Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zabezpiecz swój kredyt polisą

6 września 2007

Polisa na życie staje się coraz bardziej popularną formą zabezpieczenia kredytu. Może ona być doskonałym zastawem dla banku podczas pobierania kredytu, pożyczki. Ta możliwość ma szczególne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub też będących w zarządach spółek. Polisa może być także zastawem dla osób pracujących na stanowiskach najemnych. Dzięki niej łatwiej nam będzie przekonać bank do udzielenia nam choćby kredytu, pożyczki hipotecznej na zakup mieszkania lub inny cel konsumpcyjny.


Sposoby zabezpieczenia kredytu

Można wyróżnić dwie podstawowe funkcje, jakie może spełnić polisa na życie w banku. Polisa może zabezpieczyć kredyt w razie śmierci kredytobiorcy lub na wypadek utraty przez niego zdolności kredytowej.

Na wypadek śmierci kredytobiorcy

tabela-polisy-1

Na wypadek utraty zdolności kredytowej przez kredytobiorcę

tabela-polisy-2

Możliwy jest również inny wariant zabezpieczenia interesów banku. Polega on na tym, że ubezpieczający przenosi na bank prawo własności do polisy, z jednoczesnym zobowiązaniem banku, że w razie spłaty kredytu bank z powrotem przeniesie na niego to prawo własności.

Obowiązki kredytobiorcy

Zgodnie z artykułem 392 Kodeksu cywilnego kredytobiorca i ubezpieczony zarazem, ma obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych przez cały czas trwania umowy kredytu bankowego. W razie nie wywiązania się z tego obowiązku bank może rozwiązać umowę ubezpieczenia oraz zażądać od Towarzystwa wypłaty wartości odstąpienia, oczywiście do wysokości niespłaconego kredytu i odsetek.

Wartość polisy wypłacana jako forma zabezpieczenia kredytu bankowego winna być traktowana na tych samych zasadach jak przychód uzyskiwany w związku z realizacją każdej innej formy zabezpieczenia kredytu.

Czy polisa zawsze jest niezbędna?
Nie wszystkim osobom do zabezpieczenia kredytu potrzebna jest polisa na życie. Wiele osób podejmuje decyzję o ubezpieczeniu się bez analizy swojej sytuacji finansowej. Należy pamiętać, że polisę na życie trzeba opłacać, podobnie jak raty kredytu. Dlatego decyzji o takiej formie zabezpieczenia nie można podejmować pochopnie. Dobrze wiedzieć, że polisa na życie może pełnić funkcję zabezpieczenia dla banku, jednak o tym, czy takie zabezpieczenie jest potrzebne, musimy zdecydować sami rozpatrując swój konkretny przypadek.

ubezpieczeniaonline.plAutorem jest Pani Alicja Szakiel
Tekst pochodzi z Portalu www.ubezpieczeniaonline.pl
Serdecznie dziękuję za jego udostępnienie.

Powrót na górę strony >>> kliknij

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: ,

Podobne artykuły :