Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Przecieki o końcu programu „Rodzina na Swoim” mogą wywołać bieg klientów na banki

4 listopada 2009

Program ?Rodzina na Swoim? ledwie zaczął nabierać na popularności, a już może się skończyć – donosi środowa ?Gazeta Wyborcza?. Program dofinansowywania kredytów mieszkaniowych zostanie zawieszony z dnia na dzień, albo stopniowo przez trzy lata będzie tracił na atrakcyjności między innymi przez obniżanie cen mieszkań, jakie mogą być finansowane przez kredyty z dopłatami ? przewiduje dziennik.


Jeśli Ministerstwo Infrastruktury potwierdzi informacje GW, albo im nie zaprzeczy i będzie utrzymywało rynek w niepewności, banki czeka w najbliższych miesiącach nawał klientów. Uciekająca szansa przyspieszy decyzję wielu wahających się, skłoni też do ubiegania się o kredyt z dopłatą wiele osób odkładających to na później. A program jest kuszący, bo przez pierwszych 8 lat państwo płaci za klienta około połowę kredytowych odsetek, w efekcie rata imponująco topnieje.

Rata niższa nawet o jedną trzecią
Jak wynika z październikowego Rankingu Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance przy 30 letnim kredycie w wysokości 280 tys. zł na mieszkanie o wartości 350 tys. zł w PKO BP przez pierwsze 8 lat beneficjent programu ?Rodzina na Swoim? zapłaci miesięcznie 1150 zł zamiast 1849 zł. W BZ WBK rata spada z 1654 zł do 1195 zł, a z kolei w Pekao obniża się z 1660 zł do 1254 zł. W Euro Banku zamiast 1940 zł, po dopłatach, comiesięczne obciążenie wynosi 1250 zł, w Banku Pocztowym 1389 zł.

W ramach programu ?Rodzina na Swoim? można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (ale dopłaty obejmują tylko 50 m kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m2. Ceny mieszkań czy domów nie mogą być wyższe niż podane w programie. Zainteresowany małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dziecko, nie mogą być właścicielem nieruchomości.

Co szósty kredyty z Rodziny na Swoim
Jak wynika z ostatnich danych Związku Banków Polskich na temat sprzedaży kredytów hipotecznych oraz raportów Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za program ?Rodzina na Swoim?, w I połowie roku już niemal co szósty udzielony kredyt skorzystał z dofinansowania odsetek. Od stycznia do czerwca w ramach programu banki podpisały z klientami 12,7 tys. z blisko 83,3 tys. wszystkich umów. Na kredyty z dopłatami w pierwszej połowie roku trafiło ok. 3 mld zł z 16,8 mld zł pożyczonych na nieruchomości. Na koniec sierpnia w ramach ?Rodziny na Swoim? udzielono już blisko 19 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 3,2 mld zł ? informował BGK.

Po kredyt do 14 banków
Kredyt ten jest obecnie dostępny w 14 bankach, które podpisały umowę z BGK. Należą do nich: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie S.A., Bank PKO BP, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK S.A., Dom Bank Hipoteczny, Euro Bank S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Mazowiecki Bank Regionalny, Noble Bank SA, Pekao Bank Hipoteczny.

rodzina_na_sw_30.10
Kolejne banki są w trakcie rozmów z BGK, lecz wieści o możliwości zawieszenia programu ?Rodzina na Swoim? lub obniżeniu jego atrakcyjności mogą je zniechęcić do angażowania się w nowe procedury i wprowadzania zmian w systemach informatycznych. Na liście oferujących program ?Rodzina na Swoim? wciąż brakuje tak istotnych graczy na rynku kredytów mieszkaniowych jak choćby Millennium, Nordea, DB PBC czy ING BSK.

logo_goldfinanceHalina Kochalska
Analityk Gold Finance
www.goldfinance.pl

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :