Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ranking pożyczek gotówkowych

10 marca 2009

Najtańszą pożyczkę gotówkową na kwotę 3 tys. zł można dostać w Euro Banku, a na 10 tys. zł w Allianz Banku ? wynika z analizy Expandera. Zróżnicowanie ofert banków, zarówno pod względem kosztów, jak i możliwych do uzyskania kwot, jest ogromne. Biorąc najdroższy kredyt można przepłacić nawet o kilkaset złotych.

Expander porównał oferty pożyczek gotówkowych poszczególnych banków zarówno pod kątem kosztów, jak i możliwej do uzyskania kwoty finansowania. Oferty pożyczek gotówkowych są na tyle zróżnicowane, że nie sposób wskazać jednego zwycięzcy.

Koszty pożyczek zbadaliśmy dla dwóch przypadków ? pożyczki na kwotę 3 tys. zł zaciągniętej na 12 miesięcy oraz pożyczki na kwotę10 tys. zł zaciągniętej na 36 miesięcy. W pierwszym przypadku najtańszą ofertę ma Euro Bank, ale niewiele droższe są Bank Nordea i Allianz Bank. Najtańszą ofertę na 10 tys. zł oferuje z kolei Allianz Bank, ale w czołówce znalazły się również BZ WBK i Kredyt Bank.

Najdroższy bank dwa razy droższy od najtańszego

Z porównania kosztów pożyczek gotówkowych wynika, że są one bardzo zróżnicowane w zależności od banku. Dlatego warto porównywać oferty, chociaż – w przypadku pożyczek gotówkowych, zwłaszcza na małe kwoty – ma to mniejsze znaczenie niż w przypadku kredytów hipotecznych. Pożyczając 3 tys. zł trzeba oddać po roku od 3277,63 zł (w Euro Banku) do 3702,80 zł (w Banku BPH). Różnica wynosi ponad 425 zł, co oznacza, że w Banku BPH koszt pożyczki jest ponad dwa razy większy niż w Euro Banku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku 3-letniej pożyczki na kwotę 10 tys. zł. Koszt najdroższego kredytu – w Cetelem Banku (4616 zł), jest prawie dwukrotnie wyższy niż kredytu najtańszego ? w Allianz Banku (2331,90 zł).

ranking_kredytow

ranking_kredytow2

Kredytobiorcy zwykle porównują oferty pożyczek gotówkowych pod względem wysokości raty, a to może być mylące. Banki w różny sposób dokonują bowiem wyliczenia raty. Czasami kwota kredytu jest bowiem powiększana o wysokość prowizji i wtedy rata jest nieco wyższa. Prowizję można jednak zapłacić również z góry i w tym przypadku nie powiększa ona zadłużenia, a więc i raty.

Jeden bank pożyczy nawet 126 tys., a drugi tylko 40 tys. zł

Expander zbadał również, w których bankach można uzyskać najwyższa kwotę kredytu. Aż na 125,9 tys. zł 4-osobowa rodzina o dochodach 4 tys. zł netto może liczyć w Alior Banku. Bardzo wysoką kwotę kredytu przykładowa rodzina możne również uzyskać w BGŻ oraz Banku Pocztowym. Natomiast najniższą ? tylko 40 tys. zł ? w Banku BPH. Rozpiętość wynosi więc aż 85,9 tys. zł.

Wysokość maksymalnej kwoty pożyczki w dużej mierze zależy od jej kosztu. Im jest on wyższy, tym niższa jest maksymalna zdolność kredytowa danej osoby. Potwierdza to przypadek banku BPH, który oferuje najdroższą w naszym zestawieniu pożyczkę na kwotę 3 tys. zł. Jednak niskie maksymalne kwoty finansowania, jakiego gotowe są udzielić poszczególne banki mogą również wynikać z ostrożnego podejścia do kwestii zdolności kredytowej. Dla przykładu Volkswagen Bank czy Bank Millennium, które również gotowe są udzielić stosunkowo niskiej kwoty pożyczki, w zestawieniu kosztów znalazły się w górnej części tabeli.

Im dłuższy okres kredytowania, tym większa kwota pożyczki

Duży wpływ na maksymalną kwotę kredytu ma również okres, na jaki można zaciągnąć pożyczkę. Im jest on dłuższy, tym wyższą kwotę można uzyskać. W Alior Banku opisana rodzina otrzyma tak wysoką kwotę przede wszystkim dzięki temu, że bank udziela pożyczek gotówkowych nawet na 10 lat. Dzięki długiemu okresowi kredytowania miesięczna rata jest stosunkowo niewielka, nawet przy wysokiej kwocie. Takie rozwiązanie ma jednak wadę. Zaciągając pożyczkę na długi okres zapłacimy dużo odsetek, których wysokość może nawet zrównać się z kwotą zaciągniętego zadłużenia, co oznacza, że będziemy zmuszeni spłacić bankowi dwa razy więcej, niż pożyczyliśmy.

ranking_kredytow3

Jarosław Sadowski, Katarzyna Siwek
www.expander.pl

 

Powrót na górę rankingu

Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :