Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ruszają przelewy natychmiastowe, czyli pieniądze z konta na konto w kilka sekund.

26 czerwca 2012

Każdy, kto korzysta z bankowości i przelewów wie, że pieniądze wysłane z jednego banku do drugiego idą zwykle kilka godzin. Wszystko odbywa się poprzez KIR (Krajową Izbę Rozliczeniową) zgodnie z tzw. sesjami systemu ELIXIR. Przez długie lata system ten funkcjonował z powodzeniem. Klienci przyzwyczaili się, że pieniądze wędrują między bankami i niewiele można na to poradzić. O popularności przelewów bankowych najlepiej świadczą liczby.

Według danych KIR w 1994 roku, gdy startował system ELIXIR, dokonano 0,4 mln przelewów.
W roku 2011 aż 1402 mln. Warto przy tym dodać, że Polska należy do krajów, w których wciąż bardzo popularne są płatności gotówkowe. Tym samym ilość wykonanych przelewów w kolejnych latach z pewnością będzie rosła.

Wraz z postępem technologicznym i coraz większymi oczekiwaniami klientów dwa lata temu na rynku pojawiła się usługa przelewów ekspresowych, które docierały z banku do banku nie w kilka godzin jak wcześniej, a w ok. 15 minut.

Koszt takich przelewów był wyższy niż zwykłych przelewów internetowych, ale klienci szybko polubili tą nowinkę. Dotyczyło to zwłaszcza osób spłacających kredyty czy karty kredytowe.
Mając do wyboru zapłatę kary za spóźnioną płatność raty w wysokości nawet 30-40 zł wielu klientów wolało zapłacić 2 czy 5 zł i mieć wpłatę tego samego dnia bez obaw, czy bank zdąży zaksięgować przelew czy nie. Przelewy ekspresowe, które jako pierwszy zaoferował BRE Bank, potem Alior Bank, oprócz samego czasu przekazania pieniędzy różniły się od pozostałych jeszcze jednym szczegółem. Mianowicie transakcja odbywała się dzięki pośrednikowi, firmie Blue Media. To właśnie ta firma, znana z różnych rozwiązań w zakresie płatności elektronicznych, postanowiła zrobić niejako konkurencję dla dotychczas funkcjonującego systemu.

W skrócie wygląda to tak. Blue Media posiada konta w wielu bankach. Klient dokonując przelewu  ekspresowego ze swojego konta robi to korzystając z pośrednictwa firmy Blue Media, która to natychmiast przeksięgowuje przelewane środki na konto odbiorcy w innym banku. Tym samym nasze pieniądze są jedynie przeksięgowywane wewnętrznie, a nie idą standardowymi sesjami ELIXIR, czyli co kilka godzin.

Za takie pośrednictwo Blue Media inkasuje wspomnianą prowizję. Sam miałem okazję skorzystać z tego rodzaju udogodnień i muszę przyznać, że cała operacja w niczym nie różni się od zwykłego przelewu poza wskazaniem w systemie bankowości elektronicznej rodzaju dokonywanego przelewu.

Tradycyjnie dostępne są zatem:
– przelew zwykły w ramach systemu ELIXIR (trwa kilka godzin),
– przelew w systemie Sorbnet (do niedawna dostępny tylko dla firm, a teraz również dla klientów indywidualnych). Kosztuje nawet 30 zł, ale zapewnia dotarcie środków na konto odbiorcy w 1 godzinę,
– przelew ekspresowy, trwa 15 minut i kosztuje od 1 zł wzwyż (Alior Bank), 5 zł (BRE Bank).

Przelew w kilka sekund – ale po co tak szybko?
Wraz z początkiem czerwca, pierwsze banki w Polsce zaoferowały klientom przelewy natychmiastowe, które tym się różnią od ekspresowych, że księgowane są na koncie odbiorcy po kilku sekundach od ich wysłania. W Europie tak szybko przelewy można było dotychczas robić tylko w Wielkiej Brytanii. W tym momencie nasuwa się pytanie, po co komu tak szybkie przelewy?

Skoro jednak banki we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową wprowadzają natychmiastowe przelewy tzw. Express ELIXIR, warto zastanowić się nad możliwościami ich zastosowania.

Przykładowo, zabrakło nam pieniędzy na koncie, a jesteśmy w sklepie na dużych zakupach. Wystarczy telefon do członka rodziny, który ma dostęp do internetu i wykonuje przelew na nasze konto. Po chwili możemy mieć problem z głowy, gdyż pieniądze możemy wypłacić z bankomatu lub dokonać płatności kartą powiązaną z rachunkiem.

Innym zastosowaniem natychmiastowych przelewów może być e-handel. Klient zleca przelew za dokonany zakup, a sklep otrzymuje wpłatę po chwili od jej wysłania. W ten sposób unikamy oczekiwania na zaksięgowanie przelewu lub rozliczenie płatności kartą kredytową. Korzyści dla obu stron są więc ewidentne.

Wygoda, wygodą, ale ile to kosztuje?
Nowinki techniczne, ułatwiające życie mają to do siebie, że zwykle na początku funkcjonowania wiążą się z dość sporymi opłatami. Nie inaczej jest i tym razem. Koszty przelewów w ramach systemu Express ELIXIR są znacznie wyższe niż tradycyjnych przelewów internetowych.

Po zapoznaniu się z cennikiem pierwszych trzech banków, które udostępniły przelewy natychmiastowe wniosek nasuwa się jeden. Tanio nie będzie.
I tak, BRE Bank póki co przelewy w Express ELIXIR oferować będzie jedynie klientom korporacyjnym w cenie 20 zł. To bardzo dużo jakby nie patrzeć i opłacać może się faktycznie głównie firmom. Pytanie, czy w momencie wprowadzenia usługi dla klientów indywidualnych koszt przelewów spadnie? W przeciwnym razie cena może być skutecznym straszakiem przed korzystaniem z przelewów natychmiastowych zwłaszcza, że oferowane przez BRE Bank wspólnie z firmą Blue Media przelewy ekspresowe w 15 min. kosztują 5 zł. Różnica w czasie otrzymania pieniędzy nie jest tak duża, a koszt – wręcz przeciwnie. Trudno się spodziewać, aby wielu klientów korzystało z przelewów po 20 zł wykorzystując je do wspomnianych wcześniej e-zakupów. 20 zł doliczone do zamówienia niweluje praktycznie opłacalność dokonanych w internecie zakupów.

Taniej jest w Banku Millennium. Bank udostępnia od pierwszego dnia przelewy dla klientów indywidualnych i korporacyjnych różnicując jednak mocno ich koszt. Klient indywidualny zapłaci 5 zł, biznesowy 10 zł, a klienci z segmentu bankowości przedsiębiorstw 20 zł.

Podobne ceny oferuje trzeci bank. Meritum Bank uruchamia przelewy natychmiastowe dla wszystkich klientów w cenie 5 zł. Wyjątkiem ma być opłata 10 zł za przelew zlecony telefonicznie.

Czy przelewy natychmiastowe zdobędą uznanie klientów?
Zdecydowanie tak. Przemawia za tym kilka czynników:
– czas trwania przelewu,
– to, że obsługiwane są one przez KIR nadzorowaną przez Narodowy Bank Polski,
– przelewy Express ELIXIR można realizować o każdej porze 7 dni w tygodniu.

Warunkiem, który przyczyni się do popularności będzie również atrakcyjny koszt nie większy niż 5 zł za przelew oraz znajdowanie dla nich nowych zastosowań. Poza tym wdrożenie przelewów w kolejnych kilku bankach z pewnością zwiększy konkurencję, a tym sam wpłynie na niższe ceny. Zgodnie z informacją jaka trafiła do mediów umowy na wdrożenie  Express ELIXIR podpisało już 11 banków. Póki co przelewy natychmiastowe można realizować tylko pomiędzy tymi bankami, które je oferują.

Po wakacjach system ma działać w kolejnych 6 bankach. Nie pozostaje nic innego jak czekać na ruch kolejnych, tak aby możliwie szybko przelewy natychmiastowe były dostępne dla klientów wszystkich czołowych banków w kraju.

autor:
Tomasz Bar
www.FinanseOsobiste.pl

 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :