Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Na lokacie można stracić

17 maja 2010

Nie we wszystkich bankach założone rok temu depozyty przyniosły realny zysk. Na minusie są klienci banku Pekao. Realny zysk z najlepszej oferowanej rok temu przez banki lokaty wyniósł 3,19 proc. ? wynika z wyliczeń Open Finance. Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja spadła do 2,4 proc.


Na podstawie tego wskaźnika sprawdziliśmy jakie są realne zyski z lokat zakładanych przed rokiem. Zamykając teraz lokatę dostajemy bowiem wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki, ale równocześnie te pieniądze są już mniej warte, bo można za nie kupić mniej. I to właśnie wskaźnik inflacji pokazuje, o ile mniej. Policzyliśmy więc ile wyniósł realny zysk z oszczędności zdeponowanych na rocznych lokatach zakładanych w kwietniu  2009 roku w 31 bankach. W przypadku najniżej oprocentowanego depozytu, jaki oferował Bank Pekao, realny wynik to -0,56 proc. I tylko temu bankowi nie udało się przeskoczyć poprzeczki ustanowionej przez inflację.

Najlepszy depozyty z kwietnia 2009 roku dał jednak zarobić realnie prawie 3,2proc. Była to lokata na 7 proc. oferowana przez Noble Bank. Rok temu Toyota Bank miał zaś depozyt na 6,2 proc., który przyniósł realny zysk na poziomie 2,56 proc. Lokaty na 6 proc. miały Getin Bank, Polbank, Meritum i Millennium. Realna stopa zwrotu z tych depozytów wyniosła 2,4 proc. W kwietniu 2009 roku banki kończyły już wojnę depozytową i weszły w okres powolnego obniżania oprocentowania. Stawki najlepszych depozytów zatrzymały się zaś na poziomie 6-7 proc. Na korzyść klientów banków działa teraz spadająca inflacja, która poprawia realne zyski z lokat.

Realna stopa zwrotu z rocznych lokat w kwocie 5 tys. zł zakładanych w kwietniu 2009 roku

Oprocentowanie najlepszych depozytów dostępnych w kwietniu tego roku nadal trzymało się na wspomnianym poziomie 6-7 proc. To jaka będzie realna stopa zwrotu jaką przyniosą zależy od inflacji w kwietniu 2011 roku. To ona pokaże ile stracą na wartości deponowane aktualnie środki. Oficjalna prognoza Getin Noble Bank zakłada, że inflacja będzie nieznacznie wyższa niż obecnie i wyniesie 2,5 proc. Zysk z najwyżej oprocentowanej lokaty może więc wynieść 3,08 proc. Dotyczy to antypodatkowych depozytów, który oprocentowanie odpowiada lokatom na ok. 7 proc.

Z kolei oprocentowanie najlepszej tradycyjnej lokaty proponowanej przez Bank Pocztowy wynosiło 5,75 proc. Ci, którzy ją założyli mogą liczyć na 2,1 proc. realnego zysku. To, co można zarobić na lokatach z kwietnia tego roku i tak wygląda nieźle na tle lat poprzednich.

Kolejne miesiące mogą przynieść dalszy spadek oprocentowania depozytów. Z kolei w przyszłym roku można się spodziewać dalszego wzrostu inflacji. Prognoza grupy GNB mówi o 3 proc. na koniec 2011 roku. Oba te czynniki będą powodowały spadek realnej stopy zwrotu z lokat, a tym samy pogorszenie ich atrakcyjności dla klientów.

logo_noweopenMateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły :