Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Praktyczny poradnik dla kredytobiorcy

7 maja 2010

Rośnie zdolność kredytowa Polaków, a co za tym idzie wzrasta liczba kupowanych mieszkań oraz zaciąganych kredytów. Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego jest zazwyczaj zobowiązaniem na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Warto zatem dokładnie przeanalizować warunki na których go bierzemy.

Najczęściej Klienci koncentrują się jedynie na oprocentowaniu kredytu oraz prowizji od jego udzielenia. W drugiej kolejności zwracają uwagę na walutę, następnie  na raty (stałe lub malejące) oraz czas oczekiwania na rozpatrywanie wniosku – w związku z faktem, że najczęściej zależy nam na czasie. Mało kto zwraca uwagę na ubezpieczenie jako gwarancję spłaty kredytu w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Podczas gdy jego cena i gwarancje mają duży wpływ zarówno na wysokość spłacanych przez nas zobowiązań finansowych, jak również na konsekwencje wypadków, które może przynieść nam życie. – podkreśla Colin Turner, Dyrektor Oddziału Groupe Prévoir.

Zanim wybierzemy najodpowiedniejszą dla nas polisę, należy zastanowić się nad:

1. Po pierwsze w jakim zakresie chcemy się ubezpieczyć (co ma wpływ na wysokość składki).
Możemy na przykład wybrać opcję ubezpieczenia w razie śmierci, albo rozszerzyć ją o gwarancje na wypadek inwalidztwa, niezdolności do pracy lub też poważnego zachorowania.
2. Po drugie, zastanówmy się czy chcemy płacić składkę miesięczną czy też na przykład roczną. W tym drugim wypadku zazwyczaj uzyskamy korzystniejszą cenę.
3. Kolejną rzeczą do zweryfikowania są tak zwane ?Wyłączenia odpowiedzialności”, które określają w jakiej sytuacji dane Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania. Jeśli na przykład uprawiamy jakiś sport o podwyższonym ryzyku (np. nurkowanie czy wspinaczkę w górach) powinniśmy zorientować się, które Towarzystwo nie wyłącza odpowiedzialności za śmierć podczas uprawiania takiej dyscypliny. Należy również sprawdzić czy w paragrafie ?Wyłączenia” wymienione są wszystkie wyłączenia czy użyto jedynie sformułowania ?w szczególności” i podano kilka przykładów, co pozostawia wiele niejasności co do interpretacji konkretnego niewymienionego zdarzenia.
4. Ważnym elementem jest również ograniczenia wiekowe dotyczące umowy ubezpieczenia. Tutaj zwrócić uwagę należy na fakt, że Towarzystwo limituje np. wiek zawarcia umowy w granicach 18-55 lat, ale maksymalny okres ubezpieczenia kończy się, gdy ubezpieczony ukończy 70 lat – wówczas następuje rozwiązanie umowy.
5. Towarzystwa oferują również różnego rodzaju zniżki, np. dla osób w młodym wieku lub niepalących przewidziana jest korzystniejsza wysokość składki.
6. Miejmy na uwadze, że część Towarzystw daje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia w każdej chwili, niezależnie od faktu czy już się posiada czy jest się w trakcie zaciągania kredytu hipotecznego.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że kredytobiorca nie musi korzystać z propozycji ubezpieczenia proponowanego przez bank.
Ofertę zabezpieczenia kredytu hipotecznego ma w swojej ofercie prawie każde Towarzystwo.
Opłaca się je porównać i przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru. – mówi Colin Turner, Dyrektor Oddziału Groupe Prévoir.

www.prevoir.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :