Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Osłabienie złotówki źle wpływa na wyniki struktur

7 lipca 2010

Zawirowania na rynku walutowym, których jesteśmy świadkiem od kilku tygodni, źle wpływają na wyniki kończących się produktów strukturyzowanych. Większość z nich zakładała bowiem umocnienie się naszej waluty wobec EUR bądź USD.


Na 9 produktów, które zakończyły się od początku czerwca do pierwszych dni lipca, zysk inwestorom przyniosły zaledwie 2.
Najwięcej zyskali ci, którzy w grudniu 2009 roku zainwestowali w półroczną Lokatę Strukturyzowaną (2 edycja) Kredyt Banku, zakładającą utrzymanie się kursu EUR/PLN w przedziale 3,70 – 4,35 zł. Dzięki temu, iż warunek ten został spełniony, klienci otrzymali kupon w wysokości 9% w skali roku.

Drugi produkt, oparty na kursie walutowym, który przyniósł zysk to również półroczna lokata Triumf Złotego II oferowana przez mBank pod koniec minionego roku.
Zakładała ona umocnienie się złotówki względem EUR o co najmniej 10 groszy. Warunek został spełniony, ponieważ jednak zmiana kursu była niewielka (z 4,1729 do 4,0300 zł), ostateczny zysk wyniósł 2,11% w skali roku. Dla klientów była to jednak dobra wiadomość, gdyż pierwsza edycja tej lokaty, która zkończyła się zaledwie tydzień wcześniej, przyniosła inwestorom jedynie zwrot zainwestowanych środków.

Zysku nie przyniosły również pozostałe lokaty oparte o kurs walutowy, które zakończyły się w czerwcu. Wśród nich znalazło się 5 lokat Raiffeisen Banku: Dobry Kurs VI i Dobry Kurs VII, które zakładały utrzymanie się kursu EUR/PLN w danym przedziale, Słabnące Euro oraz Słabnące Euro II 3M (zakończona już w lipcu), zakładające osłabienie się EUR wobec PLN o odpowiednio 25 groszy i co najmniej 9 groszy oraz Wzrost Złotego, jedyna lokata oparta o kurs USD/PLN.

Osłabienie się dolara wobec złotówki zakładała również roczna Inwestycyjna Lokata Terminowa Stawiam na Złotego oferowana przez ING Bank Śląski (o co najmniej 24 grosze).
Ona również zakończyła się zwrotem 100% zainwestowanych środków.

Obecnie w ofercie krajowych instytucji znajdziemy tylko dwa produkty strukturyzowane oparte na kursie walutowym. Bank Zachodni WBK klientom private banking zaoferował lokaty: Złoty Plus (5 stycznia 2011) oraz Euro Plus (5 stycznia 2011). Podczas gdy pierwsza lokata zakłada umocnienie się złotego względem euro, druga przewiduje scenariusz odwrotny, czyli osłabienie się złotego względem euro. Gdy określony scenariusz się zrealizuje zysk wyniesie 7 lub 12 procent w skali roku.
W przeciwnym wypadku klienci otrzymają zwrot zainwestowanego kapitału.

Anna Zalewska, analityk
Analizy Online
www.analizy.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :