Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

9 listopada 2009

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.


Oszczędzanie jest cnotą ? tak mówi przysłowie. W dzisiejszych czasach szybkich kredytów i kart kredytowych jednak o tym zapominamy. Okazją do refleksji na ten temat jest Światowy Dzień Oszczędności (31 października). Z tej okazji Expander ? Niezależny Doradca Finansowy przygotował cykl artykułów o regularnym oszczędzaniu. W tym tekście przedstawiamy zalety i wady kont oszczędnościowych.

Podobnie jak lokaty są one produktami bankowymi pozwalającymi bezpiecznie lokować pieniądze. Można je wykorzystywać do regularnego odkładnia pieniędzy. Zaletą kont jest przede wszystkim płynność, czyli możliwość dokonania w dowolnej chwili zarówno dodatkowych wpłat jak i wypłat. To właśnie dzięki temu bardzo dobrze nadają się one do regularnego oszczędzania. Na lokatę nie można dopłacić dodatkowych środków. Można oczywiście otwierać co miesiąc kolejną. Problem polega jednak na tym, że minimalna kwota lokaty często wynosi ponad 1 000 zł. Otwarcie dużej ilości lokat powoduje również duże kłopoty z ich późniejszą obsługą.

Na koncie oszczędnościowym można zyskać więcej

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zbliżone do tego na lokatach, w niektórych bankach nawet większe. Dla przykładu w Polbanku na 3-miesięcznej lokacie można uzyskać 4,75% (dla kwoty mniejszej niż 100 tys. zł). Oprocentowanie Konta Mocno Oszczędzającego w Polbanku wynosi natomiast 6,5% (dla kwoty do 5 tys. zł) lub 5%. Ta pierwsza stawka jest więc tak wysoka, że nie znajdziemy na naszym rynku lokaty, która pozwali uzyskać wyższe odsetki.

Odsetki na koncie będą wyższe także dlatego, że są wypłacane częściej ? w większości przypadków co miesiąc. W rezultacie jeśli zostanie wpłacona kwota 5 tys. zł, to po miesiącu pracowała będzie już nie tylko ta kwota, ale także odsetki. W przypadku lokaty założonej na np. trzy miesiące, przez ten czas odsetki są naliczane od 5 tys. zł. Z drugiej jednak strony, oprocentowanie kont jest zmienne, więc bank w każdej chwili może je zmniejszyć. Na większości lokat nie ma takiego ryzyka. Mamy do dyspozycji lokaty o stałym oprocentowaniu, choć alternatywnie możemy też wybrać zmienne oprocentowanie.

Konta pozwalają uniknąć podatku Belki
Są również konta na których odsetki są naliczane codziennie. Oszczędności rosną w ich przypadku szybciej, gdyż każdego kolejnego dnia są liczone od wyższej kwoty. Po drugie, im częściej są wypłacane odsetki tym są one mniejsze. Ma do duży wpływ na opłacalność oszczędzania, gdyż jeśli kwota wypłaconych odsetek nie przekracza 2,49 zł, to nie zostają one pomniejszone o podatek Belki. W rezultacie konto oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną przyniesie znacznie wyższe odsetki niż lokata o takim samym oprocentowaniu (choć część banków zaczęła wprowadzać do swojej oferty także lokaty z kapitalizacją dzienną).

wplaty_na_konto_oszczednosciowe
Niezależnie czy oszczędzanie odbywa się na lokacie czy kocie, aby nie zapłacić podatku kwota nie była zbyt wysoka. Dla przykładu w przypadku Euro Banku na koncie powinno być zgromadzone nie więcej niż 17 150 zł. Przy wyższej kwocie odsetki przekroczą 2,49 zł i zostaną pomniejszone o podatek. Faktycznie można jednak ulokować znacznie większą kwotę, gdyż banki zazwyczaj pozwalają otwierać kilka rachunków lub kilku lokat. Dla przykładu w Euro Banku można otworzyć aż 15 kont oszczędnościowych.

Uwaga na opłaty
Standardowe konta oszczędnościowe są prowadzone bezpłatnie. Część banków nalicza jedynie opłaty za wypłacanie pieniędzy z konta częściej niż raz w miesiącu. Tak jest np. na koncie eMax Plus w mBanku. Druga lub kolejna wyplata w miesiącu kalendarzowym wiąże się z prowizją wynoszącą 5 zł.

Na rynku bankowym funkcjonują jednak również ROR-y posiadające bardzo wysokie oprocentowanie. W BOŚ oprocentowanie Konta Wyjątkowego wynosi aż 8%, ale tylko jeśli saldo nie przekracza 3 000 zł. Można je więc pomylić z kontem oszczędnościowym. Różnica jest jednak znacząca. Przede wszystkim bank nalicza wysoką opłatą za prowadzenie konta ? 19 zł miesięcznie. W zamian za nią klienci mogą jednak bezpłatnie korzystać z wieku funkcjonalności, których nie dają konta oszczędnościowe (np. bezpłatne przelewy, bezpłatna karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce). Nie wszystkie ROR-y z wysokim oprocentowaniem mają tak wysokie opłaty za prowadzenie. W Toyota Banku oprocentowanie konta Click wynosi 5% (kapitalizacja dzienna) a konta w online w Euro Banku 5,05%. To pierwsze jest prowadzone bezpłatnie, a w Euro Banku brak opłaty wymaga comiesięcznych wpływów w kwocie 800 zł.

logo_expanderKatarzyna Siwek
Jarosław Sadowski
źródło: Expander
www.expander.pl


Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły :