Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Złota dziewiątka biur maklerskich.

29 listopada 2006

Wizja ogromnych zysków od lat popycha ludzi do inwestowania na giełdzie, ale każdy, kto choć raz na własnej skórze doświadczył bessy, dobrze zna uczucie strachu i niepewności. Lokowanie pieniędzy w akcje jest na tyle stresujące, że przynajmniej biura maklerskie powinny oszczędzić inwestorom niepotrzebnych frustracji.


Wybór najlepszego pośrednika jest pierwszym krokiem do sukcesu na giełdzie. Warto zatem zapoznać się z opiniami na tematbiur maklerskich wyrażanymi przez tych, którzy zasady inwestowania poznawali na własnych pieniądzach. Prezentujemy pierwszy w Polsce ranking biur maklerskich sporządzony na podstawie ocen wystawionych przez ich klientów.

Często w prasie widzimy różnego typu rankingi dotyczące pośredników, ale większość z nich powstaje na podstawie zwykłych ocen statystycznych, nie uwzględnia zatem najważniejszego, czyli opinii klientów. Natomiast cechą charakterystyczną badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) jest to, że oceniającymi są właśnie inwestorzy. Wyniki tej ankiety pokazują zatem faktyczne odczucia posiadaczy kont. Jakość usług świadczonych przez brokerów to kluczowy czynnik wpływający na satysfakcję klientów. Dlatego część biur maklerskich powinna bacznie przyjrzeć się wynikom rankingu i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Inwestowanie na giełdzie znowu jest modne, a każdy inwestor chce maksymalizować swój zysk, ograniczając przy tym koszty prowadzenia rachunku bądź transakcji. Z badań wynika jednak, że dla inwestorów równie ważnym kryterium oceny biur maklerskich jest jakość komunikacji maklera z klientem – od telefonicznej po kontakt osobisty. Ludzie podejmujący ryzyko inwestowania na giełdzie chcą mieć pewność, że są dobrze rozumiani przez biuro maklerskie.

Inwestorzy ankietowani przez SII oceniali poziom swojego zadowolenia z usług biur maklerskich, w których mają założony rachunek. Skala ocen zawierała się w przedziale od 1 do 5, przy czym 5 oznaczało ocenę najwyższą, a 1 ocenę najniższą. W opinii inwestorów najlepszym biurem maklerskim w Polsce jest ING Securities, które otrzymało średnią notę 3,42. Tylko odrobinę niżej ocenili swoje biuro posiadacze kont w DM BZ WBK (3,40) oraz w DM BOŚ (3,37).

Z naszych badań wynika, że największy poziom satysfakcji zapewnia inwestorom jakość obsługi klienta. Prawie 24 procent ankietowanych oceniło swoje biuro pod względem tego kryterium na 5. Przy czym najbardziej zadowolone są osoby korzystające z usług ING Securities, co potwierdza średnia ocena na poziomie 4,06.

Biura maklerskie muszą poprawić obsługę kont internetowych. Tylko 27 proc. ankietowanych oceniło jakość platformy internetowej oferowanej przez ich biura na piątkę. Średnia ocen ukształtowała się na poziomie 3,75, a najbardziej zadowolonymi klientami są w tym wypadku użytkownicy platformy DM BOŚ. Na pochwałę zasługują platformy DM BZ WBK oraz ING Securities. Najgorzej oceniono pod tym względem CDM Pekao.

Koszty obsługi rachunków nie budzą już większych kontrowersji. Wiązać to można ze znaczną obniżką kosztów transakcyjnych wraz z pojawieniem się platform internetowych. Blisko 22 procent ankietowanych nie zgłosiło uwag do poziomu opłat pobieranych przez swoich brokerów. Najbardziej usatysfakcjonowani są inwestorzy korzystający z usług DM BOŚ. Dobrze oceniono także DM BZ WBK i mBank.

Inwestorzy mają natomiast kiepską opinię na temat oferowanych przez biura rekomendacji i analiz. Najlepiej pod tym względem oceniają swoje biura klienci DM BZ WBK oraz ING Securities. Najbardziej rozczarowani poziomem analiz i rekomendacji są klienci Millennium DM.

Respondenci korzystający z usług biur maklerskich generalnie uznali, że najbardziej doskwiera im mała liczba ofert publicznych przeprowadzanych przez ich biura. Najbardziej rozczarowani byli ci, którzy korzystają z usług DI BRE Banku, a najbardziej zadowoleni – klienci BM BPH. Niska ocena wynika prawdopodobnie z dużego rozproszenia oferentów emisji publicznych.

Z pewnością gdyby debiutujące spółki korzystały z konsorcjów dystrybucyjnych, co umożliwiałoby zakup nowych akcji w większości biur, ocena ta byłaby dużo wyższa.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przeprowadza doroczne badania, w których zadaje pytania dotyczące rynku kapitałowego, inwestowania oraz funkcjonowania biur maklerskich. Ranking został sporządzony na podstawie wyników tych badań.

Najlepsze biura maklerskie w ocenie inwestorów indywidualnych
miejsce nazwa biura i średnia ocena:
1. ING Securities 3,42
2. DM BZ WBK 3,40
3. DM BOŚ 3,37
4. BM BPH 3,36
5. mBank 3,34
6. DI BRE Banku 3,23
7. DM PKO BP 3,14
8. CDM Pekao 3,08
9. Millennium DM 3,07

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych www.sii.org.pl

Metodologia
Inwestorzy oceniając poszczególne elementy oferty w swoich biurach maklerskich, najwyżej punktowali (5 – ocena najwyższa): 1. poziom obsługi klienta – średnia 3,77; 2. jakość platformy internetowej – średnia 3,75; 3. poziom opłat i prowizji – średnia 3,55; 4. bliskość punktu obsługi klienta – średnia 3,31; 5. rekomendacje i analizy – średnia 3,17; 6. warunki usług takich jak kredyty, lokaty – średnia 3,16; 7. połączenie rachunku
z ROR-em – średnia 3,15; 8. liczba ofert publicznych – średnia 3,03.
W ankiecie brało udział 931 inwestorów

Decyduje internet

Jarosław Dominiak
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Choć wybór pośrednika finansowego wydaje się nie mieć większego wpływu na osiągnięcie sukcesu w inwestowaniu na giełdzie, to zbagatelizowanie tej czynności może dać się we znaki każdemu inwestorowi. Właściwa decyzja w tej kwestii nie zapewni krociowych zysków, ale profesjonalne wsparcie ze strony biura maklerskiego może dać komfort i odrobinę spokoju, tak cenną w stresującej giełdowej rzeczywistości. Bezawaryjność platformy transakcyjnej, jej funkcjonalność, dostęp do rekomendacji i analiz oraz ich jakość stanowią najważniejszą miarę satysfakcji inwestorów i decydują o wyborze konkretnego biura maklerskiego. Rekordowy udział inwestorów indywidualnych w obrotach Giełdy Papierów Wartościowych (37 proc.) czyni nasz rynek wyjątkowym na tle innych europejskich parkietów. Dlatego też pośrednicy finansowi winni przywiązywać należytą wagę do oferty kierowanej do klientów indywidualnych. Opinie inwestorów, wyrażone w badaniu przeprowadzonym przez SII, jednoznacznie dowodzą, że przy niemal identycznym poziomie opłat i prowizji kluczem do sukcesu w walce o klienta jest i będzie funkcjonalność oraz niezawodność platformy internetowej. Wyniki badań dowodzą również, że konkurencja jest bardzo silna, a stawka wyrównana. W takiej sytuacji o sukcesie zawsze decydują szczegóły. Średnia ocena wszystkich biur wyrażona satysfakcją klientów wskazuje na duży potencjał, a zarazem konieczną pracę, jaką muszą wykonać polscy pośrednicy, aby sprostać oczekiwaniom inwestorów.

Najlepsze biura maklerskie w ocenie inwestorów indywidualnych.

forbes.plAutorem jest Pan Piotr Cieślak
Tekst pochodzi z październikowego numeru miesięcznika Forbes
Serdecznie dziękuję za jego udostępnienie.
www.forbes.pl

Przejdź na górę strony >>> kliknij

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: ,

Podobne artykuły :