Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Oprocentowanie depozytów częściej rośnie niż spada

16 października 2010

W ciągu miesiąca tylko cztery banki obniżyły oprocentowanie lokat, najmniej od szczytu tzw. depozytowej wojny. Może to być zapowiedź zmiany trendu, a część banków już zwiększa atrakcyjność lokat. Od naszego ostatniego zestawienia na wypłacanie niższych odsetek zdecydowały się Alior Bank, Bank Pocztowy, Bank BPH i DnB Nord.

Zmiany w dwóch pierwszych dotyczyły lokat półrocznych i dwuletnich, tym samym banki te wypadły z czołówki najwyżej oprocentowanych depozytów zakładanych na dwa lata. Bank BPH i DnB Nord dokonały obniżek raczej symbolicznych i to tylko dla lokat zakładanych przez internet.


Znacznie bardziej uwagę przykuwają te instytucje, które zaczęły oferować wyższe odsetki od i tak już wcześniej atrakcyjnych lokat. Przykładowo FM Bank więcej płaci za roczną i dwuletnią lokatę z dzienną kapitalizacją. Jest to instytucja młoda, więc znacznie bardziej zależy jej na długoterminowym finansowaniu. Getin Bank podniósł oprocentowanie kwartalnego depozytu, a Meritum Bank przywrócił kwartalną lokatę z kapitalizacją dzienną i wypłaci wyższe odsetki od większości lokat internetowych. A co istotne, oba te banki razem z Noble Bankiem wprowadziły dwuletnie lokaty z kapitalizacją dzienną. Żadna z trzech instytucji wcześniej ich nie oferowała, a teraz wyrosły na rynkowych liderów.

Sytuacja w czołówce najwyżej oprocentowanych depozytów wygląda podobnie jak przed miesiącem. Utrzymuje się zależność wzrostu oprocentowania wraz z wydłużaniem okresu lokaty. A przypomnijmy, że tak stabilnie sytuacja wygląda dopiero drugi miesiąc z rzędu.

Wśród 34 monitorowanych przez Open Finance banków, najwyższe odsetki od miesięcznych lokat wypłaca niezmiennie Allianz Bank ze stawką 4,51 proc. brutto. Liderem kwartalnych lokat został Getin Bank, który wypłaca 6 proc. brutto. Na pół roku, podobnie jak na dwa lata, warto założyć lokatę w FM Banku z oprocentowaniem odpowiednio 6,17 i 6,67 proc. brutto. Z kolei najlepszy roczny depozyt można znaleźć w Meritum Banku (6,6 proc. brutto). Warto zwrócić uwagę, że wszystkie banki, które oferują atrakcyjne stawki na depozytach, wykorzystują do tego lokaty z dzienną kapitalizacją. Jest to już standard w polskiej bankowości i wymóg niemal konieczny do tego, żeby przyciągnąć klientów z wolnymi środkami.

Wyższe odsetki w wybranych bankach na pewno rozbudzą oczekiwania amatorów lokat. Ale jeden miesiąc, kiedy podwyżki są wyraźniejsze od obniżek, nie przesądza jednoznacznie o zmianie trendu. Na razie z całą pewnością można mówić o wyhamowaniu dynamiki spadków. Tym bardziej, że zaobserwowane podwyżki dotyczą głównie instytucji młodych lub silnie zaangażowanych w akcję kredytową. Pozostałe banki nie mają powodów, żeby wyprzedzać działania Rady Polityki Pieniężnej.

logo_noweopenautor:
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :