Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Rynek depozytów bankowych w 2013 roku

14 stycznia 2013

Ten rok raczej nie będzie sprzymierzeńcem dla depozytowych produktów bankowych typu konta oszczędnościowe czy lokaty. Zniwelować straty z tego tytułu może jedynie nierosnąca inflacja, która według wielu analityków w 2013 roku nie powinna przekroczyć poziomu 2,5-2,7 proc.

Pod koniec 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na dwukrotne obniżenie stóp procentowych. O ile będzie to miało bardzo pozytywny wpływ dla wszystkich osób spłacających swoje zobowiązania wobec banków zaciągnięte na zmiennej stopie oprocentowania (długoterminowe), o tyle osoby, które będą szukały dobrych warunków depozytowych dla gromadzonych przez siebie oszczędności, będzie musiała się liczyć z gorszymi niż dotychczas warunkami stawek oprocentowania.

Wśród ekonomistów panuje powszechna opinia, iż referencyjna stopa procentowa, która w chwili obecnej kształtuje się na poziomie 4,25 proc. pod koniec przyszłego roku może osiągnąć pułap nawet 3,5 proc, co jest bardzo realistycznym scenariuszem, zważywszy na fakt, że od rady Polityki Pieniężnej oczekuje się stałej interwencji w sposobie walki z ewentualnie rosnącą inflacją, która mogłaby mieć negatywne skutki na całą sytuację gospodarczą w kraju.

Tego typu zachowanie sprawi, iż oprocentowanie depozytów stałych typu lokaty bankowe, które w chwili obecnej w najlepszych ofertach sięga trochę ponad 6 proc. w skali roku spadną do niecałych 5 proc. Lepsze warunki będą proponowały nam banki dla rachunków lokat długoterminowych (6m,7m,9m), a tylko nieliczne zdecydują się na zaoferowanie ponad rynkowych stawek oprocentowywania. Tutaj bardziej szukając punktu zaczepienia dla pozyskania potencjalnego klienta, będą próbowały przyciągać swoją uwagę poprzez konta oszczędnościowe, najczęściej jednak dla tzw nowych środków, czyli klientów, którzy jeszcze nie posiadają oszczędności w danym banku, aby Ci zainteresowani wyższym oprocentowaniem złożyli je właśnie na takich depozytach.

Niestety, tego typu sytuacja będzie też sprzyjać rozwojowi parabankowych instytucji finansowych, które poprzez zareklamowanie „bardzo atrakcyjnych zysków” ze swoich wątpliwych produktów inwestycyjnych znajdą niejedną zbłąkaną duszę zawładnięta swoją niepohamowaną chytrością oraz chęcią uzyskania jeszcze większych zysków. Bardzo mocno pokazała to chociażby sytuacja związana z aferą Amber Gold, gdzie oszukani klienci nie zdawali sobie sprawy z ryzyka, jakim obarczone jest deponowanie środków w instytucjach niebankowych.

Jeśli zatem mamy do podjęcia decyzję o zdeponowaniu swoich oszczędności, warto jeszcze dziś przeanalizować atrakcyjniejsze warunki dla lokat długoterminowych i w ten sposób zadbać o swoje zyski z gromadzonych oszczędności.

Rafał Tomkowicz
Dyrektor Zarządzający
www.sfera-finansow.pl

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :