Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Powrót kredytów we frankach?

17 kwietnia 2010

Kredyty we frankach szwajcarskich stanowią zaledwie kilka procent nowo zaciąganych zobowiązań hipotecznych. Relatywnie duży spadek kursu EUR/PLN w stosunku do CHF/PLN w minionym roku zwiększa jednak atrakcyjność franków względem euro. Na rynku zdarzają się sytuacje, w których kredyty w walucie szwajcarskiej są tańsze niż w europejskiej.

Popularność kredytów w euro rośnie dość szybko. W lutym br. zobowiązania w tej walucie stanowiły ok. jednej piątek wszystkich zaciągniętych w tym czasie kredytów mieszkaniowych. W IV kwartale 2009 r. było to 14%. Odwrotnie wygląda sytuacja w  przypadku franków szwajcarskich. Obecnie na tę walutę przypada zaledwie 5% zaciąganych zobowiązań hipotecznych wobec ponad 8% w IV kwartale ub.r. czy blisko 80% w III kwartale 2008 r. ? wskazują dane ZBP.

Dwa razy większa oferta w euro
Obecnie kredyty we frankach oferuje tylko osiem banków ? wynika z danych Home Broker Doradcy Finansowi. Oferta w euro jest niemal dwa razy większa , ma ją 15 banków. Oprócz tego, że kredyty w walucie europejskiej są bardziej dostępne, to banki tak konstruują cenniki, aby koszt finansowania w euro był niższy, czyli atrakcyjniejszy dla klienta. W ten sposób poniekąd kreują popyt na kredyty w euro. Przeciętna na rynku marża dla kredytu na 300 tys. zł (25% wkładu własnego) wynosi obecnie 2,8%, a oprocentowanie 3,41%. W przypadku franków jest to odpowiednio 3,8% oraz 4,09%.

Gorsze warunki kredytowania w CHF
Wyraźnie gorsza ofertę dla franków mają Alior Bank, mBank i Multibank oraz PKO BP. Tylko nieznacznie gorzej kredyt w walucie szwajcarskiej wypada z kolei w Polbanku. Nordea tak skonstruowała natomiast ofertę, aby pobudzić popyt na kredyty we frankach.

Nordea promuje kredyty w walucie szwajcarskiej
Marża jest co prawda nieco niższa w przypadku euro, ale oprocentowanie kredytu jest wyższe ze względu na różnicę w stopach LIBOR dla CHF oraz EURIBOR. Przykładowo dla kwoty od 300 tys. zł marża dla euro wynosi 2,8%, a dla franków ? 3%. Oprocentowanie dla waluty europejskiej wynosi jednak 3,44%, a dla szwajcarskiej ? 3,25%.

Jak to się przekłada na ratę kredytową? Różnica jest niewielka ? w przypadku euro rata dla dzisiejszego kursu w Nordea Banku wynosi 1427 zł, a w przypadku franków ? 1407 zł. Według Nordea Banku, kredyty w euro mają większy udział w sprzedaży, jednak kredyty we frankach też są chętnie wybierane przez klientów. W marcu te drugie stanowiły 35% całej sprzedaży ?hipotek?.

Rośnie atrakcyjność finansowania w CHF
Osoby, które zaciągnęły w minionym roku kredyt w euro odnoszą korzyści z tytułu osłabienia tej waluty względem franka, co przekłada się na spadek raty. W ciągu minionego roku kurs EUR/PLN spadł z 4,57 do 3,87, czyli o ponad 15%. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kursu CHF/PLN, który co prawda w ciągu 12 miesięcy też się sporo obniżył (ponad 11%), ale od dziewięciu miesięcy pozostaje w trendzie bocznym. Duży  spadek EUR/PLN, przy znacznie mniejszym spadku CHF/PLN zwiększa atrakcyjność kredytów we frankach kosztem euro dla nowych kredytobiorców.


logo_homebroker_0autor: Katarzyna Siwek,
wsp. Jerzy Węglarz
źródło: www.HomeBroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :