Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Od czego zależy wysokość składki OC?

30 listopada 2013

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu jest jedynym obligatoryjnym ubezpieczeniem skierowanym do właściciela samochodu czy motocykla. Jesteśmy do tego zobowiązani na podstawie ustawy. Ubezpieczenie OC zabezpiecza nas w przypadku spowodowania kolizji — wtedy to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy uszkodzonych pojazdów (trzeba pamiętać, że nie dotyczy to pojazdu sprawcy).

Warto zadać pytanie, od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia? Stąd też należy zanalizować mechanizmy zniżek i przyrostu kosztów obowiązkowego ubezpieczenia.

Zwyżki w ubezpieczeniu OC

Na wysokość ubezpieczenia OC ma wiele czynników. Tutaj warto wymienić te, które mogą spowodować większe wydatki właściciela pojazdu. I tak do tej grupy zalicza się młodych i niedoświadczonych kierowców, osoby wykorzystujące samochód do działalności gospodarczej (taksówkarze czy instruktorzy nauki jazdy). Ponadto wysokość stawki za ubezpieczenie OC zależne jest od pojemności skokowej silnika. Jednak należy pamiętać, że szukając ubezpieczenia OC, najlepiej dzięki porównywarce rankomat.pl, ciężko jest określić, które czynniki mają dla poszczególnego towarzystwa ubezpieczeniowego największy wpływ na wysokość stawek.

Zniżki w ubezpieczeniu OC

stluczka_advertorialsWśród zniżek ubezpieczeniowych najpopularniejsze są te związane z bezszkodową jazdą. Kierowcy, którzy przez lata nie byli sprawcami zdarzeń drogowych, są łakomym kąskiem dla towarzystw ubezpieczeniowych, stąd też mogą oni liczyć na solidne obniżki, które sięgają kilkudziesięciu procent. Jednak ubezpieczyciele, oferując zniżkę, biorą pod uwagę inne czynniki niż bezwypadkowa przeszłość kierowcy. Tutaj warto wymienić te najpopularniejsze: jednorazowa płatność składki, klasa czy marka pojazdu. Niektórzy ubezpieczyciele doceniają chociażby posiadaczy dzieci, choć  nie jest to regułą. Ponadto na zniżki mogą liczyć osoby powyżej 25. roku życia — młodzi i niedoświadczeni kierowcy według policyjnych statystyk powodują większe zagrożenie na drodze Jeszcze do niedawna niektóre towarzystwa stosowały niższe stawki dla kobiet, uważając, że panie są ostrożniejszymi kierowcami. Jednak obecnie nie jest to praktyka dozwolona (równość płci wobec prawa).

W przypadku zmiany towarzystwa czy też wraz z upływem terminu obowiązkowego ubezpieczenia, jakim jest OC, ubezpieczyciel korzysta również z pomocy specjalnej bazy danych prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Znajdują się tam wszelkie informacje na temat naszej historii ubezpieczeniowej. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie o wiele lepiej dostosować składki ubezpieczeniowe do konkretnych klientów, a my, jako osoby ubezpieczające się, mamy możliwość znalezienia najtańszej z ofert, dzięki takim narzędziom, jak wspomniany wcześniej rankomat.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły :