Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Złoto – ciekawa alternatywa dla naszych oszczędności.

17 grudnia 2005

Złoto nazywane jest często lokatą na czarną godzinę. Już kilkaset lat temu złoto pełniło funkcję twardej waluty, odpornej na różne zawirowania rynkowe. Obecnie banki centralne wielu krajów gromadzą część rezerw finansowych właśnie w złocie. Już nasze babki znały wartość jaką ma złoto; liczne pierścionki i łańcuszki pełniły rolę oszczędności. W razie trudności finansowych pierścionek można było łatwo spieniężyć za rozsądne pieniądze. Od tamtych lat minęło sporo czasu. Pamięć o złocie jako alternatywie dla oszczędności pozostała. Zmieniły się jedynie formy lokowania kapitału w ten kruszec.


Inwestycje w złoto należy traktować długoterminowo. Na spektakularne zyski rzędu kilkuset procent rocznie nie mamy raczej co liczyć. Wyjątkiem jest inwestowanie połączone z kolekcjonowaniem monet. Niektóre monety z limitowanych serii osiągają ponad 100% wzrostu wartości na przestrzeni 3-4 lat.

Formy lokowania oszczędności w złoto:

– sztabki,
– monety lub medale,
Monety z limitowanych serii są zazwyczaj bardzo rentowną inwestycją w dłuższym okresie,
– akcje firm związanych z wydobyciem tego kruszcu.
Inwestycje takie oferują zagraniczne fundusze inwestycyjne np. Franklin Templeton.

Złota sztabka jako prezent?

Jeśli chcemy sprawić niecodzienny i jednocześnie wartościowy prezent np. dziecku z okazji komunii, możemy zamówić złotą sztabkę w eleganckim, stylowym opakowaniu. Ceny takich sztabek wahają się od ok. 500 zł do ponad 9000 zł za kilka sztuk w szkatułce. Poza wartością symboliczną sztabka może z powodzeniem być traktowana jako inwestycja na lata. Rosnąca cena kruszcu w połączeniu z wartością kolekcjonerską limitowanej serii powoduje, że pomysł zakupu sztabek na prezent, pomimo że dość kosztowny, wart jest rozważenia.

Kiedy złoto zyskuje na wartości?

Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Historia pokazuje, że wzrost wartości złota ma miejsce głównie w okresie kryzysów gospodarczych, politycznych, wojen, wysokiej inflacji.
Inwestorzy w naturalny sposób poszukując alternatywy dla swoich aktywów zwracają się w kierunku złota. O wszystkim decyduje zasada popytu i podaży. W ostatnim czasie złoto notuje rekordy swoich cen, a nie można powiedzieć aby gospodarka światowa była pogrążona w jakimś znacznym kryzysie gospodarczym lub borykała się w wojnami. Rynek złota podobnie, jak tradycyjne rynki: walutowy czy giełdowy, porusza się w pewnych cyklach.

Złoto nie jest może tak strategicznym surowcem jak ropa naftowa czy miedź, których ceny silnie reagują na zapotrzebowanie ze strony szybko rozwijających się gospodarek Chin i Indii.
Co jest godne uwagi to fakt, iż w opinii analityków rynku złota ok. 60% zasobów kruszcu znajduje się w różnej formie biżuterii, a blisko 80% nowego wydobycia trafia do branży jubilerskiej. Ostatnim wzrostom cen sprzyja również okres świąteczny, kiedy to zazwyczaj rośnie sprzedaż biżuterii.

Złoto znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w branży jubilerskiej. Wykorzystywane jest do produkcji elementów komputerowych, elektronicznych, telekomunikacyjnych oraz powszechnie jako jeden z materiałów używanych przez dentystów.

Perspektywy dla złota

Przyszłość rynku złota wydaje się optymistyczna.
Jak wspomniałem wcześniej złoto podlega cyklom i to długoterminowym. Wystarczy przytoczyć kilka danych:
– cena złota rośnie od połowy lat 80-tych,
– w ciągu 4 ostatnich lat jego cena wzrosła z 250 USD za uncję do blisko 500 USD na koniec 2005 r. czyli dwukrotnie,
– rośnie zapotrzebowanie na kruszec ze strony szybko rozwijających się gospodarek (Chiny, Indie); popyt ten powoduje zwiększenie wydobycia złota i eksploatowanie starych porzuconych kopalni.
– pozytywna atmosfera wokół złota idzie w parze z modą na lokowanie oszczędności w złoto,
– w złoto inwestują zarówno wielkie międzynarodowe fundusze inwestycyjne (np. Franklin Templeton inwestuje w akcje afrykańskich kopalni złota, które mają znaczny udział w światowym rynku), jak również bogaci zagraniczni inwestorzy indywidualni,
– rezerwy w złocie tworzą banki centralne wielu krajów, np. Rosji,
Polacy  również doceniają tą formę lokowania kapitału m.in. ze względu coraz łatwiejszy dostęp do zakupu złota.

Jak w Polsce zainwestować w złoto znajdziesz tutaj?

Przydatne adresy www:
Newmont Mining Corporation: www.newmont.com

Barrick Gold Corporation: www.barrick.com
Rio Narcea Gold Mines Ltd.: www.rionarcea.com

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :