Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

W co inwestować pieniądze?

2 czerwca 2016

Jeśli posiadamy oszczędności, warto je zainwestować, aby realnie na nich zarobić. Przeciętne lokaty oferują 3% w skali roku, inwestycje w nieruchomości dają zwrot w okolicach 4-8%. Średni zysk na funduszach inwestycyjnych akcji to około 7%, zaś grając na giełdzie możemy równie dobrze zarobić 20%, jak i stracić wszystko.

Lokaty i fundusze inwestycyjne

Najbezpieczniejszą, ale i oferującą najmniejszą stopę zwrotu inwestycją są lokaty bankowe – oferują zwykle około 3% w skali roku. Na lokacie opłaca się umieścić każde, nawet niewielkie środki. W ofercie banków są lokaty kilkumiesięczne, proponujące zwrot wyższy, nawet 5%, ale i trzydniowe, a więc dające nam duże pole do manewru.

Niewielki, ale pewny zysk dają także obligacje skarbowe. Jest to w skali roku około 2,5-3,5%, czasem nawet 4,5%. Koszt jednej obligacji to zwykle 100 złotych. Aby zobaczyć zysk, warto więc zainwestować przynajmniej kilka tysięcy złotych. Zasadniczo im wyższa stopa wzrostu, tym większe ryzyko inwestycji.

banknotyBogata jest także oferta funduszy inwestycyjnych, w ramach których możemy wybierać pomiędzy portfelem bardziej bezpiecznym, ale dającym niską stopę zwrotu, bądź zainwestowaniem w fundusze oparte o rynek akcji. Fundusze akcyjne dają średnio 7% zysku w skali roku. Można na nich zarobić nawet 20%, ale równie dobrze można stracić wszystko.

Na lokacie czy w obligacjach warto ulokować nawet niewielkie środki, choćby 1000 zł. Inwestując w fundusze inwestycyjne, lepiej posłużyć się większą kwotą – kilkoma tysiącami złotych. Pamiętajmy o tym, że musimy odliczyć podatek od zarobionych pieniędzy.

Gra na giełdzie

Gra na giełdzie daje znacznie większe możliwości zysku – 10-20%, a nawet kilkaset procent wkładu, jednak taka inwestycja wiąże się z dużym ryzykiem. Aby zacząć inwestować i uzyskać konkretny zysk, warto włożyć przynajmniej kilka tysięcy złotych. Na początek raczej nie przekraczajmy kwoty wkładu 10 000 złotych. Nawet doświadczeni inwestorzy popełniają błędy. Istnieją pewne przewidywalne tendencje, jednak dużą rolę odgrywa przypadek. Jeśli decydujemy się inwestować w akcje czy rynek walutowy, musimy mieć dużą wiedzę na temat mechanizmów, którymi się one rządzą, bądź wybrać doświadczonego doradcę finansowego.

Inwestycja w nieruchomości

Nieruchomości są inwestycją, która może się bardzo opłacić, a jest zasadniczo dość bezpieczna. Warto przed zakupem działki budowlanej czy budynku dobrze zorientować się, jakie są przewidywalne perspektywy tej inwestycji – czy znajduje się w okolicach ważnych węzłów komunikacyjnych, czy nieruchomość nie posiada wad faktycznych i prawnych – na przykład czy nie znajduje się na niej hipoteka założona przez wcześniejszych właścicieli. Często tanio możemy kupić działki i nieruchomości na przetargach – warto więc być na bieżąco w aktualnych ofertach. Aktualnie dobrą możliwością bezpiecznej inwestycji w nieruchomości jest zakup gotowych mieszkań i apartamentów pod wynajem – taka inwestycja daje zwrot w okolicach 7% wkładu w skali roku.

Własny biznes

Własny biznes jest dobrą inwestycją kapitału, jeśli mamy naprawdę innowacyjny i pewny pomysł. Nie warto inwestować w biznes, o którym nie mamy pojęcia – wówczas istnieje duże ryzyko utraty nawet całości kapitału. Własny biznes powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany, a współpracować warto jedynie z naprawdę zaufanymi i doświadczonymi osobami, gdyż ryzyko jest naprawdę duże.

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :