Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Najlepsze lokaty z niższym oprocentowaniem

11 sierpnia 2009

Tylko siedem banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat, sześć zdecydowało się na niewielką podwyżkę ? tak wynika z comiesięcznego ratingu depozytów Open Finance.


Większość banków obniżających ostatnio oprocentowanie lokat nie zdecydowała się na poważne cięcia, zaś instytucje, które zaproponowały klientom lepsze stawki, tak naprawdę nie dały im zarobić dużo więcej. Można więc powiedzieć, że za nami kolejny miesiąc depozytowej stabilizacji. Chociaż trzeba zaznaczyć, że obniżki oprocentowania dotknęły najlepsze lokaty i dzisiaj przynoszą one niższe odsetki niż miesiąc temu.

GDZIE PO LOKATĘ?
Najwyżej oprocentowaną lokatę na trzy miesiące dostaniemy w Meritum Banku (6,6 proc. w skali roku), lokując zarówno 5-, jak i 20 tys. zł. Najlepszy depozyt na pół roku w formie polisy lokacyjnej (niezależnie od kwoty) zaoferuje zaś Getin Bank (7 proc.). Chcąc zdeponować 5 tys. zł na rok warto wybrać polisę lokacyjną w Lukas Banku (6,6 proc.), zaś przy kwocie 20 tys. zł lepiej udać się po polisę lokacyjną do Noble Banku (7 proc.). Tymczasem najwyżej oprocentowaną lokatę ze stałym oprocentowaniem ma w swojej ofercie Toyota Bank (6,3 proc. w skali roku).

Jeśli chodzi o wspomniane zmiany oprocentowania to przez ostatni miesiąc najwięcej odnotowaliśmy ich w Banku Pocztowym, DnB Nord, Getin Banku i Noble Banku. Pojedynczych obniżek można się było również dopatrzyć w Allianz Banku, Banku Millennium, Banku Zachodnim WBK, Kredyt Banku oraz PKO BP. Ku uciesze klientów zmiany nie zawsze miały negatywny charakter. Na przykład Deutsche Bank, obniżając oprocentowanie kwartalnej lokaty, podwyższył je w dwóch innych wariantach ? półrocznym i rocznym. Podobnie zachowały się Bank Pocztowy i Noble Bank ? w przypadku tego pierwszego wzrosło oprocentowanie kwartalnej lokaty, natomiast w drugim wzrosły stawki 3- i 6-miesięcznych poliso-lokat. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli klienci Banku BPH, który podwyższył oprocentowanie zarówno standardowych lokat, jak i tych zakładanych przez internet. Wyjątkiem jest ścięcie oprocentowania na rocznej lokacie. Ostatnią instytucją podwyższającą oprocentowanie był AIG Bank, który z rocznym depozytem znalazł się w ścisłej czołówce naszego zestawienia.

JAK PUNKTOWALIŚMY?
Jak co miesiąc ocenie poddaliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te z możliwością założenia przez internet, a także depozyty w formie ubezpieczenia (polisy lokacyjne). Tworząc ranking uwzględniliśmy depozyty na 5- i 20 tys. zł ponieważ stawki oprocentowania mogą się zmieniać w zależności od wpłacanej kwoty. Ocenialiśmy lokaty zakładane na cztery najpopularniejsze okresy, tj. kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W zestawieniu uwzględnialiśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a w przypadku gdy bank nie miał takiej propozycji, braliśmy pod uwagę depozyty o zmiennym oprocentowaniu, jednak obniżając im notę o jeden punkt.

Obserwacja sytuacji na rynku depozytów pokazuje, że mało który bank pozwala sobie na odpuszczenie walki o pieniądze klientów. Po etapie kuszenia wysokim oprocentowaniem, instytucje finansowe stawiają teraz na uatrakcyjnianie oferty depozytów różnymi dodatkami. Pojawiają się więc konkursy z nagrodami, ubezpieczenia od utraty pracy albo konstrukcje umożliwiające uniknięcie podatku ?Belki?. Poza tym wysokość oprocentowania nadal pozostaje ważnym argumentem skłaniającym do skorzystania z oferty lokat. Co ważne ? ostatnie umocnienie złotego może nieco zmniejszyć apetyt banków na kapitał. Im mocniejszy złoty, tym niższa wartość udzielonych kredytów walutowych, a w tej sytuacji bankom łatwiej zachować korzystny stosunek depozytów i kredytów. Trzeba też pamiętać, że instytucje te cały czas zaostrzają politykę kredytową i zapowiadają kontynuację tego trendu. To wszystko może spowodować mniejsze zapotrzebowanie na kapitał, a co za tym idzie dalszą obniżkę oprocentowania lokat. Z drugiej strony coraz częściej mówi się, że Rada Polityki Pieniężnej kończy cykl obniżek stóp procentowych. To z kolei może hamować zapał banków do obniżania oprocentowania. Biorąc więc pod uwagę poniższe czynniki, w najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszego, chociaż powolnego obniżania oprocentowania depozytów.

ranking_open11sierpnia

Mateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1000 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi:

Podobne artykuły :