Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Odsetki na koszt fiskusa

10 czerwca 2010

Banki nadal obniżają oprocentowanie lokat, ale kolejne instytucje decydują się na antypodatkowe depozyty. Trzynaście banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat. Zmiany na niekorzyść klientów zanotowaliśmy w BGŻ, Pocztowym, BNP Paribas, BZ WBK, Invest-Banku, Kredyt Banku, Lukas Banku, Meritum, MultiBanku, czy Toyota Banku.


W kilku instytucjach spadło oprocentowanie pojedynczych depozytów: BOŚ, DnB Nord, czy PKO BP. Na szczęście są też dobre informacje dla amatorów bezpiecznych sposobów oszczędzania. W kolejnych trzech bankach pojawiły się lokaty z dzienną kapitalizacją, czyli dające szansę na uniknięcie 19-proc. podatku Belki, a tym samym na wyższe odsetki. Na antypodatkowe depozyty zdecydował się m.in. Raiffeisen Bank, gdzie pojawiły się lokaty na 3,6 i 12 miesięcy, których oprocentowanie waha się od 4,5 do 5 proc. Mowa tu o oprocentowaniu tradycyjnej lokaty z podatkiem, na której można byłoby zarobić tyle samo, co na lokacie antypodatkowej. Taki zabieg, zwany ubruttowieniem, pozwala porównywać oprocentowanie lokat z dzienną kapitalizacją z tradycyjnymi depozytami. Jeśli więc mówimy o rocznej lokacie z dzienną kapitalizacją na 5 proc. w Raiffeisen Banku, to musimy zdawać sobie sprawę, że na rękę dostaniemy 4,05 proc.

Lokaty z dzienną kapitalizacją wprowadził w końcu Alior Bank. Warto przypomnieć, że ten bank jako pierwszy oferował antypodatkowe depozyty działające na zasadzie zaokrąglania podstawy opodatkowania i samego podatku. Jeśli bowiem dopisywane codziennie odsetki nie przekraczają 2 zł 49 gr to po zaokrągleniach podatek wynosi zero. I w Alior Banku taki mechanizm pozwala zarabiać na działającej od początku istnienia banku lokacie nocnej. Teraz bank do swojej oferty dorzucił półroczną i dwuletnią lokatę z dzienną kapitalizacją. Na pierwszej z nich można zarobić brutto 5,31 proc., na drugiej 6,17 proc.

Kwartalne i półroczne lokaty z dzienną kapitalizacją wróciły do oferty Getin Banku. Na trzymiesięcznej można zarobić 5 proc., a na sześciomiesięcznej 5,5 proc.
I to właśnie lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalają klientom zyskać najwyższe odsetki. Jak co miesiąc sprawdziliśmy, w których bankach stawki oprocentowania są najlepsze. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy  stawki na 5 tys. zł w 34 bankach.

Czołówka naszego rankingu pozostała bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co oznacza, że liderzy rynku nie decydują się, jak większość banków, na obniżki oprocentowania.  Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Eurobanku, który płaci 4,55 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,69 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 5 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,17 proc.  Ta sama instytucja oferuje najlepszy depozyt na pół roku. Lokata z dzienną kapitalizacją przyniesie 5,65 proc. na rękę, co odpowiada tradycyjnej lokacie z podatkiem na 6,98 proc. Identyczna oferta obowiązuje w tej instytucji w przypadku rocznych depozytów. Z kolei amatorzy dwuletnich lokat mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga, ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli chcemy założyć dwuletnią lokatę o stałym oprocentowaniu to najwyższą stawkę oferuje Alior Bank, gdzie można zarobić 5 proc. netto.

logo_noweopenMateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły :