Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Uwaga na dolarowe inwestycje

14 maja 2009

Korelacja dolara z rynkami akcji sprawia, że z punktu widzenia polskiego inwestora, inwestycje na amerykańskiej giełdzie wiążą się z dość dużym ryzykiem. Z racji faktu, iż dolar jest uznawany za tzw. bezpieczną przystań, to zyskuje w czasach kryzysów, niepokojów politycznych na świecie itd. Czyli w sytuacji, kiedy indeksy na giełdach, także nowojorskiej, idą w dół.


Wtedy na wartości traci złoty, gdyż inwestorzy w obliczu rosnącej globalnej awersji do ryzyka, wycofują się z rynków wschodzących. Dla przykładu, bardzo dobrą strategią na jesieni 2008 r. okazał się zakup jednostek funduszy inwestujących w amerykańskie obligacje skarbowe. Nie dość, że kurs USD/PLN wzrósł od tego czasu o kilkadziesiąt procent, to jeszcze ogromny popyt na amerykańskie treasuries doprowadził do wyraźnego wzrostu cen.

Obecnie sytuacja w światowej gospodarce zaczyna się stabilizować, a inwestorzy zaczynają odwracać się od dolara, powracając na silnie przecenione rynki wschodzące. Dość dużo mówi się także o ryzyku pęknięcia spekulacyjnej bańki na amerykańskim rynku obligacji. Akceleratorem do takiego ruchu mogłaby się okazać ewentualna obniżka ratingu USA, który wciąż ma najlepszą notę AAA, mimo perspektyw znaczącego wzrostu zadłużenia. Cały czas po rynku krążą także opinie, iż wyraźny wzrost inflacji w perspektywie 2-5 lat, będzie miał fatalny wpływ na notowania dolara. W dłuższym horyzoncie amerykańska waluta niemal na pewno utraci status głównej waluty świata za sprawą wprowadzenia modelu wielowalutowego, gdzie udziały dolara zostaną zastąpione przez euro, jena, ale i także chińskiego juana, który zostanie w końcu uwolniony.

Patrząc w perspektywie najbliższych tygodni perspektywy dla złotego nie rysują się najlepiej. Korekta wzrostowa na światowych parkietach, rozpoczęta w marcu b.r., pomału dobiega do końca. Inwestorzy zaczynają być rozczarowani tym, iż na ożywienie w światowej gospodarce najprawdopodobniej trzeba będzie nieco zaczekać. Powraca globalna awersja do ryzyka ? spadają giełdowe indeksy, zaczyna tracić złoty. Dodatkowo inwestorzy zaczynają martwić się o losy budżetu ? staje się coraz bardziej prawdopodobne, iż kryterium z Maastricht zakładającego spadek deficytu sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3 proc. PKB nie wypełnimy przez kilka najbliższych lat, co oddali perspektywę przyjęcia euro poza rok 2015. Dodatkowo drastyczny wzrost deficytu do poziomu 6,6 proc. PKB w 2009 r. jak to prognozuje Komisja Europejska, doprowadziłby do pogorszenia się ocen dla naszego kraju i idąc dalej ? wzrostu kosztu obsługi zadłużenia poprzez wymuszenie większej premii za ryzyko. Tyle jednak teorii, a praktyka wygląda nieco inaczej. Inwestorzy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że sytuacja w światowej gospodarce jest obecnie dość specyficzna, a część krajów bardziej rozwiniętych ma znacznie większe problemy, niż Polska. W efekcie na tle całości wypadamy dość dobrze i to świadczy na naszą korzyść. W efekcie, o ile najbliższe tygodnie mogą przynieść pewne turbulencje ze wzrostem notowań dolara powyżej 3,60 zł, o tyle w perspektywie do końca roku amerykańska waluta ma szanse wyraźnie spaść poniżej poziomu 3,00 zł (m.in. za sprawą czynników międzynarodowych opisanych w poprzednim akapicie).

Każdy musi zatem sam ocenić, czy rzeczywiście jest w stanie ponieść aż tak duży koszt inwestycji w amerykańskie akcje. Rozwiązaniem i to dość korzystnym jest zabezpieczenie całej ekspozycji w dolarach poprzez zawarcie transakcji sprzedaży USD/PLN poprzez platformę inwestycyjną. W tym momencie pozbywamy się wspomnianego ryzyka walutowego.

marekrogalski

Marek Rogalski
analityk DM BOŚ
www.bossa.pl
dla portalu www.FinanseOsobiste.pl

 

Przejdź do spisu treści ponad 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :