Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Pożyczanie społecznościowe czy pozabankowe na raty – Co lepsze?

7 czerwca 2016

Niniejszy artykuł poświęcony jest porównaniu pożyczek pozabankowych na raty oraz pożyczek społecznościowych. Celem jest określenie, która forma finansowania będzie na ogół bardziej korzystna dla pożyczkobiorcy. Wskażemy zalety i wady każdej z form aby czytelnik  mógł samodzielnie wyciągnąć ostateczne wnioski.  

Cechy wspólne obu form pożyczkowych:

Zarówno pożyczki długoterminowe na raty jak i prywatne oferty społecznościowe dostępne są na więcej niż miesiąc. Nie są więc to żadne pożyczki krótkoterminowe – chwilówki. Są to po prostu pożyczki rozkładane na wiele miesięcy z systemem comiesięcznych spłat takich samych rat. Taki model można również zaobserwować w klasycznych pożyczkach bankowych.

pozyczka_spolecz_kontra_pozabankowaSpołecznościowki oraz ratalne pozabankówki dostępne są online dla każdego spełniającego niewygórowane wymagania. W obu przypadkach należy się zarejestrować na stronie pożyczkodawcy, posiadać dokument tożsamości, konto w banku, telefon komórkowy oraz chociaż minimalną zdolność kredytową. Portale pożyczek społecznościowych zrzeszają spore ilości pożyczkodawców, bowiem są to osoby fizyczne, które inwestują swoje zaoszczędzone pieniądze w takiej oto formie. Kapitał jest więc w 100 % realny i wypracowany, a nie sztucznie napompowany jak ma to miejsce w komercyjnych bankach. Firm pożyczkowych również nie  brakuje i chociaż jest ich mniej niż prywatnych inwestorów społecznościowych to jednak kuszą dobrze przygotowaną ofertą.

Gdzie szybciej można dostać pożyczkę na wiele rat?

Pożyczki społecznościowe (definicja na Moniak.info) są dla cierpliwych i kreatywnych. W tym wypadku należy wybrać jeden z kilku dostępnych portali pośredniczących między klientem a pożyczkodawcami. Kolejny krok to założenie konta oraz uwiarygodnienie swojej osoby. Warto opisać cel pożyczki oraz sformułować kilka słów o sobie. Dobrym krokiem jest także przejście dobrowolnej weryfikacji w rejestrach dłużników. Następnie pozostaje tylko czekać na zainteresowanych naszą osobą oraz projektem i ewentualną negocjację warunków. W zależności od poziomu weryfikacji  oraz dynamiczności inwestorów, pożyczkę społecznościową można otrzymać średnio w przeciągu 1-14 dni.

Zazwyczaj pożyczenie bezpośrednio od firmy pożyczkowej (definicja pożyczki gotówkowej w wikipedii) trwa znacznie szybciej. Klient przechodzi weryfikację zgodnie z określonym regulaminem i procedurami firmy. Jeżeli jego wniosek spełnia wszystkie wymagania, zostaje zaakceptowany. Pieniądze na konto pożyczkodawcy trafiają najpóźniej w kilka dni na konto, a przeważnie ma to miejsce jeszcze tego samego dnia lub nawet w kilkanaście minut.

Gdzie jest taniej?

Znacznie taniej wychodzi zapożyczenie się na portalu pożyczek społecznościowych. Ich niski koszt (pomiędzy 3% – 15% wartości pożyczki) wynika przede wszystkim z faktu, że pożyczkodawcą jest osoba fizyczna, która  nie musi naliczać wysokich prowizji aby wygenerować zysk ze swojej inwestycji.

Ratalne pożyczki pozabankowe są stosunkowo drogie (od 25%  do 150% wartości pożyczki), ale jest to również cena za wygodę. Całość formalności można dokonać online, bez wychodzenia z domu. Dokładne porównywarki ofert dostępne są bezpłatnie na wielu stronach o tematyce pożyczkowej.

Czy potrzebuję zdolności kredytowej?

Teoretycznie każda firma jest zobligowana do weryfikacji zdolności kredytowej klienta. W praktyce nie zawsze ma to miejsce. Pożyczkodawcy na portalach społecznościowych mają podgląd do tego czy dany klient miał kiedykolwiek kłopoty w BIK i sami decydują czy chcą takiej osobie pożyczać pieniądze. Co do firm pożyczkowych, to wszystko zależne jest od wewnętrznych ustaleń firmy. Niektóre weryfikują klientów np. tylko w bazie danych KRD, inne w BIG, jeszcze inne w BIK, a niektóre we wszystkich lub w żadnej. Warto w takim wypadku skorzystać z porównywarki pożyczek pozabankowych na raty i sprawdzić samemu.

Wskazanie zwycięzcy tego pożyczkowego pojedynku jest w zasadzie niemożliwe. Powodem są indywidualne preferencje pożyczkobiorcy. Tych, którym się bardzo śpieszy trudno będzie przekonać do pożyczki społecznościowej. Natomiast osoby ceniące tanie rozwiązania będą obstawiać przy społecznościowkach. Tym samym ostateczną decyzję pozostawimy samym zainteresowanym.

Tagi: ,

Podobne artykuły :