Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Najlepszy e-ROR według Open Finance

23 listopada 2010

Najlepszy rachunek osobisty dla internautów oferują mBank i Getin Bank ? wynika z najnowszego rankingu Open Finance. Kolejne miejsce w listopadowym porównaniu przypadło dla ING Banku Śląskiego.

Każdy z 26 banków wytypował rachunek, który najlepiej odpowiada potrzebom klienta aktywnie wykorzystującego sieć do regulowania bieżących spraw finansowych. W efekcie powstał ranking, który ma za zadanie wskazać czołówkę najatrakcyjniejszych ofert na rynku.


Celem zestawienia jest ukazanie nie tylko najtańszych propozycji, ale również tych, które charakteryzują się ponadprzeciętną użytecznością. Dlatego poza miesięcznym abonamentem za rachunek i kartę debetową znaczenie miała również sieć bezprowizyjnych bankomatów, oferta kredytowa, depozytowa i inwestycyjna. Pozytywny wpływ na końcową ocenę miały również niestandardowe usługi, były to m.in.: karty wyposażone w technologię bezstykową, darmowe ubezpieczenia i możliwość otrzymania dodatkowych środków finansowych za aktywność klienta.

Napisanie, że nie ma oferty idealnej byłoby banałem, dlatego najlepiej przyjrzeć się wadom i zaletom rachunków z czołówki przygotowanego rankingu. Oba rachunki, które zajęły ex aequo pierwsze miejsce są bezwarunkowo darmowe, to znaczy, że klient nie musi przelewać na nie wynagrodzenia lub wykonywać określonej liczby transakcji kartą debetową. Mogą to być więc oferty również dla konsumentów bez stałych comiesięcznych dochodów.

Zaletą eKONTA oferowanego przez mBank jest atrakcyjny na tle konkurencji kredyt odnawialny oraz możliwość szybkiego otrzymania kredytu gotówkowego online. Co prawda oferta depozytowa jest średnia z powodu niskiego oprocentowania lokat, ale bank nadrabia bogactwem oferty inwestycyjnej. Instytucja proponuje bezprowizyjne nabywanie jednostek wielu funduszy oraz integrację rachunku osobistego z maklerskim. Gamę produktów dopełnia możliwość kupowania ubezpieczeń przez sieć. Dodatkowo w mBanku trwa program lojalnościowy, dzięki któremu obecni klienci mogą zarobić na polecaniu usług banku kolejnym osobom. Niestety bank nie oferuje darmowego dostępu do wszystkich bankomatów w Polsce, a jeśli ktoś chce z takiej usługi skorzystać, to musi zapłacić miesięczny abonament w wysokości 5 zł.

ranking nie obejmuje konta zakładanego przez Open Finance

Taką samą liczbą punktów (4,2 pkt) w pięciostopniowej skali otrzymał Getin Bank z nowym Kontem Skarbonkowym, które zostało wprowadzone na rynek przed miesiącem. Oprócz braku opłat za prowadzenie rachunku i karty debetowej, bank oferuje bezprowizyjny dostęp do wszystkich bankomatów na terenie kraju. Mimo że Getin nie umożliwia zaciągnięcia kredytu odnawialnego czy inwestycji bezpośrednio w fundusze, to wdarł się do czołówki dzięki możliwości zarobienia na rachunku. Bank płaci klientowi po 1 zł za wykonywanie podstawowych czynności, np. transakcje kartę płatniczą powyżej 100 zł, wpływ wynagrodzenia czy zakładanie lokat. W efekcie aktywny klient ma szansę wyjść na plus.

ING Bank Śląski, który zajął kolejne miejsce, również udostępnia relatywnie tani rachunek (Konto Direct) i bogatą ofertę dodatkowych usług. Ale w tym przypadku, żeby konto było darmowe klient musi wykonać transakcje bezgotówkowe kartę debetową na min. 100 zł. W skali miesiąca nie jest to wymagający warunek, ale zmusza klienta do pamiętania o potrzebie spełnienia obowiązku. Warto odnotować, że bardzo  zbliżoną ocenę otrzymały również Bank BPH i Citi Handlowy.

Można powiedzieć, że wszystkie rachunki z rankingu Open Finance z oceną powyżej 3 pkt. są ofertą wartą rozważenia. Tym bardziej, że każdy klient może mieć nieco odmienne oczekiwania wobec internetowego konta bankowego.

Jeszcze nie każdy z banków ma typowy rachunek przeznaczony dla klientów internetowych. Dlatego należałoby spodziewać się, że kolejne banki będą odświeżać ofertę w celu nawiązania walki z konkurencją. Przykładowo już po długim weekendzie Inteligo, internetowe ramię PKO BP, prawdopodobnie po raz drugi w ostatnim czasie zmieni tabelę opłat i prowizji. Dlatego jego pozycja w rankingu miałaby szansę ulec zmianie.

autor:
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :