Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe Banków Internetowych

13 kwietnia 2010

Pod lupę serwisu finansosfera.pl wzięliśmy konta banków internetowych, działających w sieci, a nie mające oddziałów stacjonarnych. W ostatnich latach to bardzo popularna forma działalności charakteryzująca się brakiem kosztów z tytułu utrzymywania drogiej infrastruktury oddziałów. Nie mniej jednak funkcjonalność tego typu rachunków w żaden sposób nie odbiega od ich konkurencji z rozbudowaną siecią placówek własnych.

Prekursorem konta internetowego z pewnością można nazwać mBank. Jako pierwszy bank w Polsce ( w 2000 roku ) oddał klientom do użytkowania swój rachunek internetowy i jednocześnie stał się pierwszym bankiem w pełni internetowym. Drugi to Bank PKO BP, który w 2001 roku powołał do życia markę Inteligo.

Rachunek eKonto firmowany przez mBank cechuje brak jakichkolwiek opłat z tytułu prowadzenia konta jak również z tytułu użytkowania karty płatniczej wydawanej w ramach konta. Dodatkowo bank nie pobiera opłat za przelewy dokonywane drogą internetową i posiada ponad 3,5 tysiąca bezpłatnych bankomatów, z których pobierzemy gotówkę bez żadnej prowizji.
Rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy banku Inteligo premiuje brakiem opłaty każdego, kto chociaż w najmniejszym stopniu będzie z niego korzystał i w ten sposób bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku dla kont z średnim saldem miesięcznym powyżej 100 PLN ( nie spełnienie tego warunku wiąże się z naliczeniem miesięcznej opłaty 4,99 PLN ). Opłaty za użytkowanie karty ( 0,99 PLN miesięcznie ) unikniemy tylko w przypadku przekroczenia w ciągu miesiąca rozliczeniowego salda 50 000 PLN. Konto Inteligo posiada bezpłatną sieć blisko 2400 bezpłatnych bankomatów oznaczonych logiem PKO BP.

Kolejne dwa banki, marki, które w 99% kojarzą się większości z nas z motoryzacją, a mające w swojej ofercie ciekawą propozycję rachunku rozliczeniowego to Toyota Bank i Volkswagen Bank Direct. Ten pierwszy oddaje do naszej dyspozycji do wyboru dwa rachunki. Konto osobiste ? brak opłaty za prowadzanie rachunku, 30 PLN opłaty rocznej za użytkowanie karty ( opłata zwracana w przypadku wykonania obrotów bezgotówkowych kartą w wysokości 12 000 PLN rocznie od daty otwarcia rachunku ), bezpłatne przelewy przez Internet,  0 PLN za trzy pierwsze wypłaty ze wszystkich bankomatów, każda kolejna płatna 4,50 PLN za transakcję. Konto hybrydowe –  10 PLN miesięcznie za prowadzenie rachunku, 30 PLN opłaty rocznej za użytkowanie karty ( opłata zwracana w przypadku wykonania obrotów bezgotówkowych kartą w wysokości 12 000 PLN rocznie od daty otwarcia rachunku ) płatne przelewy w kanale Internetowym w wysokości 0,50 PLN, ale w zamian rachunek oprocentowany 5% w skali roku dla wszystkich środków znajdujących się na koncie.
Konto osobiste w pakiecie standard oferowane przez Volkswagen Bank Direct nie poraża może stawką oprocentowania, 0,10% w skali raku, w zamian jednak bank nie pobiera żadnych opłat z tytułu prowadzenia rachunku, użytkowania karty, przelewów Internetowych i dodatkowo posiada wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji, pod warunkiem wypłaty kwot wyższych niż 400 PLN.

Najmłodszym z banków, który oddał we władanie swoim klientom rachunek internetowy to MeritumBank, który zdecydowanie przebija się na tle konkurencji wysokim oprocentowaniem ( 5,5% w skali roku ) dla środków wyższych niż 10 000 PLN z dzienną kapitalizacją odsetek, co pozwala na uniknięcie tzw. Podatku Belki. MeritumKonto zarabiające nie ma opłaty za prowadzenie rachunku, można również uniknąć opłaty za użytkowanie karty, pod warunkiem, wykonania nią w ciągu miesiąca operacji bezgotówkowych na łączną kwotę minimum 500 PLN. Bank nie pobiera opłat za przelewy drogą Internetową i oddaje do dyspozycji wszystkie bankomaty w kraju bez prowizji pod warunkiem wypłat większych niż 500 PLN.

Reasumując, jak widać na załączonym zestawieniu, każde konto cechują podobne warunki i zakres usług jaki możemy uzyskać w ramach prowadzonego rachunku, jednakże indywidualne potrzeby jakimi kierujemy się w życiu codziennym pozwolą nam na wybór najlepszego rozwiązania systemu ( Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy ) zarządzania naszym domowym budżetem.


Rafał Tomkowicz
www.finansosfera.pl


Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :