Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ranking funduszy emerytalnych (grudzień 2012)

4 stycznia 2013

Fundusze emerytalne mają za sobą świetny rok. W 2012 r. średnia wartość jednostki obrachunkowej OFE wzrosła o +16,2% i była najwyższa od sześciu lat. Dobre wyniki fundusze notowały również  w samym grudniu, kiedy to OFE były w stanie wypracować średnią stopę zwrotu rzędu +2,8%, najwyższą od czerwca 2012 r.

Wyniki funduszy emerytalnych w 2012 r. były nieco słabsze od benchmarku, czyli indeksu IRFU (+16,8%), złożonego w 30% z WIG oraz w 70% ze stopy zwrotu indeksu obligacji IROS.

Dobre wyniki OFE w grudniu, to przede wszystkim zasługa dwóch czynników: znacznych zwyżek na GPW i kolejnego udanego miesiąca na rynku długu. Indeks IROS urósł w grudniu o +1,5%. Notowaniom pomogły rekordowo niskie rentowności polskich papierów skarbowych. Z dobrą koniunkturą mieliśmy również do czynienia na rynku akcji. Indeks szerokiego rynku WIG w grudniu wypracował +5,4% zysk. Jeszcze lepiej spisał się indeks WIG20, który uzyskał aż +6,7% stopę zwrotu. W przypadku obydwu wskaźników, był to najlepszy wynik od sześciu miesięcy. Słabiej spisały się małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 zyskał +1,8%, a sWIG80 wypracował +4,8% stopę zwrotu w grudniu.

W grudniu wszystkie fundusze emerytalne zanotowały ponad +2,5% zysk, ale średnia stopa zwrotu OFE (+2,8%), była niższa od benchmarku (+2,9%). Jedynie dwa fundusze – Pekao OFE i Aegon OFE zdołały go pokonać, notując zyski przekraczające +3%. W czołówce znalazły się również Nordea OFE i OFE Polsat, których jednostki zyskały na wartości po +2,9%. Najniższe zyski w grudniu wypracowały OFE Warta (+2,6%) i Generali OFE (+2,7%).

W całym 2012 r., trzy OFE mogą pochwalić się zyskiem wyższym niż +17%: Allianz Polska OFE (+18,0%), Nordea OFE (+17,6%) i Amplico OFE (+17,3%). Najsłabiej zachowywały się jednostki OFE Polsat, AXA OFE i Generali OFE, które zyskały odpowiednio +14,6%, +14,9% oraz +15,0%. Różnica między najlepszym a najsłabszym funduszem wyniosła 3,4 pkt. proc. w skali roku.

Komentarz do rankingu:
Grudzień przyniósł niewielkie zmiany w rankingu funduszy emerytalnych, bazującym na wskaźniku information ratio. Liderem pozostaje Nordea OFE, której oceny zarówno w horyzoncie 12-miesięcznym, jak i 36-miesięcznym to 5a. Drugą pozycję nadal zajmuje Allianz Polska OFE, który również może pochwalić się najwyższymi ratingami w krótkim i długim horyzoncie czasowym. Obydwa fundusze już od 5 miesięcy otwierają zestawienie OFE.

W dalszej części rankingu, na uwagę zasługuje awans Aegon OFE z 9 na 6 miejsce. Jego długoterminowa ocena wzrosła do 3a, a krótkoterminowa do 4a. Awans to przede wszystkim zasługa bardzo dobrych wyników w ostatnich miesiącach. W czwartym kwartale 2012 r. Aegon OFE wypracował drugą stopę zwrotu wśród funduszy emerytalnych, +6,6% i osiągnął wynik o +0,6 pkt proc. lepszy od benchmarku. W drugim półroczu fundusz wypracował trzecią stopę zwrotu wśród OFE (+10,7%).

Wzrost oceny w 12-miesięcznym horyzoncie, z 2a do 3a zanotował Pekao OFE. Z kolei obniżki rankingów dotknęły Warta OFE (spadek oceny krótkoterminowej z 4a do 3a), a także OFE PZU „Złota Jesień”. Krótkoterminowy ranking funduszu został obniżony z 3a na 2a.

Układ zestawienia OFE uległ dużym zmianom w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Obecny lider – Nordea OFE zajmował 6 miejsce w rankingu z grudnia 2011 r. Zestawienie otwierały wówczas ING OFE, PKO BP Bankowy OFE oraz AXA OFE. Warto też zwrócić uwagę na dużą obniżkę ocen Generali OFE, spadek rankingu krótkoterminowego z 4a do 2a oraz długoterminowego z 3a do 1a w ciągu roku. Konsekwencją słabszych wyników towarzystwa był spadek w zestawieniu z 7-ej na przedostatnią pozycję.

Zespół Analiz Online
www.analizy.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :