwoju eksportu i będzie trwał tylko do 8 lipca. Drugi etap będzie realizowany do końca tego roku, a wsparcie jest udzielane na wdrożenie planu eksportu towarów lub usług.
– O dotacje mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, których udział eksportu w całkowitej sprzedaży nie przekroczył w poprzednim roku obrotowym 30 proc. oraz te, które eksport chcą dopiero rozpocząć ? informuje Dariusz Wojtaszek Z PARP.

Wsparcie do 80 proc. kosztów

Wielkość dotacji w ramach planu rozwoju eksportu może wynieść do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 10 tys zł. W II etapie – wdrożenie planu rozwoju wsparcie może wynieść do 50 proc. kosztów i do 200 tys zł.
Wsparcie udzielane jest na realizację projektów przyczyniających się do zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży towarów lub usług, uaktywnienie powiązań z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenie rozpoznawalności krajowych marek na zagranicznych rynkach.
Działanie 6.1 PO IG Paszport do eksportu, cieszy się dużym powodzeniem wśród firm. W ramach poprzedniej rundy aplikacyjnej, w przypadku etapu I, wpłynęło aż 1016 wniosków, na kwotę: blisko 10 mln zł. To było 166 proc. dostępnego budżetu (6 mln zł). Obserwowany jest również wzrost zainteresowania projektami w ramach II etapu działania.

autor:
Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :