Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nie przekraczaj limitu kredytowego w koncie

27 listopada 2009

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł właśnie, że przekroczenie uzgodnionego debetu w koncie można karać finansowo. W zależności od banku, opłata za przekroczenie stanu konta wynosi na Wyspach 30-40 funtów. A co czeka Polaka, który przeszarżuje z wydatkami i złamie warunki umowy o kredycie odnawialnym w rachunku?

Warto się nad tym zastanowić, tym bardziej, że już zaczyna się szał świątecznych zakupów i kredyty odnawialne związane z kontem osobistym ?pójdą w ruch?. A właściwie już ?poszły?.

Na koniec października zadłużenie osób prywatnych na ROR-ach przekroczyło już 11,5 mld zł, podczas gdy do niedawna utrzymywało się w granicach 9-10 mld zł. Wcześniej klienci banków chętniej decydowali się na kredyty gotówkowe, a także kredyt na karcie kredytowej. Jednak kryzys to zmienił.

Za karę ? odsetki, monit i BIK
Banki w Polsce nie muszą jak w Wielkiej Brytanii czekać na wyroki sądowe, aby zareagować na nadmierne zadłużenie w koncie. Konsekwencje już znajdują się w regulaminach, ale nie są finansowo tak dotkliwe jak te na Wyspach. W pierwszej kolejności bank naliczy nam karne odsetki, obecnie 20 proc. (czterokrotność stopy lombardowej, czyli maksymalny poziom odsetek według ustawy antylichwiarskiej). Dodatkowo bank może nas obciążyć kosztami upomnień. Jeśli suma, o którą  przekroczyliśmy limit, jest znacząca, bank szybko skontaktuje się z nim telefonicznie, wyjaśniając sytuację i przekonując do szybkiego zwrotu pieniędzy. Może również wysłać do nas monit. Każdy taki kontakt może kosztować, w zależności od banku,
od 0 do kilkudziesięciu złotych (np. w ING BSK za monit zapłacimy 20 zł). Największą karą jest jednak odnotowanie całej sytuacji w Biurze Informacji Kredytowej, co pogarsza historię kredytową posiadacza konta.

Jak może dojść do przekroczenia limitu ?
Zakupy na kartę wydaną do konta czy też wypłata z bankomatów własnych banku są niegroźne dla naszego limitu. Uważać trzeba natomiast na wypłaty z bankomatów obcych banków, bo transakcja może nie być skomunikowana z kontem. Ryzyko jeszcze bardziej rośnie przy wypłatach za granicą, a także w przypadku użytkowania karty typu charge, gdy w dniu spłaty wydatków z karty na koncie nie ma pieniędzy.

logo_goldfinanceHalina Kochalska
Analityk Gold Finance
www.goldfinance.pl

Halina_Kochalska_GoldFinancePowyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora
i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania
jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką.
Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu
podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :