Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ranking lokat terminowych – kwiecień

10 kwietnia 2009

Oprocentowanie depozytów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a banki obniżają je wolniej niż można było się tego spodziewać. Cykl obniżek stóp procentowych wciąż trwa, a w wyniku ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe spadły do poziomu najniższego w historii. Jednak nie ma mowy o gwałtownych cięciach, ruch ten jest wręcz bardzo powolny.


Zmiany zachodzą niemal we wszystkich instytucjach. I tak na przykład oprocentowanie swoich lokat z miesiąca na miesiąc małymi krokami obniża Alior Bank.
Następstwem tego jest ciągły spadek oprocentowania depozytów w bankach. Jednak nie ma mowy o gwałtownych cięciach, ruch ten jest wręcz bardzo powolny. Zmiany zachodzą niemal we wszystkich instytucjach. I tak na przykład oprocentowanie swoich lokat z miesiąca na miesiąc małymi krokami obniża Alior Bank. W innych bankach obniżane są nawet stawki mocno promowanych produktów. Bank Ochrony Środowiska ściął o 1 p.p. oprocentowanie ?Lokaty na Dzień Dobry?, gdzie odsetki wypłacane są z góry. Niektórzy tną oprocentowanie niemal wszystkich swoich lokat. Tak zrobił Bank Zachodni WBK, który zdecydował się na cięcie o 0,5 p.p. Obniżek nie ustrzegły się również dwa największe banki działające na naszym rynku. PKO BP obniżył stawki we wszystkich swoich depozytach ze stałym oprocentowaniem. Natomiast Bank Pekao dokonał zmian zarówno w lokatach internetowych, jaki i tradycyjnych. Jednak w przypadku tych drugich obniżki są bardzo znaczące, choć oprocentowanie spada i tak z niskich poziomów (z 2,5 proc. do 1,25 dla kwartalnych i półrocznych lokat).

Na rynku lokat znajdziemy też ewenementy w postaci podwyższania oprocentowania. Jeśli porównamy obecną ofertę banków z naszym marcowym ratingiem depozytów, zauważymy wzrost oprocentowania rocznej lokaty w AIG Banku, który podwyższył je z 6,5 do 7 procent. Podobny ruch uczynił Noble Bank, podnosząc stawki oprocentowania swoich poliso-lokat (kwartalnej, półrocznej i rocznej). Nieznaczną podwyżkę odnotowaliśmy również w przypadku rocznej lokaty w mBanku (wzrost o 0,15 p.p).

Mimo przeważających obniżek oprocentowania depozytów, to przy historycznie niskich stopach procentowych, oferowane przez banki stawki i tak należy uznać za wciąż wysokie i zyskowne. Banki nie mogą sobie pozwolić na odpływ depozytów. Dla jednych celem może być poprawa wskaźników płynności, dla innych przygotowanie do ponownego rozszerzenia akcji kredytowej. Jednak utrzymywanie wysokiego oprocentowania jest dużym kosztem dla banków, dlatego decydują się na bardziej wyrafinowane sposoby przyciągania klientów. I tak na przykład Raiffeisen Bank, jako następny po Banku Ochrony Środowiska, wprowadził lokatę z odsetkami wypłacanymi z góry. Mimo niższego oprocentowania i mniejszej opłacalności takiego produktu klienci chętnie się na niego decydują. Również mBank postanowił skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, dlatego też w jego ofercie znalazła się kwartalna lokata rekomendacyjna na wzór tych, które były w Alior Banku czy BPH. Jeszcze inny sposób wykorzystuje Bank Millennium, który ustala oprocentowanie lokaty na podstawie liczby produktów posiadanych przez klienta. Dzięki temu istnieje możliwość otrzymania kwartalnej lokaty na 8 proc. w skali roku, oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy aż z 4 produktów banku.

Jak oceniamy?

W naszym comiesięcznym porównania poddajemy ocenie zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia, czyli poliso-lokaty. Jako że stawki oprocentowania zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględniliśmy depozyty na 5- i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę z czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie miał takiej propozycji, braliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Najlepsze lokaty

Najkorzystniejszą lokatę zakładaną na trzy miesiące oferuje Getin Bank, gdzie standardowe oprocentowanie wynosi 7 proc. w skali roku. Decydując się na ROR w pakiecie e-Getin oprocentowanie można podwyższyć o 1 p.p. (do 8 proc.). Najwyższa stawka na pół roku dla 5- i 20 tys. zł to 7 proc. na lokacie w AIG lub polisie lokacyjnej w banku DnB Nord. W przypadku rocznego depozytu na 5 tys. zł aż cztery banki zaproponują stawkę w wysokości 7 proc. Mowa o polisach w DnB Nord, Getin Banku i Lukas Banku oraz tradycyjnej lokacie w Noble Banku. Ten ostatni bank dla kwoty 20 tys. zł zaoferuje już 7,8 proc. Z kolei najlepszą dwuletnia lokatę na 5 tys. zł ma Toyota Bank ze stawką 6,3 proc. w skali roku. W przypadku kwoty 20 tys. zł najwyższą stawką może pochwalić się Noble Bank z poliso-lokatą na 6,5 proc.

lokaty_8kwietnia

Ratingi lokat przygotowujemy w cyklu miesięcznym. Aktualny ? wraz z pełną ofertą banków ? można znaleźć także na stronach internetowych www.open.pl.

Mateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści blisko 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :