Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ranking kredytów mieszkaniowych Gold Finance

14 września 2010

Sierpień upłynął pod znakiem rywalizacji o klientów zainteresowanych kredytem złotowym. Po tym jak w lipcu mocno obniżone zostały marże dla kredytów w złotówkach na 100 proc. wartości nieruchomości (z 2,25 na 2,08 proc.), tym razem banki ostro ścięły koszty dla klientów, którzy już mają odłożoną sporą sumę na zakup mieszkania. Efekt? Padła bariera 2 proc. Średnia marża odsetkowa kredytów złotowych z wkładem własnym obniżyła się do 1,9 proc.


Jak wynika z danych Gold Finance dla 28 banków, jeszcze na koniec lipca wynosiła ona 2,02 proc., a w maju 2,20 proc.
Od pewnego czasu nie ma już natomiast mowy o ustępstwach banków na polu kredytów w euro. Gdy wiosną średnia marża dla kredytów z wkładem własnym w europejskiej walucie wynosiła 2,80 proc., dziś jest to 2,87 proc. W przypadku franków nastąpił w ciągu trzech minionych miesięcy niewielki spadek z 3,77 do 3,58 proc. Podobnie sytuacja wygląda dla kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości. Gdy w maju w PLN było to 2,27 proc., teraz jest to 2,06 proc. W euro było to 2,97 proc. średniej marży wobec 3,07 proc. teraz. Zupełnie bez zmian obyło się w przypadku franka (3,83 proc.). W efekcie średnia różnica między marżą odsetkową PLN – EUR powoli zaczęła utrwalać się na poziomie 1 pkt. proc., choć wcześniej rozbieżności te były mniejsze.

Niewykluczone, że swój wkład ma tu Komisja Nadzoru Finansowego, planująca nowelizację Rekomendacji S. Nadzór chce w przyszłym roku zakazać bankom, mającym już ponad połowę kredytów udzielonych w walucie, dalszego finansowania nieruchomości w euro czy franku. Naciska tym samym na zwiększenie w wielu instytucjach finansowych zaangażowania właśnie w kredyty złotowe. W efekcie w sierpniu ofertę kredytów złotowych zaczęły mocno uatrakcyjniać takie banki jak DnB Nord (spadek marży z 1,9 do 1,7 proc.), BPH (spadek marży z 4,8 do 1,7 proc.), czy DB PBC, wcześniej skoncentrowane na kredytach walutowych. Już w lipcu podobny ruch wykonała ?walutowa? Nordea. Bank BPH zdecydował się nawet dla kredytów złotowych podnieść relację kredytu do wartości nieruchomości z 80 do 96 proc., jednocześnie pozostawiając LTV dla walut na poziomie 80 proc.

W praktyce ma to realne przełożenie na atrakcyjność kredytów walutowych. Pole do rozważań dla klientów wahających się czy wybrać PLN lub EUR albo CHF zawęża się.  Obecnie osoba wybierająca między kredytem złotowym i w euro może zaoszczędzić na racie już tylko 15 proc. W przypadku kredytu na 280 tys. zł na 80 proc. wartości nieruchomości, spłacanego przez 30 lat, średnia rata w euro wynosi 1407 zł i jest niższa od złotowej o 237 zł. Miesiąc wcześniej było to 18 proc. (301 zł), a jeszcze w maju 23 proc. (372 zł) różnicy. Rata we franku jest niższa od złotowej o 16 proc. (261 zł) wobec 18 proc. w lipcu.

W przypadku 30-letniego kredytu na 350 tys. zł i 100 proc. LTV i sytuacja przedstawia się podobnie.

Co rynek czeka dalej? Regułą już stało się w tym roku, że gdy w jednym miesiącu banki prześcigają się z ogłaszaniem promocji i wprowadzeniem zmian w ofertach kredytów mieszkaniowych, to w następnym dają sobie i klientom chwilę oddechu. Po bardzo pracowitym lipcu w sierpniu było więc spokojniej. Wiele wskazuje na to, że róg obfitości nowych ofert otworzy się we wrześniu. Próbkę było widać już w pierwszych dniach miesiąca. Nowe warunki kredytowania ogłosili: BOŚ, Allianz, Euro Bank i Alior. ING Bank Śląski niemal znokautował konkurencję marżą w granicach 1 proc. dla kredytów z min. 20 proc. wkładem własnym. Można się spodziewać, że niespodzianek będzie dużo, dużo więcej.

Co nowego

Sierpień

DnB NORD poprawia ofertę złotówkowych kredytów hipotecznych. Teraz osoby zaciągające w tym banku taki kredyt mogą uzyskać obniżenie marży do poziomu 1,4 proc. lub 1,7 proc. – w zależności od kwoty kredytu. Osoby składające w Banku DnB NORD wniosek o złotówkowy kredyt hipoteczny, które założą jednocześnie konto osobiste (pakiet PERSONALE bądź EKSKLUSIV) oraz złożą wniosek o kartę kredytową, mogą liczyć na marżę w wysokości 1,7 proc. (dla kredytów w przedziale 300 ? 500 tys. zł) oraz 1,4 proc. (dla kredytów powyżej 500 tys. zł) w całym okresie kredytowania (standardowa marża wynosi od 1,95 proc. do 2,4 proc. Niższe marże są niezależne od wysokości wkładu własnego. Do 12 września istnieje też możliwość obniżenia marży kredytów indeksowanych do EUR. Kredytobiorcy, którzy rozpoczną oszczędzanie w planie systematycznego oszczędzania Twoja Stabilizacja, mają zagwarantowaną marżę w wysokości 1,6 proc.  przez pierwsze trzy lata.

ING BSK obniżył siatkę marż dla kredytów o wartości powyżej 500 tys. zł w przedziale LTV do 80 proc.

Lukas Bank rezygnuje z prowizji za udzielenie kredytu klientom korzystającym z jego pakietu usług Diament. Pakiet ten skierowany jest do osób z dochodami w wysokości od 10 tys. zł. Zmiana dotyczy również kredytów z programu ?Rodzina na swoim?.

Bank BPH obniżył marże hipotecznych kredytów złotowych o 2,6 punktu procentowego (w porównaniu do dotychczasowego poziomu). Ponadto dla klientów, którzy posiadają lub założą rachunek osobisty w Banku BPH oraz zapewnią odpowiednie wpływy środków w okresie spłaty kredytu, Bank proponuje dodatkową obniżkę marży o 0,5 punktu procentowego. Marże  odsetkowe dla kredytów w PLN, CHF i EUR mocno pozmieniał Bank BPH. Te w PLN i CHF poszły w dół, w EUR w górę. W naszych zestawieniach marża dla kredytu złotowego z wkładem własnym spadła z 4,8 proc. do 1,7 proc. W przypadku CHF z 3,5 proc. stopniała do 2,9 proc., ale dla kredytów w euro dla odmiany wzrosła z 2,80 do 3,50 proc. W podanych przykładach klienci uzyskują dodatkową obniżkę marży o 0,5 pkt. proc. w zamian za otwarcie konta i zapewnienie wpływów na to konto.

W związku z wprowadzeniem rekomendacji T mBank i MultiBank obniżyli maksymalne LTV ze 110 do 100 proc. dla wszystkich kredytów trwających dłużej niż 30 lat. Jednocześnie ubezpieczenie niskiego wkładu własnego dla tych kredytów jest już naliczane po przekroczeniu progu 60 proc. LTV. Wcześniej było to 70 proc.

Wrzesień
PKO BP podwyższył relację kredytu do wartości nieruchomości ze 100 do 104 proc. Bank gotów jest w ramach nadwyżki nad 100 proc. ceny nieruchomości skredytować koszty prowizji za udzielenie kredytu, składkę ubezpieczenia z tytułu utraty pracy lub koszty związane z przeprowadzeniem transakcji, w tym m.in.: koszty podatkowe, notarialne, sadowe, koszty pośrednika nieruchomości i koszty wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku kredytów z Rodziny na Swoim w grę wchodzi maximum 102 proc. LTV.

ING BSK mocno ściął marże kredytów złotowych (jedynie takie oferuje). Kredyt na 80 proc. wartości nieruchomości w wysokości od 250 do 500 tys. zł może obecnie mieć marżę 1,65 proc. przy 0 zł prowizji lub 1,05 proc. marży przy 2,4 proc. prowizji (dla stałych klientów, którzy mają w banku konto lub rachunek oszczędnościowy od co najmniej 6 miesięcy). Warunkiem skorzystania z takich opcji jest też założenie konta internetowego. Wcześniej marże te wynosiły odpowiednio (w zależności od wariantu) 1,75 i 1,5 pkt. proc.

Lukas Bank ? rezygnuje z prowizji

Deutsche Bank PBC obniżył marże zarówno dla kredytów złotowych, jak i dla tych w euro. Dla naszych ofert i rodziny zarabiającej 6,5 tys. zł możliwe jest obecnie uzyskanie kredytu złotowego z 20 proc. wkładem własnym z marżą 1,9 proc. zamiast 2,1 proc. W przypadku euro marża spadła z 2,4 do 2,2 proc. Gdy kredyt zaciągany jest na całość nieruchomości, przy dochodach powyżej 6 tys. zł marża dla PLN wyniesie 2,1 proc. zamiast 2,3 proc., a w euro po spadku o 0,1 pkt proc. – 2,7 proc. Na  dodatkowe zniżki mogą liczyć klienci o wysokich dochodach powyżej 12 tys. zł (do 0,3 proc. dodatkowej zniżki). Równocześnie do końca września dla obu walut obowiązuje oferta promocyjna na prowizję. Istnieje również możliwość uzyskania kolejnych obniżek – maksymalnie o 0,4 pkt. proc. m.in. w przypadku zakupu produktów inwestycyjno-ubezpieczeniowych z linii db Inwestuj w Przyszłość. Tym samym klienci o najwyższej zdolności kredytowej, w zależności od poziomu wkładu własnego, mogą skorzystać z oferty kredytu mieszkaniowego z marżą zaczynającą się już od 1,1 proc. w PLN, 1,3 proc. w EUR, i 2,7 proc. w CHF.

Strony tego artykułu: 1 2 3 4

Tagi: ,

Podobne artykuły :