Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

O czym warto pamiętać wybierając swoje pierwsze OFE

29 listopada 2009

10 stycznia 2010 r. mija najbliższy ostateczny termin samodzielnego wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego. Choć do tego czasu zostało jeszcze 1,5 miesiąca, to nie ma co ukrywać, że sprawą tą warto zainteresować się już dziś. Zbliżający się wielkimi krokami okres świąteczno-noworoczny w podejmowaniu tak ważnych decyzji raczej nie będzie sprzyjał.


Warto pamiętać  o tym, że obowiązek przynależności do OFE istnieje dla każdej osoby, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. i została objęta ubezpieczeniem społecznym. Prościej ujmując, do OFE musi zapisać się każda osoba, która rozpoczęła swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, albo też rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z obowiązku podpisania umowy z OFE są za to zwolnieni studenci i uczniowie w wieku do 26 lat, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia lub też rozpoczęli studia doktoranckie.

Teoretycznie umowa z wybranym Otwartym Funduszem Emerytalnym powinna być podpisana w przeciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Praktyka pokazuje jednak, że czas ten w zdecydowanej większości przypadków jest o wiele, wiele dłuższy. Z jednej strony ZUS po upływie okresu 7-dniowego zobowiązany jest co prawda do listownego przypomnienia danej osobie o konieczności dokonania wyboru, ale z drugiej strony warto pamiętać o tym, że każdego roku ostatecznymi terminami samodzielnego wyboru OFE są odpowiednio: 10 stycznia i 10 lipca.

Przykład:
Pani A rozpoczęła swoją pierwszą w życiu pracę na etacie w dniu 1 października 2009 r. i tym samym umowę z konkretnym OFE teoretycznie powinna podpisać do dnia 8 października 2009 r. Praktycznie, na samodzielny wybór swojego Funduszu i związane z tym kwestie formalne ma jednak czas, aż do 10 stycznia 2010 r., a więc nie 7 dni, ale ponad 3 miesiące.

Osoby, które z różnych względów, nawet do tego ostatecznego terminu, umowy z żadnym OFE jednak nie podpiszą, zostaną przydzielone losowo przez ZUS do jednego z nich. Losowanie odbywa się dwa razy w roku, w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca. ZUS informacje o wyniku losowania przesyła do uczestniczących w nim OFE, a te z kolei powiadamiają swoich nowych członków o tym zaistniałym fakcie. Informacja przekazywana jest także na linii ZUS ? osoby uczestniczące w losowaniu.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w losowaniach nie biorą udziału wszystkie funkcjonujące na polskim rynku OFE, których liczba w tym momencie wynosi 14. Z losowania wyłączone są po pierwsze te, których udział w rynku przekracza 10% (obecnie: Aviva OFE Aviva BZ WBK, ING OFE i OFE PZU ?Złota Jesień?), a po drugie te, które w dwóch ostatnich okresach badawczych nie uzyskały stopy zwrotu z inwestycji przewyższającej średnią ważoną. I tak w ostatnim, 18-tym już losowaniu ZUS, które odbyło się 31 lipca br., brały udział: AIG OFE, Allianz Polska OFE, AXA OFE, Generali OFE, Pekao OFE i OFE Pocztylion. Łącznie w wyniku losowania pozostały one 38,668 tys. nowych członków.

autor: Marek Nienałtowski
Główny Analityk Money Expert S.A.
www.MoneyExpert.pl

logo_moneyexpertPrzejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły :