Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Potężne kontrasty na rodzimym rynku nieruchomości

28 lutego 2011

Dwupokojowe lokale z najwyższej półki są nawet 16-krotnie droższe niż te najtańsze. Im średnia cena w danym mieście wyższa, tym rozwarstwienie na rynku nieruchomości jest większe. Za najtańsze mieszkanie można zapłacić nawet trzykrotnie mniej niż za przeciętne, a za najdroższe nawet sześć razy więcej.

Przeciętny nabywca w największych polskich miastach chce kupić dwupokojowe mieszkanie i ma na ten cel blisko 380 tys. zł w Warszawie, około 300 tys. zł w Krakowie i Wrocławiu i ponad 260 tys. zł w Poznaniu. Średnie ceny ofertowe mieszkań są jednak w tych miastach o blisko jedną trzecią wyższe. Nie oznacza to wcale, że z zakładanym przez nabywców budżetem nie można znaleźć wymarzonego ?M?.

Trzeba bowiem pamiętać, że w gronie lokali wystawionych na sprzedaż znajdują się też takie o zawyżonej, nierynkowej cenie oraz drogie apartamenty, które znacznie dłużej pozostają w ofercie niż bardziej płynne nieruchomości z segmentu popularnego. Oba te czynniki powodują, że rośnie różnica między średnią cena ofertową i transakcyjną. Home Broker sprawdził jak duże rozwarstwienie cenowe charakteryzuje rynek nieruchomości w największych miastach w Polsce. Pod uwagę zostały wzięte dostępne w danym momencie oferty sprzedaży najpopularniejszych mieszkań dwupokojowych.

Przeciętne mieszkanie trzykrotnie droższe od najtańszego

W największych miastach najtańsze oferty mieszkań wystawione są do sprzedaży za blisko 2,5-krotnie mniej niż przeciętne. Największa dysproporcja charakteryzuje Warszawę i Katowice. W stolicy możliwe jest kupienie dwupokojowego mieszkania już za 148 tys. zł, a w Katowicach wystarczy 80 tys. zł. Dla porównania przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży za odpowiednio 494 tys. zł i 248 tys. zł. Najmniejsza różnica pomiędzy ceną średnią i minimalną występuje w Gdyni i Poznaniu.
W stolicy województwa wielkopolskiego możliwe jest kupienie mieszkania dwupokojowego już za 199 tys. zł, a w Gdyni wystarczy 175 tys. zł. Dla porównania przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży za odpowiednio 361 tys. zł i 322 tys. zł.

Większa różnica w przypadku apartamentów

Po drugiej stronie barykady znajdują się mieszkania o najwyższym standardzie. W największych miastach są one blisko 3,5-krotnie droższe niż średnia cena ofertowa lokalu dwupokojowego. Największa dysproporcja charakteryzuje Kraków i Poznań. W stolicy województwa małopolskiego najdroższy apartament dwupokojowy został wyceniony na 2,4 mln zł, a w Poznaniu na 1,9 mln zł. Dla porównania przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży za odpowiednio 413 tys. zł i 361 tys. zł.
Najmniejsza różnica pomiędzy ceną średnią i maksymalną występuje w Bydgoszczy i Szczecinie. W stolicy województwa zachodniopomorskiego najdroższe mieszkanie dwupokojowe jest wycenione na 466 tys. zł, a w Bydgoszczy na 389 tys. zł. Dla porównania przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży za odpowiednio 265 tys. zł i 224 tys. zł

Najtańsze oferty szybko znikają

Mieszkania o najniższych cenach znikają z rynku najszybciej. Oferują najczęściej niski standard i kiepską lokalizację, ale ich cena nie pozwala im długo pozostać w sprzedaży. Dla osób szukających jak najtańszego lokum rozwiązaniem może więc być na przykład mieszkanie dwupokojowe w Katowicach za 80 tys. zł. Za tę cenę w dzielnicy Dąb można nabyć dwa pokoje o powierzchni 34 m kw. Lokal wymaga kompletnego remontu i znajduje się w przedwojennej kamienicy także wymagającej nakładów finansowych. W Bydgoszczy natomiast za 99 tys. zł można kupić 35 m kw. na parterze przedwojennej kamienicy w dzielnicy Fordon. Także i w tym przypadku zarówno lokal jak i kamienica wymagają remontu. W Warszawie natomiast za 148 tys. zł można kupić mieszkanie dwupokojowe na 26 m kw. Jest ono w dobrym stanie i mieści się w suterenie odnowionej kamienicy na terenie dzielnicy Włochy.

Rozwój rynku determinuje standard apartamentów

Lokalne rynki są mocno zróżnicowane pod względem standardu najdroższych ofert. Można to łączyć z poziomem dochodów czy też samymi preferencjami zgłaszanymi przez nabywców. Deweloperzy nie będą bowiem budować luksusowych projektów mieszkaniowych, o ile nie będą mogli ich sprzedać. W Szczecinie na przykład za 466 tys. zł można kupić dwupokojowe mieszkanie na drugim piętrze apartamentowca zbudowanego w 2000 roku na Starym Mieście. Z okien wykończonego w wysokim standardzie lokalu o powierzchni 87 m kw. rozpościera się widok na Odrę. W Bydgoszczy, na terenie dzielnicy Glinki, za 389 tys. zł można natomiast kupić od dewelopera Budlex dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 71 m kw. Deweloper jako atut inwestycji Zielone Tarasy podkreśla bliskość Puszczy Bydgoskiej i dobrą komunikację z centrum miasta.

Dla porównania na warszawskim Mokotowie za 2,3 mln zł został wystawiony do sprzedaży lokal o powierzchni 89 m kw. Mieszkanie położone jest na trzecim ? ostatnim piętrze apartamentowca z 2005 roku. Na podłodze znajduje się parkiet z orzecha amerykańskiego. Wysokiej jakości meble i wyposażenie mieszkania jest oferowane w cenie. Do lokalu przynależą: miejsce postojowe w garażu, taras o powierzchni 16 m kw. i komórka lokatorska. Natomiast na terenie krakowskiej dzielnicy Bronowice za 2,4 mln zł można kupić dwupokojowy apartament o powierzchni 100 m kw. Mieści się on na dwunastym piętrze budynku trzynastopiętrowego oddanego do użytkowania w 2009 roku. Z okien lokalu widać panoramę miasta, kopiec Piłsudskiego i Wawel. Wysokiej jakości meble i wyposażenie są oferowane w cenie. Do lokalu przynależą: dwie komórki lokatorskie, dwa miejsca postojowe w garażu podziemnym oraz taras o powierzchni 30 m kw. Atutem samego budynku jest ogólnodostępny basen i SPA.

Największe rozwarstwienie na najbardziej rozwiniętych rynkach

Im więc wyższy poziom cen mieszkań w danym mieście, tym i większa różnica między najtańszym i najdroższym lokalem. W przypadku Warszawy za najdroższy dwupokojowy apartament można kupić ponad 15 najtańszych mieszkań dwupokojowych. W Krakowie byłoby ich niecałe 15 sztuk. W Gdańsku Poznaniu i Wrocławiu za cenę najdroższego mieszkania dwupokojowego można kupić od 9 do 11 dwóch pokoi z najniższej półki. Dla porównania w Szczecinie i Bydgoszczy, gdzie mieszkania są blisko o połowę tańsze za najdroższy lokal dwupokojowy można kupić co najwyżej cztery najtańsze.

logo_homebroker_0autor:
Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości
Home Broker
www.homebroker.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :