Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Struktury: dawno nie było tak źle

13 marca 2012

Tylko 1,13 proc. wyniosła średnia stopa zwrotu z produktów strukturyzowanych zakończonych w pierwszych dwóch miesiącach 2012 r. Jest to sytuacja najgorsza od co najmniej trzech lat. Zaledwie trzy z 67 zakończonych w styczniu i lutym inwestycji zakończyły się zyskiem na satysfakcjonującym poziomie, czyli przekroczyły 10 proc. w skali roku. Najwięcej zarobiły osoby, które ulokowały środki w opracowany przez Warta TUnŻ, a dostępny w Kredyt Banku produkt Platinum Plus.

Była to trzyletnia struktura powiązany z koszykiem sześciu metali notowanych na giełdzie w Londynie (aluminium, miedź, nikiel, platyna, srebro i złoto). Stopa zwrotu z tej inwestycji wyniosła 33,61 proc. w trzy lata, czyli 11,2 proc. rocznie. Ale ze względu na formę polisy na życie i dożycie była ona zwolniona z podatku od zysków kapitałowych, czyli jej wynik można porównać z opodatkowanym 41,49 proc. (13,83 proc. rocznie).

Niewiele mniej w skali roku (10,73 proc.), ale więcej za cały okres inwestycji (42,93 proc.) dała czteroletnia Złota Struktura przygotowana przez firmę New World Alternative Investments, która pozwoliła zarobić na rosnącej cenie złota. Tu także mieliśmy do czynienia z polisą, więc nie trzeba było odprowadzać 19-proc. podatku. Powodów do narzekań nie powinni mieć też inwestorzy, którzy zdecydowali się na Lokatę Strukturyzowaną EUR/PLN 2011 Stabilizacja (1) w PKO BP (5 proc. w pół roku na kursie euro).

I na tym koniec jeśli chodzi o dobre wieści z rynku struktur. Z 67 zakończonych w styczniu i lutym br. produktów zysk dały tylko 22 (33 proc. wszystkich), a zwrotem zainwestowanego kapitału zakończyło się 41 inwestycji (61 proc.). Cztery pozostałe przyniosły klientom straty, najwięcej, bo 10 proc. w rok kosztowało to posiadaczy Efektywnej Strategii B (1) z oferty Butiku Inwestycyjnego.

Średnia stopa zwrotu z publicznie dostępnych struktur (dane na temat tych z private bankingu zbieramy raz na pół roku, zawarte w tym materiale stopy zwrotu pochodzą z bazy portalu Structus.pl), które zapadły w okresie od 1 stycznia do 29 lutego 2012 roku, wyniosła 1,13 proc. To kontynuacja trendu spadkowego zapoczątkowanego latem 2011 roku. Pierwsza połowa ubiegłego roku była najlepszym okresem w historii. Średnia stopa zwrotu wyniosła 4,88 proc. rocznie. Ale letnie zawirowania na rynkach znacznie pogorszyły warunki i przeciętny wynik w drugim półroczu spadł do 1,66 proc. W latach 2009-2010 średnia wynosiła od dwóch do czterech procent. Teraz, mimo uspokojenia nastrojów, jest jeszcze gorzej i niewiele wskazuje, by najbliższe miesiące miały być lepsze.

autor:
Marcin Krasoń
Open Finance
www.open.pl

 

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :