Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Rodzina na Swoim: Państwo dopłaci mniej

9 czerwca 2010

Razem ze spadkiem stawek bazowych WIBOR maleją dopłaty w rządowym programie Rodzina na Swoim. Na szczęście spada też oprocentowanie kredytów i miesięczne raty nie wzrastają. W kwietniu trzymiesięczna stawka WIBOR spadła o ponad ćwierć punktu procentowego, w maju wyśrubowała historycznie rekordy i obecnie wynosi 3,85.


Takie zmiany bezpośrednio wpływają na obniżanie rat złotowych kredytów hipotecznych. Każde 0,1 pkt proc. spadku tej stawki to obniżenie się raty kredytu hipotecznego o ponad 1 proc. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których rata kredytu w złotych spadnie mniej niż wynika to z obniżki oprocentowania ? tak jest w kredytach z rządowymi dopłatami w ramach programu Rodzina na Swoim.

Wysokość miesięcznej dopłaty obliczana jest wg tzw. stawki referencyjnej, podawanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego na początku każdego kwartału. Jest ona liczona jako średnia stawka WIBOR 3M z ostatnich trzech miesięcy, powiększona o 2 pkt proc. Można więc pokusić się o oszacowanie tej stawki na kolejny kwartał. Gdyby do końca czerwca WIBOR 3M pozostał na niezmienionym poziomie i wynosił 3,85, stawka referencyjna na trzeci kwartał wyniesie 5,88 ? o 0,3 pkt mniej niż w drugim kwartale.

To oznacza, że rządowa dopłata także spadnie ? o niespełna 5 proc. W drugim kwartale 2010 roku dopłata dla każdych 100 tys. kredytu wynosiła przy kredycie na 30 lat 257,50 zł, w trzecim spadnie do około 245 zł.

Ale niższa rządowa zapomoga nie oznacza, że trzeba będzie zapłacić więcej. Kredytobiorców ratuje bowiem… spadek WIBOR-u. Oznacza on nie tylko niższe dopłaty, ale i niższą ratę bazową. Ale przez spadek dopłaty łączna rata (po odjęciu zapomogi) spada wolniej niż rata całkowita. Dla 30-letniego kredytu na 225 tys. spadek raty całkowitej wyniesie po zaokrągleniach ok. 40 zł, a raty ostatecznej (po dopłacie) tylko 11 złotych.

Regulowany przez ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania program jest hitem polskiego rynku hipotek ? w pierwszym kwartale 2010 roku co trzeci kredyt złotowy udzielony został właśnie w programie Rodzina na Swoim.

logo_noweopenMarcin Krasoń
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły :