Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Pożycz na wyprawkę dla dziecka

11 sierpnia 2010

Jak głosi znane przysłowie ? małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot. Z tą tezą na pewno zgodzą się rodzice tych dzieci, które stają się na tyle duże, by rozpocząć szkolną edukację. Wówczas bowiem, małe do tej pory kłopoty rodzicielskie przeradzają się w duże i często nieprzewidziane problemy, zwłaszcza finansowe. Szkolna wyprawka dla pierwszoklasisty to wydatek rzędu 500 ? 700 zł. Rodzice siedmiolatków oprócz podręczników, zeszytów i artykułów piśmienniczych muszą zadbać o pierwszy plecak, piórnik, obuwie na zmianę i wiele innych drobnych, ale istotnych dla pociechy uczniowskich atrybutów.


Często bywa tak, że pomimo wstępnych szacunkowych wyliczeń kosztów związanych ze szkolną wyprawką, w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że nasz domowy budżet nie udźwignie takiego obciążenia. Wówczas zmuszeni jesteśmy szukać pomocy w instytucjach finansowych ? bankach lub firmach pożyczkowych. Jak wybrać tę odpowiednią, spośród licznych ofert dostępnych na naszym rynku? Należy przede wszystkim określić potrzebną kwotę, a w przypadku starania się o kredyt gotówkowy ocenić własną zdolność kredytową, analizując wysokość dotychczasowych zobowiązań.  

Źródło: Opracowanie własne na podstawie uśrednionych cen artykułów szkolnych dostępnych w sklepach internetowych.

Książkowa pożyczka
Jeśli kwota jakiej brakuje nam do skompletowania szkolnej wyprawki waha się w granicach 300 ? 500 zł, najprościej jest skorzystać z oferty firmy udzielającej niedużych, szybkich pożyczek gotówkowych.
– Decyzja o przyznaniu pożyczki w kwocie 300 zł zapada najczęściej w ciągu 24 godzin. Pożyczki tej wielkości rozkładane są na 8, 12 lub 18 rat i należy je spłacać tygodniowo. Najczęściej są to kwoty w granicach 25 ? 48 zł ? wyjaśnia Jadwiga Chmielewska, przedstawiciel klienta w firmie Marka S.A.
Aby starać się o pożyczkę gotówkową w instytucji takiej jak Marka wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument potwierdzający stały dochód. Natomiast w przypadku kredytu bankowego proces ten bywa dużo bardziej skomplikowany.

Kredyt nie zawsze jak w banku
Aby bank mógł przyznać nam kredyt gotówkowy musi sprawdzić czy nie figurujemy w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli kiedykolwiek opóźniliśmy się ze spłatą innego kredytu lub choćby zwlekaliśmy z opłatą za telefon komórkowy, bank może odmówić nam przyznania pożyczki, gdyż w jego mniemaniu nasza wiarygodność jako klienta wzbudza wątpliwość. Ponadto banki z reguły nie udzielają pożyczek na tak małe kwoty.

Oprócz wspomnianych ograniczeń związanych ze zbyt niską kwotą pożyczki, podczas ustalania zdolności kredytowej bank może także zakwestionować wysokość naszych dochodów. Zdarza się bowiem, że nawet osoby zatrudnione na umowę o pracę, wykazujące stałe, miesięczne wpływy na konto, mają problemy z uzyskaniem kredytu gotówkowego.

Pożyczki jedynym rozwiązaniem
Kiedy rodzicom brakuje kilkuset złotych, aby wyprawić dziecko do szkoły z pełnym ekwipunkiem, pomoc firmy pożyczkowej może okazać się jedynym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że oprocentowanie takiej pożyczki nie jest zbyt wysokie, a samo zobowiązanie nie powinno stanowić zbytniego obciążenia dla naszych domowych finansów.
– Kwota odsetek pożyczki w wysokości 300 zł, udzielonej na 8 tygodni wynosi 5,46 zł. To mniej niż w przypadku pożyczek w niektórych bankach ? informuje Ewelina Borkowska z firmy Marka S.A.

Najważniejsza rozwaga
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki gotówkowej powinniśmy ocenić stan naszych obecnych i przyszłych finansów. Podczas spotkania z przedstawicielem finansowym dokładnie przeanalizujmy umowę pożyczkową oraz tabelę opłat i prowizji. Przedstawiciel powinien poinformować nas o wszystkich kosztach okołopożyczkowych.
Rozwaga przydaje się także podczas pierwszych szkolnych zakupów. Nie ulegajmy namowom naszych pociech i kupmy tylko to co pierwszoklasiście będzie najbardziej niezbędne. Choć pierwszy dzień w szkole to ważny moment zarówno w życiu ucznia, jak i jego rodzica, zdrowe  i rozsądne podejście do tej kwestii jest najważniejsze.

Wybierając firmę pożyczkową zwracajmy uwagę na jej wiek, ilość oddziałów, posiadane certyfikaty (np. Rzetelna Firma, potwierdzający rzetelność i transparentność przedsiębiorstwa). To wszystko wpływa na wiarygodność, a to w dzisiejszych czasach warunek konieczny do podjęcia współpracy z jakąkolwiek instytucją, zwłaszcza finansową.

Magdalena Juźwiak
www.zarowkamarketing.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :