Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Wypłata 200 zł z bankomatu może kosztować nawet 9 zł

28 maja 2009

Prowizje za wypłaty z obcych bankomatów już podniosły lub zrobią to lada dzień: ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank, Polbank, Pekao i Bank Millennium. W Alior Banku, Banku Nordea i Volkswagen Banku za wypłatę z obcych bankomatów w ogóle nie trzeba płacić.


Klienci banków nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że bez prowizji mogą wypłacać pieniądze nie tylko z bankomatów swojego banku. Ponieważ niektóre banki mają podpisane umowy z sieciami bankomatów tj. Euronet, Cash4You, czy eCard, ich  klienci mogą bez prowizji wypłacać pieniądze. Ponadto  banki podpisują umowy również między sobą. Expander sprawdził więc, w jakich maszynach klienci posiadający standardowe konta, mogą bezpłatnie wypłacać gotówkę.

Wszystkie bankomaty bez prowizji
W najlepszej sytuacji są osoby posiadające konto w  Alior Banku i Banku Nordea. Nie musza się oni przejmować kosztami wypłat, gdyż bez prowizji mogą korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce, a w Aliorze także na całym świecie. Również  w Volkswagen Banku bez prowizji można korzystać ze wszystkich bankomatu w Polsce. W tym przypadku jest to jednak promocja, która skończy się z końcem lipca. Należy jednak zaznaczyć, że bank ten nawet poza promocją miał atrakcyjne stawki wypłat z bankomatów. Przy kwocie przewyższającej 400 zł wszystkie wypłaty, niezależnie od rodzaju bankomatu, nie były obciążone prowizją. Przy kwocie niższej niż 400 zł opłata wynosiła jedynie 1,5 zł.
Atrakcyjne warunki wypłat pieniędzy z obcych bankomatów posiadają również BOŚ i Toyota Bank. W tym pierwszym klient może cztery razy w miesiącu bezpłatnie wypłacić środki w obcych bankomatach. W tym drugim banku bezpłatne są trzy wypłaty. Należy jednak zaznaczyć, że Volkswagen Bank, w przeciwieństwie np. do BOŚ, nie posiada swoich własnych bankomatów.

wykazbankomatow1_28.05wykazbankomatow2_28.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie wszystkie, ale dużo bezpłatnych bankomatów
W dobrej sytuacji są również klienci Banku Pocztowego, BGŻ i Kredyt Banku. Banki te mają podpisanych wiele umów z innymi bankami i sieciami bankomatów, dzięki czemu klienci mają bardzo dobry dostęp do swoich pieniędzy. Nie mogą narzekać również klienci PKO BP i Pekao. Co prawda ten pierwszy bez prowizji pozwala wypłacać środki tylko z własnych bankomatów, a  Pekao podpisał umowę jedynie z Euronetem. Nie można jednak zapomnieć o tym, że banki te posiadają bardzo dużo własnych bankomatów, z czego wiele także w mniejszych miejscowościach.

Wyższe opłaty w pięciu bankach
wysokosc_prowizji_wyplate_28.05

 

 

 

 

 

 

 

 

Expander przyjrzał się również ofertom pod względem opłat  jakie są naliczane, w przypadku wypłaty środków z obcych bankomatów i porównał je z poziomem z ubiegłego roku. Z zebranych danych wynika, że od maja 2008 r. większość banków nie zmieniła badanej opłaty. Pięć banków ? ING Bank Śląski, Polbank, Millennium, Pekao i Raiffeisen Bank ? zdecydowały się na podwyżkę. Ten pierwszy przed rokiem naliczał prowizję wynoszącą 5 zł. Od 29 kwietnia 2009 r.  zmieniona została jednak tabela opłat i obecnie prowizja wynosi już 3% wypłacanej kwoty, jednak nie mniej niż 5 zł. w rezultacie wypłacając 200 zł opłata wzrosła z 5 zł do 6 zł. Polbank podniósł prowizję z 4 zł do 5 zł. Pekao posiadaczy kont ze starej oferty nalicza 4,5% zł, jednak nie mniej niż 6 zł. W nowych rachunkach opłata została obniżona do 4%, a kwota minimalna pozostała na poziomie 6 zł. W rezultacie, wypłacając z bankomatu 200 zł klienci Pekao zapłacą 8zł lub nawet 9 zł (posiadacze starych kont). Bank ten, podobnie jak przed rokiem, nalicza wiec najwyższą prowizje na rynku. W trudnej sytuacji już niedługo znajdą się również klienci Raiffeisen Banku. Są oni bowiem przyzwyczajeni do bezprowizyjnego wypłacania gotówki ze wszystkich bankomatów. Od 1 czerwca bank zmieni jednak swoją tabelę opłat i prowizji i wprowadzi prowizję za wypłaty z bankomatów w kwocie 3,99 zł. Uważać powinni również klienci Banku Millennium. Bank ten nie zmienił prowizji za wypłatę środków z ze wszystkich obcych bankomatów. Podwyższeniu uległa jednak wysokość prowizji za wypłaty  z bankomatów Euronetu ? z 1 zł do 5 zł. Natomiast jedynym bankiem, w którym można wypłacać środki na korzystniejszych warunkach jest Volkswagen Bank, który wprowadził wspomnianą już wcześniej promocję.

Jarosław Sadowski
Analityk Expandera
www.expander.pl

Przejdź do spisu treści ponad 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :